Aperol Spritz: oblíbené italské osvěžení zachutná kdykoliv. Kde vznikl a jak ho namíchat?

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 6. 2019 • Přečteno 12896x

Vábivě oranžový osvěžující drink Aperol Spritz... Kdo by ho neznal. Víte, jak vznikl a proč je tolik v módě? Čtěte níže a zamilujte se!

Vyberte si z našich 32 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Máte-li chuť na změnu, zkuste červenější Campari Spritz. Vhod přijde zejména těm, kdo mají rádi hořčejší chutě.

Co se vám vybaví, když se řekne Aperol Spritz? Pláž, šumění moře a klidné popíjení? Nebo ten pocit, když na horách vysvitne sluníčko a vy si vychutnáte svou zaslouženou sklenku Aperol Spritzu? Chviličku sladkého nicnedělání po práci, posezení s přáteli či stylové pauzičky během poznávání Itálie… Nahořklý Aperol Spritz zachutná kdykoliv a kdekoliv. Osvěží a naladí. Je čím dál víc v módě. Ale co o něm vlastně víme?

Nahořklý a lákavě oranžový Aperol Spritz v orosené sklence se zrodil na severu Itálie, nicméně mohou za to tak trochu i rakouští vojáci. Mnozí si ho až donedávna spojovali zejména s cestami na Apeninský poloostrov, ovšem nákup značky firmou Campari zapříčinil i jeho bleskový rozlet do celého světa.

Originální receptura a rakouští vojáci

Příprava drinku Aperol SpritzPříprava drinku Aperol Spritz

Drink Aperol Spritz je důkazem toho, že v jednoduchosti je síla: tvoří ho pouhé tři ingredience, led a plátek pomeranče k tomu. Těmito ingrediencemi jsou Prosecco, které nahradilo zprvu používané bílé víno, perlivá voda, čím perlivější, tím lepší – dodá drinku lehkost, a bitter Aperol.

Aperol je italský kořeněný bitter z rostlinných výtažků a pomerančové kůry, s obsahem alkoholu 11 %. Originální receptura na něj pochází z roku 1919, kdy s ní v Padově přišli bratři Barbieri.

Původní receptura údajně dodnes zůstala beze změny, a navíc je přísně střeženým tajemstvím. Ví se ovšem, že Aperol vzniká louhováním hořkých pomerančů, rebarbory a hořce v alkoholu.

Tvoří základ drinku Aperol Spritz, na jehož vzniku měli údajně svůj podíl i rakouští vojáci. Kolem prvního popíjení prapůvodce osvěžujícího oranžového nápoje se line mlžný opar. Jisté je, že se pil už v době napoleonských válek.

V období po porážce Napoleona, kdy se moci ujalo Rakousko-Uhersko, pobývali rakouští vojáci i na území Benátska. Na tamější silné víno ovšem nebyli zvyklí. Aby měli co pít, ředili si ho vodou. A toto stříknutí vody do vína po svém, německy, nazývali spritz.

Jak to šlo dál a jak drink namíchat? 

Aperol Spritz stejně dobře chutná i na horáchAperol Spritz stejně dobře chutná i na horách

Velmi oblíbeným se nápoj stal po druhé světové válce, kdy vojáci oprášili starý recept a drink si připravovali na zahřátí. A aby se skutečně zahřáli, přidávali do vína s vodou i nějaký likér, nejčastěji právě Aperol, který se již od roku 1919 běžně prodával.

Jakýsi boom zažil drink kolem roku 1930, kdy byla konzumace alkoholu v módě. A to i mezi ženami a sportovci – věřilo se totiž, že umožňuje zůstat štíhlý a ve formě.

K dalšímu skokovému zlomu došlo kolem roku 1950, kdy drink proslavila nejen nahořklá osvěžující chuť, ale i dobře cílená reklama.

Chcete-li si namíchat drink přesně podle doporučení na obalu originální lahve Aperolu, použijte: tři díly Prosecca, dva díly Aperolu a jeden díl perlivé vody. Do sklenice dále patří led (podle chuti a potřeby) a plátek pomeranče.

Aperol Spritz je rychlý, jednoduchý a výborný. Osvěží a přijde k chuti za každého počasí i situace. Při jeho popíjení si „po italsku“ dopřejte také lehké svěží občerstvení. Pochutnáte si na něm snad v každém (nejen) italském baru od velkoměst po zapadlé vesničky.

Tak na zdraví a šťastné cesty!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/aperol-spritz/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024