10 portugalských prvenství: nejzápadnější bod, největší korkový les i nejvyšší vlny

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 9. 2023 • Přečteno 12264x

Představte si zemi, kde je slunečno 300 dní v roce, jsou tam nádherné pláže, obrovské vlny a všude to voní vzrostlými duby... Vítejte v Portugalsku!

Vyberte si z našich 25 zájezdů do PortugalskaZobrazit zájezdy

Svou rozlohou Portugalsko možná nepatří k žádným velikánům, na dnešní podobě světa se ale podepsalo více, než asi tušíte. Země slavných mořeplavců nám vedle zásadních zámořských objevů a vynálezů, jako je námořní astroláb či karavela, dala třeba portské víno, pálivou piri piri omáčku, slůvko „marmeláda“ nebo fotbalovou ikonu Cristiana Ronalda. A na svém kontě má spoustu dalších zajímavostí.

1. Jedna z nejstarších evropských zemí

Lisabon je starší než ŘímLisabon je starší než Řím

Portugalsko je jednou z nejstarších zemí v Evropě. Portugalské království totiž vzniklo už v roce 1143, kdy Alfons VII. Kastilský, král tehdejšího Leónu a Kastílie, uznal (ač nerad) portugalskou nezávislost. Za zakladatele království je považován burgundský hrabě Alfons I. Portugalský („Dobyvatel“), který se stal prvním portugalským králem. Svrchovanost státu v roce 1179 oficiálně potvrdil papež Alexandr III.

Jihozápadní část Iberského poloostrova ale byla obydlena už dávno předtím. Samotný Lisabon je dokonce o pár staletí starší než Řím. Vzhledem k výhodné obchodní poloze tady kolem roku 1200 před naším letopočtem zakotvili Féničané a na území se postupně vystřídali Keltové, Římané či Maurové.

Ze starověku se ve městě ale žádné památky nedochovaly, v roce 1755 jej totiž zasáhlo ničivé zemětřesení následované vlnou tsunami a rozsáhlými požáry. Během jedné z největších přírodních katastrof v historii zemřelo přes 50 tisíc lidí a převážná část města lehla popelem. Přestavbu Lisabonu vedl portugalský ministr markýz Pombal.

2. Nejzápadnější cíp evropského kontinentu

Mys Cabo da RocaMys Cabo da Roca

Mys Cabo da Roca nedaleko Lisabonu je tím nejzápadnějším místem starého kontinentu, kam se dostanete suchou nohou. Bod leží na 38°47′ severní šířky a 9°30′ západní délky a označuje ho kamenný památník, který je vyhledávaným cílem turistů. Na mysu nechybí ani maják a jen o pár kilometrů dále se ukrývá Praia da Ursa, nejzápadnější pláž, která patří k těm nejkrásnějším v zemi.

Oficiálně nejzápadnějším bodem celé Evropy jsou pak Azorské ostrovy, jedno ze dvou autonomních území Portugalska (druhým je Madeira). Ostrovy leží uprostřed Atlantiku, zhruba 1500 km na západ od Lisabonu.

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč vyrazit na Azory: ostrovy hortenzií, lahodných sýrů, dobrodružných treků a lávových jezírekPřečíst

Čtení: Zájezdy do Portugalska – srovnání a doporučení

3. Někdejší světová velmoc

Pamatnik objevitelů v Lisabonu pripomíná zlatou portugalskou éruPamatnik objevitelů v Lisabonu pripomíná zlatou portugalskou éru

Portugalsko je zhruba o 20 % větší než ČR a žije zde něco přes 10 milionů lidí. Během zlaté éry zámořských objevů mu ale patřila celá polovina Nového světa. V roce 1494 totiž byla na nátlak papeže Alexandra VI. podepsána tzv. Tordesillaská smlouva, podle které si Portugalsko a Španělsko, v té době dvě znepřátelené námořní mocnosti, rozdělily svět vejpůl.

