Ostrov São Miguel: vstupní brána na Azorské ostrovy

Jan Kubišta Jan Kubišta, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 4. 2022 • Přečteno 9337x

Uvažujete o cestě na Azorské ostrovy? Řekneme vám, kde s poznáváním nádherných vulkanických ostrovů nejlépe začít. Představujeme ostrov São Miguel.

Vyberte si z našich zájezdů na AzoryZobrazit zájezdy

Azorské ostrovy jsou u nás stále ještě poměrně málo známou turistickou destinací. Našinec si při vyslovení tohoto názvu možná vzpomene na předpověď počasí a pojem azorská tlaková výše. Toto portugalské souostroví si však z pohledu cestovatele rozhodně zaslouží větší pozornost. A jeden ostrov zvlášť - São Miguel.

Azorské ostrovy jsou souborem devíti vulkanických ostrovů, z nichž každý má odlišný charakter a kouzlo. Najdeme tu mimo jiné nejvyšší horu Portugalska, malebnou stálezelenou kopcovitou krajinu, zatopené krátery sopek tvořící sladkovodní jezera, jediné evropské čajové plantáže, lávové jeskyně a spoustu dalších přírodních zajímavostí.

Život tu plyne poklidným tempem, na své si zde přijdou jak milovníci dobrého jídla, vyznavači pěší turistiky, tak i ti, kdo se chtějí koupat – Atlantik tu je díky Golfskému proudu zejména v létě relativně teplý.

Přidejte zajímavé ostrovní tradice, malebná přímořská městečka a zajímavou historii místa, jež po staletí tvořilo námořní most mezi Starým a Novým světem, a výsledkem je souostroví, které si oblíbí každý cestovatel. Dnes se podíváme na hlavní ostrov celého archipelu – São Miguel.

Zeleň, kam se oko podívá

Lagoa do Fogo vás zaujme z blízka i z dálkyLagoa do Fogo vás zaujme z blízka i z dálky

Hlavní ostrov celého souostroví je pojmenován po archandělovi Michaelovi, který je zároveň patronem ostrova. Stejně jako zbytek souostroví, i São Miguel byl objeven Portugalci v rámci jejich významné éry zámořských plaveb v první polovině 15. století.

Jedná se o největší ostrov celého souostroví, ale i tak je rozlohou nevelký, jen zhruba o třetinu větší než Praha. Místní mu říkají Ilha Verde (Zelený ostrov) a důvod je zjevný – zelená barva v krajině dominuje, jen občas je přerušovaná modrou barvou všudypřítomných volně rostoucích hortenzií. Reliéf ostrova je kopcovitý, pokrytý lesy a pastvinami. Unikátní jsou zejména místní zatopené krátery sopek, ve kterých se vytvořila nádherná sladkovodní jezera.

Hlavním městem ostrova je Ponta Delgada, která je zároveň hlavním městem celého souostroví. Toto nevelké město má ideální polohu pro výlety do různých míst ostrova a kromě několika zajímavých pamětihodností zde najdete několik příjemných hotelů, dobré restaurace a všudypřítomnou pohodovou přímořskou atmosféru.

Turisté mířící na Azorské ostrovy často řeší dilema, které ostrovy během svého pobytu navštívit. Pokud máte na dovolenou jen krátký čas, ostrov São Miguel je velmi dobrou volbou. Jednak kvůli pohodlnému leteckému spojení z Lisabonu, jednak i díky tomu, že ostrov nabízí velkou krajinnou pestrost a spoustu zajímavých míst k návštěvě. Ideální je pobýt tu alespoň týden, aby jej mohl cestovatel poznat blíž.

Turistické zajímavosti

Městečko Vila Franca do Campo bylo kdysi hlavním městem souostrovíMěstečko Vila Franca do Campo bylo kdysi hlavním městem souostroví

V západní části ostrova je jedním z nejvýznamnějších turistických lákadel fotogenické jezero Sete Cidades, které vzniklo zatopením vulkanického kráteru poblíž stejnojmenného městečka.

Nedaleko odsud najdete místo Ponta da Ferraria, kde se můžete vykoupat v horkém prameni, vyvěrajícím u mořského pobřeží do Atlantiku. Horkých pramenů vybízejících ke koupeli najdete na ostrově hned několik – nejznámější z nich v lázeňském městečku Furnas.

