Svatojakubská cesta Portugalskem: navštívíme poutní místa, vyhlášené vinařské oblasti i malý Tibet

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 10. 2023 • Přečteno 2885x

Do Santiaga dorazí přes 300 tisíc poutníků ročně. Vyčistit si hlavu, najít nový směr, nabrat kondičku, navázat nová přátelství, poznat svět. Jak jsme ji pojali my?

Vyberte si z našich 26 zájezdů do PortugalskaZobrazit zájezdy

Svatojakubská cesta (španělsky Camino a portugalsky Caminho de Santiago) je historická poutní cesta, která končí (a pro některé naopak začíná) před slavnou katedrálou v Santiagu de Compostela. Podle prastarých legend byly právě na tomto místě uloženy ostatky svatého Jakuba Staršího, jednoho z prvních Kristových učedníků, který kázal také v tehdejší Hispánii.

První poutníci se na dlouhou a tehdy nehostinnou cestu vydávali už v 9. století. Zájem o svatojakubskou cestu ale začal skokově narůstat až zhruba před 30 lety. V roce 1989 se sem totiž na symbolickou pouť vydal papež Jan Pavel II. a roku 1993 byla cesta zapsána na seznam světového dědictví UNESCO, čímž se dostala do povědomí lidí po celém světě.

Dnes do Santiaga dorazí přes 300 tisíc poutníků ročně. A důvody, proč na cestu vyrážejí, jsou různé – vyčistit si hlavu, najít nový směr, nabrat kondičku, poznat nová místa, navázat nová přátelství… nebo prostě jen tak.

Všechny cesty vedou do Santiaga

Správným směrem vás navede symbol mušle – hřebenatkySprávným směrem vás navede symbol mušle – hřebenatky

Pouť nemá žádný oficiální začátek. Abyste ale mohli získat osvědčení o jejím absolvování, musíte pěkně po svých ujít alespoň posledních 100 km (případně ujet na kole či na koni minimálně 200 km) před Santiagem de Compostela.

V současné době je možné vybírat ze 12 základních tras, které většinou kopírují historické cesty. Správným směrem vás navede symbol mušle (hřebenatky) se žlutou šipkou a hlavu můžete – spolu s desítkami dalších poutníků – složit v některé z mnoha útulen (tzv. albergue).

K nejoblíbenějším trasám patří proslulé Camino Francés (o celkové délce téměř 800 km) z francouzského městečka Saint-Jean-Pied-de-Port na francouzské straně Pyrenejí, hornaté Camino Primitivo (cca 300 km) ze španělského Ovieda a také na terén méně náročné Caminho Português, které sice vede už z Lisabonu (přes 600 km), ale většina poutníků svoji cestu začíná až před katedrálou Sé v Portu, odkud je to do Santiaga zhruba 260 km. U portugalské trasy si můžete vybrat ze dvou variant – ta pobřežní (Caminho da Costa) je o něco delší a vede podél Atlantského oceánu, druhá (Caminho Central) naopak vnitrozemím a obě se scházejí ve španělské Redondele.

Zní vám to všechno moc pěkně, jenže nemáte tolik volného času, nebo si na dlouhou pěší pouť z jakéhokoliv důvodu netroufáte? Pak můžete vyrazit s námi. Ukážeme vám ta nejhezčí místa na Caminho Português Central a pravděpodobně vás to nebude stát ani jediný puchýř.

Rates: městečko se silným příběhem 

Katedrála v Portu, kde pouť začínáKatedrála v Portu, kde pouť začíná

Putování zahájíme symbolicky u kostela sv. Petra z Rates nedaleko Porta. Románský kostel z 12. století je spolu se sousední zvonicí to jediné, co se dochovalo z ještě o pár staletí staršího benediktinského kláštera, který byl zároveň úplně prvním albergue na portugalské trase.

Sv. Petr z Rates (São Pedro de Rates) patřil k průkopníkům křesťanství na Iberském poloostrově. Dle pověstí ho sám sv. Jakub jmenoval biskupem v Braze. V Rates pak založil malou křesťanskou komunitu, za šíření víry byl ale nakonec popraven a v těchto místech pohřben. Cesta středověkých poutníků proto často začínala právě zde.

