Cestování v důchodovém věku: 5 dobrých důvodů, proč byste ani „na stará kolena“ neměli vyzouvat své toulavé boty

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 6. 3. 2024 • Přečteno 669x

Cestování může být s přibývajícími roky lepší než kdy dříve. Přečtěte si proč.

6 zájezdů na téma: Pro seniory Zobrazit zájezdy

„Cestujte, dokud jste mladí.“ To je sice moudrá rada, rozhodně to ale neznamená, že byste s přibývajícím věkem měli cestování pověsit na hřebík. Ba naopak. Pokud vám to vaše zdravotní, finanční a rodinná situace jen trochu dovolí, vytěžte ze zaslouženého důchodového volna maximum. Zahoďte své strachy a výmluvy a prostě vyrazte. Dobrých důvodů se najde víc než dost.

1. Čas vás netlačí

Dopřejte si to, co jste si vždy přáli Dopřejte si to, co jste si vždy přáli

Celý život jste si kdeco odříkali: až skončí tenhle projekt, až děti vyrostou, až opravíme dům, až splatíme všechny dluhy… Vaše „až“ nastalo právě teď, a tak si bez výčitek dopřejte to, co jste si vždy přáli a na co zkrátka nebyla vhodná chvíle.

Odchod do penze může být skvělou příležitostí, jak naplno propadnout cestování. Už nejste vázáni nabitým pracovním rozvrhem a často ani dalšími povinnostmi. Můžete si vybrat kdy a na jak dlouho vyrazíte a nemusíte při tom závodit s časem ani s davy sezónních turistů.

2. Víte, co chcete

Vyrazte tam, kam vás srdce táhneVyrazte tam, kam vás srdce táhne

Teplo nebo zima, lázně nebo poznávací zájezd, sólo nebo ve skupině, kemp nebo čtyřhvězdičkový hotel... Sami nejlépe víte, co od ideální dovolené očekáváte a přes co naopak nejede vlak. Plánování vám proto půjde o poznání snáze.

Říká se, že cestovatelé nestárnou, ale zrají jako dobré víno. Díky tomu, že už jste si v životě něco prožili, teď svět vnímáte z mnohem širší perspektivy. Nové destinace pro vás představují daleko víc než pár hezkých fotek a špendlík na cestovatelské mapě. Proto vyrazte tam, kam vás srdce táhne. A nemusí to být na druhý konec světa, dobrodružství čeká i za vašimi humny.

3. Zůstanete aktivní

Nastavte si své  vlastní zvládnutelné tempoNastavte si své vlastní zvládnutelné tempo

Cestování vám umožní zůstat déle aktivní. Objevování nových míst se totiž neobejde bez pohybu – od posilování v podobě tahání kufrů přes spoustu nachozených kilometrů s batůžkem na zádech po večerní veselici v místním lokále. Každý krok se počítá a podpoří vaši fyzickou kondici.

Zároveň je ale důležité nastavit si vlastní zvládnutelné tempo. Neběžíte maraton. Když na vás přijde únava, klidně se odpojte od skupiny a běžte si dát dvacet. Necítíte se na hodinovou prohlídku muzea? V pořádku, počkejte u dobré kávy. Zkrátka poslouchejte své tělo.

4. Najdete si kamarády a utužíte vztahy

Během svých cest přijdete do kontaktu se spoustou zajímavých a často podobně naladěných lidíBěhem svých cest přijdete do kontaktu se spoustou zajímavých a často podobně naladěných lidí

Jednou z největších devíz cestování je možnost vyrazit do společnosti a navázat nová přátelství. Během svých cest přijdete do kontaktu se spoustou zajímavých a často podobně naladěných lidí, jako jste vy sami. Ať už jsou to vaši zájezdoví souputníci, průvodci nebo třeba hostitelé, je dost možné, že právě mezi nimi najdete kamarády.

A vůbec nevadí, pokud neovládáte společný jazyk. Kde je vůle, tam je cesta. S překonáním jazykové bariéry vám pomohou moderní technologie nebo se můžete domlouvat takzvaně „rukama nohama“. A možná vás takové setkání dokonce namotivuje k zápisu do jazykového kurzu.

Můžete také zmobilizovat své blízké (rodinu, přátele, klub seniorů) a za dobrodružstvím vyrazit společně. Veselých historek nikdy není dost. Pokud vám však parťáci chybí, nebo jen nechcete věci řešit na vlastní pěst, pojeďte s námi. V nabídce máme zájezdy aktivní i odpočinkové a také ty, které jsou přímo šité na míru seniorům. Najdete je pod heslem „nejen pro 65+“ a jsou specifické tím, že probíhají v naprosto pohodovém tempu. Čeká vás na nich to nejlepší z Paříže, Londýna nebo Říma.

5. Budete zdravější a spokojenější

Cestování by vám hlavně mělo přinášet radostCestování by vám hlavně mělo přinášet radost

A to není jen otřepaná fráze. Existuje řada vědeckých studií, které potvrzují, že dovolená navozuje pocit uvolnění, tělesné a duševní pohody, a v některých případech dokonce zmírňuje projevy chronických onemocnění.

Plánování cesty a objevování neznámého zlepšuje vaše kognitivní schopnosti a posiluje paměť. Když navíc zvládnete řešit nenadálé situace a k tomu pochytíte pár cizích slovíček, zvedne vám to sebevědomí a budete zase o kousek spokojenější.

Cestování by vám hlavně mělo přinášet radost. A radost je mnohem nakažlivější než kdejaká nemoc.

Na co je dobré myslet

Nakonec nezapomeňte přibalit porci dobré náladyNakonec nezapomeňte přibalit porci dobré nálady

Abyste z cesty neměli zbytečný stres, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění s co největšími limity pojistného plnění. Cestovní pojištění pro seniory (to v pojišťovnické hantýrce většinou znamená lidi starší 70 let) je o něco dražší, investice se vám ale rozhodně vyplatí, protože jak praví klasik: Štěstí přeje připraveným… a náhoda je blbec.

Pokud vás trápí zdravotní potíže, určitě se před cestou poraďte se svým lékařem, případně navštivte specialistu na cestovní medicínu. Možná vám předepíše jiné léky nebo doporučí dodatečné očkování. Veškeré medikamenty a zdravotní pomůcky (ideálně včetně seznamu s českými i anglickými názvy) si zabalte do palubního zavazadla, které budete mít stále po ruce a u kterého nehrozí, že přistane na jiném letišti než vy.

K tomu přibalte pohodlnou obuv, oblíbenou knížku, porci dobré nálady… a můžete vyrazit. Nezapomeňte, že v řadě zemí můžete podobně jako v ČR uplatnit dost zajímavé seniorské slevy na vstupné a dopravu. Tak se o ně nestyďte přihlásit.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Pro seniory

Velkoměsta bez starostí

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cestovani-v-duchodovem-veku/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024