Kousek od hlavního města též můžete navštívit unikátní ananasové plantáže, kde toto ovoce pěstují ve sklenících a můžete zde ochutnat ananas nejlepší kvality.

Další zvláštností jsou jediné evropské čajové plantáže, které najdete na severním pobřeží, kousek od famózní vyhlídky Santa Iria.

Asi nejkrásnějším jezerem Azor je tzv. „Ohnivé jezero“ (Lagoa do Fogo), zasazené do působivé krajiny sopečných hor východní části ostrova.

Již zmiňované půvabné městečko Furnas se může pochlubit nejhezčí botanickou zahradou souostroví (Parque Terra Nostra), ale i specialitou lokální kuchyně zvanou cozido. Jedná se o směs masa a zeleniny připravovanou po dlouhé hodiny v horké sopečné půdě.

Sekundární vulkanická činnost je zde stále aktivní, takže tu můžete navštívit i tzv. fumaroly – pukliny v zemi, ze kterých se valí horká pára a vytváří tak působivé přírodní divadlo.

Na jižním pobřeží východní části ostrova najdeme i půvabné městečko Vila Franca do Campo, které bylo kdysi hlavním městem souostroví. Odsud je to jen pár minut jízdy loďkou na zajímavý ostrůvek Ilhéu de Vila Franca, jehož laguna je oblíbeným místem pro koupání.

Pláží jako takových má ostrov několik – s typickým černým pískem. Na severu je to třeba Praia da Santa Barbara, oblíbená mezi surfaři, na klidnějším jižním pobřeží též najdete několik zátočin vhodných ke koupání.

Východní části ostrova dominuje jeho nejvyšší hora Pico da Vara, která dosahuje výšky přes 1100 m a tvoří pomyslný střed nejdivočejší oblasti São Miguelu. Okolo východního pobřeží ostrova vede křivolaká silnice, jež spojuje mnohé krásné vyhlídky, které potěší nejen oko fotografa.

Čtení: Zájezdy na Azorské ostrovy - srovnání a doporučení

Ráj pro pěší turistiku

Azorské ostrovy jsou prošpikovány nádhernými turistickými trasamiAzorské ostrovy jsou prošpikovány nádhernými turistickými trasami

Ostrov také nabízí poměrně rozsáhlou síť turistických cest, které vás zavedou do různých typů krajin – od třetihorních pralesů přes divoké pobřežní scenérie, okolo sladkovodních jezer nebo třeba k vodopádům, ukrytým v hlubokých údolích.

Na své si tu přijdou jak milovníci náročnějších túr, tak i ti, kteří mají raději pohodové procházky.

Počasí

Počasí na ostrovech je proměnlivé. Mlze a dešti se v horách zřejmě nevyhnete.Počasí na ostrovech je proměnlivé. Mlze a dešti se v horách zřejmě nevyhnete.

Nejvhodnějším obdobím pro návštěvu souostroví jsou bezesporu letní měsíce, kdy je počasí nejstálejší a teplota vzduchu i vody nejpříjemnější. Avšak i v chladnějším období roku lze ostrovy navštívit, jen je třeba počítat s větším množstvím srážek a proměnlivějším počasím.

Pokud se tedy vydáte na Azorské ostrovy, právě São Miguel může být skvělým tipem pro vaši první návštěvu tohoto nejzápadnějšího místa Evropy. Vězte, že po jeho návštěvě ale budete chtít vidět i ostatní části tohoto zajímavého souostroví. Ale o tom zas jindy.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Jan Kubišta

Jan KubištaPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Madeiry + TURISTIKA
12. – 19. 5. 2025
To nejlepší z Madeiry + TURISTIKA
20. – 27. 5. 2025

Vyberte si z mých 2 zájezdů

Portugalsko (Azory)

Zázrak Atlantiku? Azory…

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Azory

Zájezdy na Azory

Nejbližší volný zájezd odlétá již 12. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ostrov-sao-miguel-vstupni-brana-do-azorskych-ostrovu/Doporučujeme z Portugalska

Nejnovější z PortugalskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024