Porto Santo: Zlatý ostrov, který si získal srdce Kryštofa Kolumba

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 8. 2023 • Přečteno 2388x

Pomalé životní tempo, spousta zeleně, kilometry zlatavého písku a skvělá gastronomie. K tomu kajakování nebo úžasné výhledy. Vítejte na Porto Santu!

Vyberte si z našich zájezdů na Porto SantoZobrazit zájezdy

Porto Santo je spolu s Madeirou jediným trvale obydleným ostrovem Madeirského souostroví. Ve srovnání se svou hornatou, zelení oplývající a turisty hojně navštěvovanou sousedkou je ale o poznání sušší, slunečnější a také poklidnější. Leží 43 km severovýchodně od Madeiry a je domovem zhruba 5 tisícům stálých obyvatel, kteří –⁠ jak už to tak na malých ostrovech chodí –⁠ žijí pomalejším životním tempem.

Na ostrov se můžete pohodlně dopravit letecky nebo trajektem, který sem každodenně vyplouvá z Funchalu. Plavba trvá 2,5 hodiny a při troše štěstí během ní můžete zahlédnout delfíny či velryby.

Naši cestovatelé na trajektu na ostrovNaši cestovatelé na trajektu na ostrov

Drtivá většina cestovatelů se na Porto Santo vydává za vyhlášenou 9 km dlouhou pláží, jejíž písek pomáhá léčit řadu zdravotních neduhů. Válení na pláži ale zdaleka není to jediné, co se dá na nevelkém ostrově zažít. Průzračné vody Atlantiku jsou jako stvořené k potápění, rybaření, kitingu, kajakování a jiným vodním radovánkám.

Mírně zvlněnou sopečnou krajinu zase můžete zdolávat na kole, koni, čtyřkolce nebo jen tak po svých. Ostrov má na délku pouhých 11 km a na šířku necelých 6 km, takže ho z jednoho konce na druhý zvládnete projít během pár hodin. Cestou při tom narazíte na nespočet krásných vyhlídek (tzv. miradouro), dům Kryštofa Kolumba, opuštěné větrné mlýny i nečekaně rozmanitou přírodu.

Praia do Porto Santo, nejlepší pláž v Evropě

Navštivte s námi nejlepší pláž v EvropěNavštivte s námi nejlepší pláž v Evropě

Jihovýchodní část ostrova lemuje devítikilometrová písčitá pláž. Její písek obsahuje vysokou koncentraci minerálních látek, které mají příznivé účinky na revma, artritidu, křečové žíly i kožní onemocnění. V kombinaci s celoročně příjemnými teplotami (v průměru 15 až 24 °C) se na místě daří rozvoji písečných lázní. Za těmi ale nemusíte chodit do luxusních resortů. Stačí, když se až po krk zahrabete do písku, a to ideálně v dopoledních hodinách, kdy slunce teprve nabírá na síle.

V roce 2022 byla Praia do Porto Santo zvolena nejlepší pláží v Evropě.

Kam za výhledy?

Nejvyšší vrchol Pico do FachoNejvyšší vrchol Pico do Facho

Pokud vám válení na pláži nic moc neříká, pak nazujte tenisky a vyrazte do okolních kopců. Ty se sice nemohou poměřovat s horami na vedlejší Madeiře, přesto však otevírají úžasné výhledy do okolní krajiny, která místy připomíná kulisy scifi filmu.

Nejvyšším vrcholem je Pico do Facho (516 m n. m.), ale zdaleka nejkrásnější výhledy nabízí Miradouro das Flores v jižním cípu ostrova. Nedaleko od této vyhlídky se ukrývá pláž Praia do Zimbralinho, jeden ze stále ještě skrytých pokladů ostrova. K sopečné zátoce s tyrkysovou vodou, ve které se dá za ideálních podmínek příjemně ochladit, totiž vede poměrně krkolomná cesta, která většinu turistů odradí. Náročnější sestup a následný výstup ale rozhodně stojí za to.

Geologickou zajímavostí je vrchol Pico de Ana Ferreira, jehož čedičové formace tvarem připomínají varhanní píšťaly. Na parádní vyhlídky narazíte víceméně na každém kroku, stačí jen vyrazit.

Čtení: Zájezdy do Portugalska – srovnání a doporučení

Golf i minizoo

Užijte si golf na Portu SantuUžijte si golf na Portu Santu

Botanická zahrada a minizoo Quinta das Palmeiras působí uprostřed místní polopouště doslova jako oáza. Ve větvích exotických stromů nacházejí útočiště místní pěvci i cizokrajní papoušci, kteří se po areálu pohybují na volno.

Ostrov má dokonce své vlastní golfové hřiště. A ne tak ledajaké – navrhl ho španělský golfový mág Severiano Ballesteros a obtížností se řadí spíše k těm náročnějším.

Zemědělská bašta Portugalců

Ostrov býval kdysi hustě zalesněnýOstrov býval kdysi hustě zalesněný

Ač se tomu nechce věřit, vyprahlé Porto Santo bývalo kdysi hustě zalesněné. Většinu lesů vypálili portugalští osadníci, aby zde mohli pěstovat zemědělské plodiny pro své námořní impérium. Z ostrova se celkem rychle stala obilnářská velmoc a dařilo se zde i cukrové třtině. Půda na terasovitých políčkách se však pod tíhou intenzivní produkce a nedostatku sladké vody poměrně rychle vyčerpala a pěstování postupně ustalo. Zemědělskou éru dnes připomínají už jen rozpadlé kamenné zídky a fotogenické větrné mlýny, které najdete u vyhlídky Miradouro da Portela no Porto Santo.

Casa da Serra

Casa da SerraCasa da Serra

Pokud byste chtěli nahlédnout do života starých ostrovanů, navštivte domek Casa da Serra. Tradiční portosantské stavení je oknem do doby dávno před tím, než ostrov objevili turisté. Casa je vybavena starým nábytkem a zemědělským náčiním a působí natolik autenticky, že si ani nebudete připadat jako v muzeu.

Kryštof Kolumbus na Portu Santu

Místní věří, že právě zde se zrodil osudový nápad na cestu do Nového světaMístní věří, že právě zde se zrodil osudový nápad na cestu do Nového světa

Historie ostrova je také úzce spjata s Kryštofem Kolumbem. Když zde janovský obchodník a mořeplavec svého času obchodoval s cukrem, zamiloval se do krásné Filipy Moniz Perestrelo, dcery Bartoloměje Perestrela, jednoho z objevitelů Madeirského souostroví, který dostal Porto Santo do léna od samotného Jindřicha Mořeplavce. 

Kolumbus se s Filipou oženil v roce 1479 a jako věno získal mapy atlantických větrů a mořských proudů po tchánovi. Filipa zemřela o dva roky později na komplikace spojené s porodem syna Diega. Kolumbus se tedy na ostrově příliš dlouho nezdržel, místní ale věří, že právě zde se zrodil osudový nápad na cestu do Nového světa.

V městečku Vila Baleira, hlavním a vlastně také jediném portosantském městě, se dochovala část původního Kolumbova domu. Dnes je zde muzeum věnované jeho životu a objevitelským úspěchům. Na počest zlaté éry portugalského mořeplavectví se na ostrově každé září koná týdenní Kolumbův festival, který je pro místní jednou z největších událostí roku.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Portugalsko (Porto Santo)

Zažijte Porto Santo

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Porto Santo

Zájezdy na Porto Santo

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/porto-santo/Doporučujeme z Portugalska

Nejnovější z PortugalskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024