Svatojánská noc na Mazurských jezerech: užijte si rej čarodějnic

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 5535x

Poláci na Mazurských jezerech slaví svatojánskou noc.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

Mazurská jezera jsou považována za jeden z nejhezčích koutů Polska. Výlet k jezerní oblasti stojí za to za každých okolností. Doslova parádní výlet s překvapením si však uděláte, když vyrazíte k Mazurským jezerům v den letního slunovratu.

Čarodějnice na Mazurách

Letní slunovrat většinou nastává kolem 20. a 21. června. V tento večer zahaluje Mazurská jezera tajemno. V noci před letním slunovratem se prý u Mazurských jezer slétají čarodějnice a také vědmy. Samozřejmě svatojánské oslavy doprovází velké ohně, u kterých se tančí a zpívá. Můžete se tady zaposlouchat nejen do polských písní, ale slyšet můžete také ruštinu a ukrajinštinu, ale i cikánštinu a maďarštinu.

Jezero plné svíček

Z dalšího svatojánského zvyku – pouštění věnečků – se dnes stala spíše turistická atrakce, kterou milovníci cestování hojně vyhledávají právě pro tajemnou atmosféru. Ve jménu svatojánské tradice dámy a dívky před setměním nasedají na lodě a vyrážejí na jezero Niegocin.

Na jezeře mají dotyčné sraz a jakmile jsou přítomny všechny, vypouštějí na hladinu věnečky vyztužené větvičkami a zdobené svíčkou. S ohledem na tradici čekají, kdo je vyloví. Vyloví-li je chlapec či muž, dívka se vdá, nevyloví jej nikdo, z dívky bude stará panna, a pokud se věneček někde zachytí, dívce se narodí nemanželské dítě.

Dnes sice na vylovení žádná nečeká, stejně tak se pro věnečky do vody nikdo nevrhá a věnečkům s plamínkem k zdárné plavbě po jezeře dopomáhá polystyren a vlny vytvořené záměrně loďkami plujícími okolo, ale jezero plné světýlek i tak stojí za to vidět.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

V Polsku i kapradí kvete

Centrem svatojánských oslav je městečko Giżycko ležící na březích jezera Niegocin. Tady se také tradičně vyrábí květ kapradí (ano, přestože kapradí nekvete). Vrchol oslav svatojánské noci se odehrává o půlnoci. Místní lidé, kteří doposud pozorovali světýlka na hladině jezera, se o půlnoci vydávají do širšího okolí a hledají květ kapradí.

Nálezce umělého květu bude podle lidové pověsti bohatý, moudrý a šťastný. V současnosti je však důvod více materialistický, kdo kvítek najde, tomu bude vyplacena peněžní výhra.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 20. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/svatojanska-noc-na-mazurskych-jezerech/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024