Čtení: Zájezdy do Portugalska – srovnání a doporučení

Barcelos a legenda o kohoutovi

Portugalský kohoutPortugalský kohout

Další zastávkou je město Barcelos, které je proslulé největšími trhy v Portugalsku. Každý čtvrtek se na náměstí Campo da Feira koná tzv. Feira de Barcelos, kde koupíte snad vše, nač si jen vzpomenete.

K městu se váže také legenda o slavném portugalském kohoutovi (Galo de Barcelos). Podle ní tady byl jeden galicijský poutník bez důkazů odsouzen k smrti za krádež stříbra. Před popravou ale dostal šanci, aby právě večeřícímu tribunálu dokázal svou nevinu. „Nechť je důkazem mé neviny, že až mě budou věšet, tak tento kohout vstane a zakokrhá“. Když pak před šibenicí pečený kohout skutečně vstal a zakokrhal, poutník byl v němém úžasu propuštěn na svobodu.

O pár let později se na místo vrátil a nechal zde vztyčit kamenný kříž s podobiznou kohouta, který se stal jedním z národních symbolů. Na sošky a suvenýry s pestrobarevným opeřencem narazíte napříč celým Portugalskem a říká se, že pokud je kohout darovaný, pak obdarovanému přinese štěstí.

Za řekou: Valença a Tui

Most spojující Valençu a TuiMost spojující Valençu a Tui

Než přes řeku Minho vkročíme do Španělska, zastavíme se v opevněném městečku Valença (pozor, neplést se španělskou Valencií). Kamenné stěny hradeb z 13. století nijak neskrývají, že byly svědkem nejednoho sousedského sporu. Historické centrum ale uchránily úspěšně, a tak v křivolakých uličkách kromě kaváren či obchůdků se suvenýry a řemeslnými výrobky najdete také několik středověkých kostelů a kapliček.

Železný most Ponte Internacional z dílny Gustava Eiffela nás pak zavede přímo do španělského Tui. Most má dvě patra – spodní pro auta a chodce a nad ním vede železnice. Tui (španělsky Tuy) je poklidné městečko, které vyrostlo okolo místní románsko-gotické katedrály Panny Marie (Catedral de Santa María de Tuy). Na první pohled strohý chrám, který připomíná spíše pevnost, uvnitř ukrývá dvoje barokní varhany a spoustu dalších pokladů. Město svého času patřilo k nejdůležitějším základnám Galicijského království.

Pro poutníky, kteří putují z Porta, je překročení hranice pomyslnou polovinou jejich pouti. Mnozí ale startují právě v Tui, odkud je to do Santiaga necelých 120 km. Tedy tolik, kolik je potřeba k získání osvědčení o absolvování svatojakubské cesty.

Přístavní Pontevedra a žulové Cambados

Vinařská oblastVinařská oblast

Poté vyrazíme do přístavního města Pontevedra. Tahákem významného galicijského města je poutní kostel Panny Marie Poutnice (Iglesia de la Virgen Peregrina) a kamenný most Puente del Burgo na řece Lérez, která rozděluje město na dvě části. Pontevedra má také bohatou námořní historii. Byla zde postavena slavná Santa María, největší (ale také nejpomalejší) z Kolumbových lodí na cestě přes Atlantský oceán.

O 25 kilometrů dále leží žulové městečko Cambados, jedno z nejkrásnějších v Galicii. Cambados je proslulý jako hlavní město Albariña. Albariño (v portugalštině Alvarinho) je speciální odrůda bílého vína, které se pěstuje pouze v Galicii a ve vinařské oblasti Monção and Melgaço na severu Portugalska. Má velmi světlou barvu a ovocné aroma. V regionu se výrobou tohoto vína živí několik tisíc rodin, a proto na něj v Cambadosu narazíte na každém kroku – ve vinných sklípcích či v muzeu vína – a každý srpen se tu koná jeden z nejstarších vinařských festivalů ve Španělsku.

Odtud se přesuneme do Santiaga de Compostela, které je, co by kamenem dohodil.