Hranice vedla od pólu k pólu, zhruba 500 km západně od Kapverdských ostrovů, a určovala, kdo získá kontrolu nad obchodem a osídlováním v nově objevených zemích. Španělsku tak patřila území na západ od této hranice, tedy zejména Amerika, Portugalsku naopak Brazílie, Afrika a Asie.

4. Jeden z nejrozšířenějších jazyků

Víte, v kolika zemích se mluví portugalsky?Víte, v kolika zemích se mluví portugalsky?

Portugalštinou se domluvíte v 10 zemích. Je oficiálním jazykem Portugalska a Brazílie, Kapverd, Mozambiku, Angoly, Demokratické republiky Svatý Tomáš a Princův ostrov a Republiky Guinea-Bissau (obě při západním pobřeží Afriky) a jedním z úředních jazyků v Macau, Rovníkové Guineji a Východním Timoru.

Do světa se přirozeně rozšířila spolu s velkou portugalskou kolonizací. Kolonie v různém rozsahu přetrvávaly až do druhé poloviny minulého století a impérium definitivně zaniklo v roce 1999, kdy bylo Macao postoupeno zpět Číně.

Odhaduje se, že portugalsky hovoří na 230 milionů rodilých mluvčích a dalších až 30 milionů lidí portugalštinu používá jako druhý jazyk. Je tak jedním z nejrozšířenějších jazyků na světě.

5. Korková velmoc

Portugalsko je korková velmocPortugalsko je korková velmoc

Portugalsko je proslulé nejen výrobou výběrového vína, ale také korku, který se získává z kůry dubu korkového (Quercus suber). Ten se dožívá až několika stovek let a je jediným stromem, který dokáže po sklizni obnovit svou kůru. Trvá to ale dlouhých 9 až 10 let a zdaleka nejkvalitnější korek přináší v pořadí třetí sklizeň. Poprvé lze navíc sklízet až tehdy, kdy je strom alespoň 25 let starý, a tak se v Portugalsku zažilo pořekadlo „Eukalypty sázíme pro nás, borovice pro naše děti a duby pro děti našich dětí“.

Portugalské korkové lesy jsou s celkovou rozlohou 720 tisíc hektarů (což je cca 22 % rozlohy všech místních lesů) největší na světě a pokrývají více než polovinu světové korkové výroby. Koupí vína s pravou korkovou zátkou tak podporujete místní farmáře, kteří korkovými lesy udržují vláhu –⁠ a tím i život –⁠ v jinak poměrně vyprahlé krajině. Dub korkový je národní strom Portugalska a je zákonem chráněný.

6. Nejdelší most v Evropě

Most Vasco da Gama v LisabonuMost Vasco da Gama v Lisabonu

Ponte Vasco da Gama v Lisabonu je nejdelší most v celé Evropě. Elegantní závěsný most přes řeku Tejo měří 17,2 km (včetně nájezdu) a má 6 jízdních pruhů. Jeho výstavba začala roku 1995 a k slavnostnímu otevření došlo v roce 1998 během světové výstavy Expo 98. V tomtéž roce Portugalsko oslavilo 500. výročí slavné da Gamovy výpravy do Indie.

7. Nejvyšší zdolaná vlna

Poklidna Praia do Norte v NazarePoklidna Praia do Norte v Nazare

Portugalské pobřeží je přes 800 km dlouhé. Omývá ho Atlantský oceán, který vytváří perfektní podmínky pro surfaře. Vyhlášené pláže, kde si pod odborným vedením můžete surfování sami vyzkoušet, najdete doslova na každém rohu. Ta nejznámější je ale v bývalé rybářské vesnici Nazaré, kde se v roce 2020 podařilo německému surfaři Sebastianu Steudtnerovi překonat rekordní vlnu o výšce 26,21 metrů. To je zhruba stejná výška, jakou má osmipatrový dům.

