Belémské koláčky: dokonalá a za každého století sladká chuť pravého Portugalska

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 4. 2018 • Přečteno 15092x

Tradiční portugalské belémské koláčky jsou dokonalé. Vychutnejte si je v lisabonském Belému – čtvrti slavných mořeplavců, kde vznikly.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do LisabonuZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Vychutnejte si belémské koláčky v originální pekárně ještě teplé. Po vychladnutí už to totiž není úplně ono.

Křehké listové těsto, lahodná žloutková náplň, delikátní skořice… Sbíhají se vám sliny? Pak si pospěšte, jednu z nejvyhlášenějších portugalských sladkostí je nejlepší jíst čerstvě vytaženou z trouby a pocukrovanou. Belémské koláčky, pastéis de Belém či pastéis de nata, jsou oblíbenou lahůdkou, rozšířenou po celé zemi. Za jejich rodnou kolébkou je ale třeba se vydat do lisabonské čtvrti Belém, kde před více než 180 lety spatřily světlo světa!

Krémové koláčky, které se rozplývají na jazyku, jsou oblíbené (nejen) mezi Portugalci po celé zemi, smlsnete si na nich takřka na každém kroku ve všech kavárnách, cukrárnách a pekárnách.

Prodávají se nejčastěji pod názvem pastéis de nata, ale všem je jasné, že jde o koláčky původně pocházející z lisabonského Belému. Pod názvem pastéis de Belém jsou obvykle k dostání pouze ty koláčky, které se připravují v původní lisabonské pekárně na Rua de Belém.

Neochutnáte-li je, nepoznáte, jak chutná Portugalsko, protože jsou součástí jeho kuchyně již po staletí, stejně jako ryby nebo zelenina. 

Čtení na podobné témaPortugalská kuchyně: ryby, zelenina a vepřové na sto způsobůPřečíst

Smlsněte si na nejlepších v originální pekárně

Nejlepší koláčky ochutnáte v tradiční pekárně v Belému Nejlepší koláčky ochutnáte v tradiční pekárně v Belému

Fabrica de Pastéis de Belém, ve které pochoutka spatřila světlo světa v roce 1837, je dnes jediným místem, kde se koláčky pečou podle původní recepturyPouze tři lidé na světě znají originální recept a střeží ho jako oko v hlavě!

Pekárnu s elegantním do modro-bílé barvy laděným interiérem je možné navštívit a ochutnat v ní ty pravé koláčky, které jsou jednoduše jedinečné. Stojí se tu na ně ale pořádná fronta, protože nejlépe chutnají ty ještě teplé, čerstvě vytažené z trouby a posypané směsí cukru a skořice.

Denně jich v belémské pekárně z trouby vytáhnou přes 10 000 kusů, v době dnů pracovního volna a svátků i dvakrát tolik. Zabalí vám je tu samozřejmě i s sebou – cukr a skořici na posypání vám v tomto případě přibalí do sáčků zvlášť.

Originální a pečlivě střežený recept je sice jen jeden, není ale žádným tajemstvím, že koláčky se připravují z křehkého listového těsta, které se smotá do ruličky, nakrájí a roztáhne do formiček.

Košíčky se poté plní žloutkovým krémem z vajec, mléka, cukru a mouky, provoněným citronovou nebo pomerančovou kůrou. Když jsou upečené tak akorát, mají na povrchu tmavé flíčky.

Belémské koláčky mezi slavnými mořeplavci

Torre de Belém sloužila i jako maják pro slavné mořeplavce Torre de Belém sloužila i jako maják pro slavné mořeplavce

Čtvrť Belém, domov dokonalé sladké pochoutky, patří k nejreprezentativnějším oblastem Lisabonu, která rozhodně stojí za návštěvu. A to nejen kvůli koláčkům. Právě tady se totiž nacházel důležitý přístav, ze kterého vyplouvali na daleké objevitelské cesty portugalští mořeplavci a dobyvatelé. Vasco da Gama se právě odsud roku 1497 vydal na slavnou plavbu do Indie.

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Lisabon: starobylý hrad, čtvrť objevů, silné víno i zážitkyPřečíst

Jako maják sloužila mořeplavcům věž Torre de Belém, která je dodnes jakýmsi symbolem čtvrti a vyhledávanou památkou, zapsanou i na Seznam UNESCO. Pro mořeplavce při zpátečních cestách byl pohled na ni pochopitelně srdeční záležitostí a známkou toho, že šťastně dopluli domů. V minulosti měla věž obrannou funkci a později sloužila i jako celnice a jako vězení. Návštěvníci dodnes obdivují maurský styl z období vrcholné gotiky, jehož je příkladem.

Torre de Belém se tyčí nedaleko Jeronýmova kláštera, stavěného od roku 1502 z rozhodnutí portugalského krále Manuela I., který chtěl stavbou poděkovat za šťastnou výpravu Vasca da Gamy do Indie.

Po návštěvě Portugalska a lisabonské čtvrti Belém se budete ještě dlouho olizovat. Tak šťastnou cestu a hlavně dobrou chuť!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Portugalsko (Lisabon)

Jak chutná Lisabon

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do Lisabonu

Zájezdy do Lisabonu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/belemske-kolacky/Doporučujeme z Portugalska

Nejnovější z PortugalskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024