Sistelo: malý Tibet a stračena kačena?

Sistelo – terasovitá poleSistelo – terasovitá pole

Na zpáteční cestě ze Santiaga navštívíme vesničku Sistelo, které se často přezdívá „malý portugalský Tibet“. Sistelo a jeho okolí je ukázkovým příkladem soužití člověka se zdejší (na portugalské poměry) drsnou přírodou. Lidé po staletí vytvářeli terasovitá pole (tzv. socalcos), na kterých pěstovali kukuřici, brambory a další plodiny, jež by na strmých svazích kvůli erozi jinak pěstovat nemohli. Dnes tyhle zelené terasy vytvářejí nezaměnitelnou krajinu, která je navíc vstupní branou do jediného portugalského národního parku Peneda-Gerês.

Kamenné sýpky espigueirosKamenné sýpky espigueiros

V samotné vesnici můžete navštívit hrad i další středověké památky. Zajímavostí jsou kamenné sýpky espigueiros, se kterými se setkáte jen na severu Portugalska a Španělska.

Kráva plemene cachenaKráva plemene cachena

A co dobrého si dát k obědu? Místní specialitou je hovězí steak z regionálního plemene cachena („kačena“). Skot, který je spíše menšího vzrůstu, díky jeho velkým lyrovitým rohům rozhodně nepřehlédnete. Zapít to můžete lokálním mladým vínem Vinho Verde.

Ponte de Lima: nejstarší zastávka

Ponte de LimaPonte de Lima

Ponte de Lima je nejstarší město v Portugalsku a také nejstarší obec na celé portugalské trase. Poutníci si zde často dávají pauzu, aby nabrali energii k výstupu na nedalekou horu Labruja.

V nenápadném městečku je toho k vidění překvapivě mnoho – třeba kamenný středověký most, který stojí na daleko starších římských základech, několik muzeí nebo stará vězeňská věž, jež dnes slouží jako galerie moderního umění.

Bonusový tip: malebná Braga

Ke svatostánku Bom Jesus v Braze vede bezmála 600 schodůKe svatostánku Bom Jesus v Braze vede bezmála 600 schodů

Braga v našem itineráři sice není, ale pokud se sami vydáte vnitrozemní trasou, stojí za to sem odbočit. Braga je třetí největší město v Portugalsku a jedno z nejstarších katolických měst na světě. Je tady tolik památek, že není v lidských silách všechny během jednoho dne navštívit.

Určitě si ale udělejte výlet ke kostelu Bom Jesus do Monte, který (jak název napovídá) stojí v kopci nad městem. Z centra sem vede poutní cesta a na posledních metrech vás k baroknímu kostelu dovede ikonické schodiště Escardia do Bom Jesus nebo se nechte vyvézt historickou lanovkou na vodní pohon.

Západ slunce v Sameiru, BragaZápad slunce v Sameiru, Braga

Na hoře Sameiro (572 m n. m.) jen o pár kilometrů dále najdete jedno z největších poutních míst v zemi. Dominuje mu chrám Naší Panny Marie ze Sameira a je odtud vidět nejhezčí západ slunce široko daleko.

Chrám Panny ze Sameira, BragaChrám Panny ze Sameira, Braga

V samotném srdci Bragy pak stojí katedrála Sé Velha, která je nejstarší katedrálou v Portugalsku. Její výstavba začala v roce 1070, tedy ještě před samotným vznikem Portugalského království. Původně románská svatyně v průběhu staletí získávala svou současnou podobu. Nachází se zde hrobka Jindřicha Burgundského a Terezy Kastilské, rodičů prvního portugalského krále Alfonse I. Dobyvatele.

Tak co, vyrazíte na pouť? Ať už s námi, nebo sami, přejeme vám Bom Caminho!

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Portugalsko

Jak chutná Portugalsko

Vyberte si jeden z našich 26 zájezdů do Portugalska

Zájezdy do Portugalska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/svatojakubska-cesta-portugalskem-v-nasem-podani/Doporučujeme z Portugalska

Nejnovější z PortugalskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024