Zajímavosti Krakova: otevřená truhlice památek Polska

Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 34854x

Krakov je polské město, které si zachovalo asi nejvíce historických památek v původním stavu.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do KrakovaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Krakov byl až do roku 1596 hlavním městem Polska?

Krakov (Kraków) je jedno z největších a nejstarších měst v Polsku. Řadí se k nejkrásnějším evropským městůmDíky tomu, že bylo ušetřeno větších škod, zachovalo si nejvíce historických budov a památek v Polsku.

Krakov je bohatý stavebním stylem, zejména renesancí, barokem a gotikou a obrovským množstvím historických památek. Je proslavený svou kulturní tradicí, množstvím muzeí a uměleckých sbírek.

Město vás nadlouho zasáhne svojí atmosférou a okouzlující krásou, zejména večer při nočním osvětlení. Většina pamětihodností je soustředěna v historickém jádru a město si tak nejlépe prohlédnete pěšky.

Mezi největší krakovské atraktivity patří pahorek Wawel s královským zámkem a gotickou katedrálou, v jejíž kryptě jsou hroby mnoha polských králů, staré město s pěkným trhem, kostelem panny Marie, Sukienicemi a řadou pozoruhodných domů, dále obvod Kazimierz s dochovanou židovskou čtvrtí.

Historické centrum leží na úpatí kopce Wawel na levém břehu Wisly. Historické centrum Krakowa bylo zapsáno na listinu světového kulturního dědictví UNESCO roku 1978.

Hlavní náměstí – Rynek Glowny

Starověkou Floriánskou branou projdete na rozlehlý Rynek Glowny, což je střed starého města. To navštíví každý rok více než 2 miliony turistů. Bylo vytyčeno ve 13. stol., kdy Krakov obdržel statut města. Jde o jedno z největších evropských náměstí. Je zde několik úžasných renesančních i barokních domů a paláců.

Nepřehlédnutelná je zde socha polského lyricko-epického romantického literáta Adama Mickiewicze, který je obklopen múzami. Pod touto sochou si lidé často dávají schůzky (něco jako u nás v Praze u koně na Václavském náměstí), pod touto sochou na prostranství dochází často k uměleckým produkcím. Nepřehlédněte na rohu Hlavního náměstí ani menší kamenný románský kostel, který je nejstarším kostelem v Krakowě a to kostel sv. Vojtěcha z 11. století.

Na náměstí je i gotická stará radniční věž s barokní kupolí, ta ale není veřejnosti přístupná. Jde o jedinou dochovanou část bývalé radnice. Najedete tady také velmi působivé kočáry zapřažené za koňmi, které zvou k projížďce městem. Náměstí pulzuje životem po celý den.

Hezké je i posezení u piva nebo horké čokolády v některé z venkovních zahrádek patřících k restauracím, které obklopují celé náměstí, výběr zahrádek je opravdu široký. Jsou zde také mnohé obchody, starožitnictví, bary, muzea a galerie.

Kostel Panny Marie

Impozantní gotický kostel z červených cihel je bazilika Panny Marie (Kosciol Mariacki). Vznikl pro krakovské občany jako rival Královské katedrály na pahorku Wawel. Stavěl se od 14. do 15. stol., části dokonce až do 16. stol. Uvnitř se nachází velké množství uměleckých děl.

Je zde umístěn velmi známý dřevěný oltář od Víta Stossa, původem z Norimberku, ale v Polsku strávil celých devatenáct let svého života, a to právě zde v Krakowě. Hejnalica – věž, odkud denně zní slavná trubačská melodie, tzv. hejnal. Uctívá památku středověkého trubače, kterého kdysi dávno při výkonu funkce usmrtil šíp. Každý den v poledne je hejnal živě přenášen z polského rozhlasu. Průčelí kostela je symbolem polské architektury.

Zajímavá místa, na která se zaměřte, jsou pětiboká kruchta, krucifix z pískovce a oltář Panny Marie. Je známo, že podle baziliky Panny Marie v Krakově byl postaven např. kostel sv. Michala a sv. Jana Cantiusa v Chicagu, ale i mnoho dalších bazilik a kostelů v USA. Vedle kostela Panny Marie si všimněte kostela sv. Barbory.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Sukiennice

Na Hlavním náměstí je výrazná žlutohnědá budova se jménem Sukiennice. Její dnešní podobu projektoval stavitel Tomáš Prylinský v 19. století. Stojí na místě shořelé tržnice. Kdysi se zde prodávalo především maso, ovoce a zelenina. Dnes se zde kromě suvenýrů prodává např. kůže a kožešiny, drahé šperky ze zlata, stříbra, jantaru a dalšího drahého kamení. Také zde najdete kavárny.

Není možno přehlédnout výzdobu nad jednotlivými stánky, nacházejí se zde historické erby významných polských měst. Horní patro zaujímá galerie polského malířství.

Opevnění Krakova, Barbakan

Město obepínal dvojitý prstenec hradeb, který byl budován od 13. do 15. století. Převážná část hradeb byla stržena v 19. stol.

Barbakan náleží k dochovaným částem středověkého opevnění Krakova. Je z 15. stol., kdy byla obrana města posílena a modernizována. Chránil Floriánskou bránu s níž byl propojen podzemní chodbou. Barbakan je pojatý v arabském duchu.

Královská cesta

Po tzv. Královské cestě přijížděli panovníci z Varšavy ke korunovaci v Krakově. Ke Královské cestě náležela Florianská ulice. Jde o půvabnou ulici v historickém jádru, kterou lemuje bezpočet kaváren a restaurací. Floriánská brána na konci ulice je jednou z mála dochovaných částí středověkého opevnění.

Wawel

Na Wawelu stojí královský hrad a katedrála. Královská katedrála je někdejší místo korunovací a královských pohřbů, duchovní svatyně Poláků. Královský zámek byl kdysi ohniskem kulturního a politického života v Polsku, je symbolem národní identity.

Gotická Královská katedrála je lemovaná pohřebními kaplemi.

Královský zámek

Je někdejší rezidencí jagellonských králů. Dochoval se bez vážnějších škod. Jde o jedno z nejvelkolepějších renesančních sídel ve střední Evropě. Čtyřkřídlá stavba z 16. stol. zahrnuje i zdi objektu ze 14. století. Vznikl pro Zikmunda I., předposledního vladaře dynastie Jagellonců. Navrhli ho a vybudovali italští architekti.

Poté, co se královský dvůr přestěhoval do Varšavy, začal zámek chátrat a sloužil i jako kasárna. Ve 20. stol. prošel renovací a je zde muzeum. Návštěvníkům je přístupná část přízemí, kde jsou vystaveny předměty z královské klenotnice a zbrojnice a síně v prvním a druhém patře severního o východního křídla a orientální sbírka v západním křídle.

Zajímavosti města

Krakov je také zajímavý tím, že je v něm druhá nejstarší univerzita ve střední Evropě, je jen o 16 let mladší než Pražská. Tenkrát měla jen právnickou fakultu, dnes má fakult patnáct. Ze známých osobností zde studoval polský fyzik a astronom Mikuláš Koperník nebo papež Jan Pavel II.

Nachází se zde největší aquapark v Polsku s největším tobogánem v Evropě.

Polsko (Krakov)

Srdce polské kultury

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Krakova

Zájezdy do Krakova

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 19. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zajimavosti-krakova/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024