Jak ale Nazaré k těmto obřím vlnám přišlo? Skrz Atlantik se táhne 240 km dlouhý podmořský kaňon, který ústí u portugalského pobřeží. A právě v Nazaré jsou jeho stěny nejstrmější, takže zde díky nárazům velké masy vody vznikají až třicetimetrová monstra. Největší vlny se tvoří od října do března, kdy se na pláži Praia do Norte schází světová surfařská elita.

8. Jedna z prvních univerzit

Univerzita v CoimbřeUniverzita v Coimbře

Univerzita v Coimbře, založená v roce 1290, je jednou z nejstarších na světě a nejstarší v portugalsky mluvícím světě. První dvě století sídlila na různých místech v Lisabonu, roku 1537 se ale natrvalo přemístila do Coimbry. Univerzita je od roku 2013 zapsána na seznamu UNESCO. Můžete navštívit její historický kampus, který zahrnuje královský palác, nebo překrásnou barokní knihovnu Biblioteca Joanina. Druhá nejstarší portugalská univerzita sídlí v Évoře a byla založena v roce 1559.

9. Nejstarší knihkupectví

Nejstarší knihkupectví v LisabonuNejstarší knihkupectví v Lisabonu

U knih a vzdělání ještě chvíli zůstaneme. V oblíbené lisabonské čtvrti Chiado najdete knihkupectví Livraria Bertrand, které je považováno za vůbec nejstarší nepřetržitě fungující knihkupectví na světě. Knihomilové si sem chodí pro potravu pro svou mysl už od roku 1732! Fasádu obchůdku zdobí tradiční azulejos a uvnitř nechybí pár pohodlných křesel, ve kterých se můžete rovnou začíst. Dnes má Bertrand přes 50 poboček po celém Portugalsku, včetně dvou krámků na Madeiře.

V Portu pak sídlí asi nejslavnější knihkupectví Livraria Lello, které bylo otevřeno roku 1881. Pro svůj interiér a nesmírně fotogenické schodiště rozhodně nesmí chybět v itineráři všech Potterheads, kteří zde snadno najdou podobnost se Školou čar a kouzel v Bradavicích. Sama J. K. Rowlingová, která v Portu nějakou dobu žila, ale knihkupectví údajně nikdy nenavštívila a možnou inspiraci popírá.

10. Nejslunečnější země Evropy

Nekonečné portugalské slunceNekonečné portugalské slunce

Celoročně mírné teploty, přes 300 slunečních dní a 3000 slunečních hodin v roce dělají z pevninského Portugalska nejteplejší a nejslunečnější zemi v Evropě – o pozici se dělí se sousedním Španělskem a Maltou. Pro porovnání: v ČR slunce svítí v průměru jen asi 1700 hodin v roce. Až tedy pocítíte nedostatek vitaminu D, víte, kterým směrem se vydat.

Teploty v Portugalsku ani v zimě neklesají pod 10 °C a připomínají naše jaro. Samozřejmě ale záleží, do které části země se rozhodnete vycestovat. Podél pobřeží počítejte s teplým, ale velmi větrným počasím, na severu (v okolí Porta) a v horských oblastech (zejména v pohoří Serra da Estrela, kde funguje jediné lyžařské středisko v zemi) zase s podstatně nižšími teplotami během zimy.

Naopak v regionu Algarve na samotném jihu se průměrná lednová teplota pohybuje okolo 15 °C. Na ostrovech (Azory a Madeira) obklopených Atlantikem je situace trochu jiná – teploty jsou celoročně příjemné, ale také zde spadne mnohem více dešťových srážek.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Portugalsko

Jak chutná Portugalsko

Vyberte si jeden z našich 25 zájezdů do Portugalska

Zájezdy do Portugalska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 12. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-portugalskych-prvenstvi/Doporučujeme z Portugalska

Nejnovější z PortugalskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024