Asijské pobřeží: ochutnávka tradičního Turecka

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7220x

V asijské části Bosporu se žije tradičním životem.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do IstanbuluZobrazit zájezdy

Toto pobřeží patří jednoznačně mezi tu nejméně navštěvovanou část Istanbulu, což je škoda, protože jak už to tak bývá, kde nejsou turisté, tam vládne ten opravdový a tradiční život. Rozsáhlá předměstí i malé vesničky, někdy také tzv. anatolské části, jsou toho důkazem.

Zajímavé stavby

Palác BeylerbeyiPalác Beylerbeyi

Hned na úpatí Bosporského mostu zaujme palác Beylerbeyi, letní sídlo osmanských sultánů, vždy obdivován Evropany. Je vyhledáván návštěvníky, kteří nejsou fanoušky extravagance. Najdete zde totiž spíše dřevěný vyřezávaný nábytek, mramorové bazénky a fontány či třeba lustry z českého křišťálu.

Další výraznou stavbou na pobřeží je vlakové nádraží Haydarpaşa postavené ve 20. století v německém slohu. Stejnojmenná čtvrť Haydarpaşa je známá pro své kasárny Selimiye, ve kterých najdete lazaret, jež zachránil během krymské války mnoho životů raněných vojáků a položil tak základ moderního ošetřovatelství.

Blízko lazaretu složila pro vojáky mešita a hamám nacházející se v majestátní platanové zahradě a nesoucí nádherné architektonické prvky. Nedaleko odtud by vás možná zaujalo srovnání dvou typů hřbitovů, jeden typicky evropský – britský hřbitov – pro padlé v krymské a druhé světové válce, druhý muslimský hřbitov s osmanskými náhrobními kameny, který je největším hřbitovem Istanbulu.

Místní i turisté se do této části obvykle přepravují lodí, metrobusem nebo dnes již moderním podzemním tunelem, aby se přenesli v čase a v asijské části nastoupili do tradičních a všudypřítomných dolmuşí či klasických Ikarusů. Nejblíže břehu Bosporu je předměstí Űsküdar, které obývá několik působivých imperiálních staveb, ale také budov typické místní architektury.

Další předměstí Kadiköy je populární obytnou oblastí pro etnické minority Istanbulu, jako jsou Řekové, Arménci a další. Na první pohled se jedná o nezajímavou část, nicméně zde najdete dobré obchody, restaurace, kina i bary. Obě předměstí Kadiköy i Űsküdar jsou pravděpodobně nejstarší částí Istanbulu, respektive jsou starší než samotný Istanbul, protože zde již v antice stály osady Chrysopolis a Khalkedon.

Hlavní tepna Kadiköy nazývána Bagdádská ulice pak kopíruje starověkou Hedvábnou stezku vedoucí z daleké Číny. Dnes o historii tohoto místa nesvědčí vůbec nic, vede tudy totiž jedna z nejdražších ulic s luxusními butiky a značkovými obchody.

Camlica Hill, na kterém stojí televizní vysílačeCamlica Hill, na kterém stojí televizní vysílače

Nicméně oblast Űsküdar je značně nábožensky konzervativní, je místem několika islámských sekt a možná proto zde najdete i ty nejkrásnější imperiální mešity. Nakonec se sem jezdí kvůli kopci Camlica Hill, jeden z nejvyšších se svými 268 metry, na němž stojí téměř všechny vysílače. Nahoře pak turisté navštěvují ve veřejném parku kavárny s otomanskou atmosférou.

Další zajímavosti

Most přes BosporMost přes Bospor

Dalšími zastávkami trajektů plavícími se Bosporskou úžinou jsou četné vesničky s výbornými rybářskými restauracemi. Obvykle plavby končí v místě zvaném Anadolu Kavagi, kde loď zastavuje na několik hodin, než se vydá zpátky. Návštěvníci zde totiž mohou strávit několik hodin procházkou po městečku.

Všechny domky mají balkony s výhledem na Bospor a kotví u nich lodi. Vás možná zlákají místní restaurace či stánky s občerstvením. Většina turistů však míří na byzantskou pevnost na kopci nad městečkem, citadelu Yoros, která je obklopena tradičními dřevěnými stavbami a jakožto nejsevernější výběžek asijské části města nabízí úchvatný výhled na Bospor, respektive to proslulé místo, kde se setkává Marmarské a Černé moře.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Turecko (Istanbul)

Objevte bránu Orientu

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Istanbulu

Zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/asijske-pobrezi/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024