Evropské pobřeží: vizuálně nejzajímavější část Turecka

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7462x

Evropskou část pobřeží Bosporu charakterizují bohaté paláce.

Vyberte si z našich 30 zájezdů do IstanbuluZobrazit zájezdy

Tento břeh je pro někoho možná zajímavější na pohled, samozřejmě se čtvrtí Sultanahmet v zádech by se mělo jednat o nejhezčí část, ale i ostatní čtvrti mají své kouzlo. Čtvrť Karaköy, do níž míří většina turistů přes Galatský most, aby navštívili slavnou Galatskou věž nebo Taksimovo náměstí, je na pobřeží lemována sídly loďařských společností a komerčních bank.

Extravagantní paláce

Zahrady paláce DolmabahceZahrady paláce Dolmabahce

Naopak sousední čtvrti Beşiktaş dominují široké cesty a autobusové terminály. Tato čtvrť je nicméně navštěvována především k prohlídce paláce Dolmabahçe Saray, tedy „paláce plného zahrad“, který je pokračovatelem rezidence osmanských sultánů, kteří sem přesídlili z paláce Topkapi. Pro někoho bude tento palác typickým příkladem extravagantního nevkusu řady sultánů, pro jiného demonstrací moci Osmanské říše. Patří totiž k největším a nejluxusnějším palácům na březích Bosporu, paradoxně postaven v evropském stylu 18. a 19. století. Orientální nádech paláce snad reprezentují jen použité materiály, včetně všudypřítomného zlata, uspořádání komnat a přítomnost harému.

Klidnější zóna

Most přes BosporMost přes Bospor

Dále podél úžiny směrem k Černému moři se scenérie zjemňuje a nastupují čarovné vesničky Bebek a Trabya, a pak také osada Ortaköy, kterou si oblíbili místní boháči. Proto v těchto místech pomalu převládá komerce nad tradicí. Nicméně nejen místní si zde jezdí odpočinout, projet se na motorkách, dát si čaj s výhledem na Bospor nebo se pokochat výhledem na vodu z jedné z mnoha kvalitních restaurací.

Čtení: Zájezdy do Turecka – srovnání a doporučení

Co ještě navštívit?

Palác Topkapi býval sídlem vládců osmanské říšePalác Topkapi býval sídlem vládců osmanské říše

Poslední zajímavostí na evropském pobřeží je Bělehradský les, který se rozkládá směrem na západ od úžiny a Sariyeru. Byl původně hájeným mysliveckým osmanským územím. Již od dob Byzantské říše je tato největší zalesněná plocha u Istanbulu rezervoárem pitné vody pro město. Správu celého zavodňovacího systému prováděli váleční zajatci, komunita Srbů zajatá sultánem Süleymanem Nádherným po dobytí Bělehradu. Dodnes se kolem lesa táhne systém přehrad, vodních rezervoárů, vodárenských věží a akvaduktů. Jedním z nich se přiváděla voda až do sultánského paláce Topkapi.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Turecko (Istanbul)

Objevte bránu Orientu

Vyberte si jeden z našich 30 zájezdů do Istanbulu

Zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/evropske-pobrezi/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024