10 nejzáhadnějších míst světa: pevnost odvahy, obřadní pohřebiště i potopený zámek

Jitka Bajtková Jitka Bajtková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 30959x

Objevte s námi 10 nejzáhadnějších míst světa, ať už z pohodlí svého domova nebo naživo!

Vyberte si z našich 34 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Ve skutečnosti jsou jich stovky – stavby, které se vymykají lidskému chápání, mystické přírodní úkazy, jež nedávají vědcům spát. Nejzáhadnější místa na planetě spojuje spousta nezodpovězených otázek. Stojí za vším jen lidská fantazie nebo jsou zkrátka věci, které nelze vysvětlit? Vydejte se s námi na místa, nad kterými zůstává rozum stát.

1. Pompeje – město zkázy

PompejePompeje

Černý mrak zakryl slunce a den se změnil v noc. Tak popsal zkázu Pompejí, města poblíž dnešní Neapole, Plinius mladší v dopise tehdejšímu historikovi Tacitovi. Právě jeho svědectví je jediným záznamem erupce sopky Vesuv, která pohřbila dvaceti tisícové město během několika hodin.

Bylo pravé poledne a Římané, kteří se sem jezdili rekreovat, byli potrestáni za svou pýchu. Nevyslyšeli božská varování, pravidelné mírné otřesy a vyschlé studny, a sopečný prach pokryl jejich domovy. Slunce znovu spatřili až celé tři dny po výbuchu!

Kvůli erupci Vesuvu se v Pompejích nadobro zastavil běh dějin a historické město tak bylo archivováno pro budoucí generace. Kromě reálné exkurze do minulosti vás proto čeká i náhlý záchvěv pokory před obyvateli, kteří se postavili nasupěnému božstvu a město znovu vybudovali.

2. Stonehenge – obřadní pohřebiště

StonehengeStonehenge

Stonehenge je typický příklad památky, na kterém není fascinující sama stavba, ale otázky, které dodnes vyvolává. Jak mohli lidé 3 000 let před Kristem dopravit obrovské kameny doprostřed louky a vytvořit z nich megalitickou stavbu, která nemá ve světě obdoby?

Záhadou však nejsou jen samotné kameny a jejich skladba, ale i poznámky, které na nich stojí. Důmyslné systémy znaků a značek jsou zřejmě astrologickými záznamy a myšlenka, že Stonehange sloužilo jako obřadní pohřebiště, proto nebude daleko od pravdy.

Kruhovitá stavba, kde pro nebožtíky čarodějové vyprošovali splynutí duše s přírodou, má navíc ještě jednu zvláštnost – dokonale odráží zvuk. Síla kamenných „reproduktorů“ by se dala přirovnat k rockovému koncertu třeba slavných Rolling Stones.

Pro turistu je ovšem zásadní suvenýr. Zatímco jinde si koupíte model z moduritu za hříšné peníze, ze Stonehenge si odnesete prazvláštní nepopsatelný pocit, který prý v mnohých návštěvnících mystická stavba skutečně zanechává.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Barcelony – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Izraele – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Turecka – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

3. Bazilika Cisterna v Istanbulu – potopený zámek

Bazilika Cisterna v IstanbuluBazilika Cisterna v Istanbulu

Bazilika Cisterna v tureckém Istanbulu je, ačkoli to zní hloupě, opravdu taková velká cisterna. Rozsáhlá podzemní stavba je ale překvapivě velmi chytré zařízení, které mělo sloužit jako zásobárna vody pro celou metropoli. Ptát se, proč je podpírána dvanácti řadami zdobených sloupů s korintskými hlavicemi, je asi stejně zbytečné, jako se pídit po tom, proč faraonovi nestačila mramorová deska a musel mít celou pyramidu.

Pro představu, jak úchvatným dílem bazilika je, přidáváme alespoň několik čísel: 141 metrů na délku, 73 metrů na šířku a zhruba 8 metrů na výšku. Podzemní les čítá na 336 sloupů a rezervoár má kapacitu 80 000 kubických metrů vody.

A čím láká chlouba Justiniánovy epochy dnes? Bazilika je netradičně osvětlena a „hudba“, která se ozývá ze soustavy potrubí, dodává místu na tajemnosti. Pokud se vám podaří do vodního chrámu propašovat pečivo, uvidíte přímo pod nohama plavat hejna ohromných ryb.

4. Masada v Izraeli – pevnost odvahy

Masada v IzraeliMasada v Izraeli

Zhruba 1 000 let před Kristem žil v Izraeli Herodes Veliký a velkolepá byla i jeho představa o bydlení. Poblíž Mrtvého moře, na okraji Judské pouště, dal vystavět opevněnou pevnost, kterou o něco později rozšířil ještě o dva luxusní palácové komplexy.

Do historie se jeho bydliště ovšem nezapsalo svou honosností, nýbrž hrdinským odporem Židů. Tisícovka obráncům dokázala hájit pevnost před krvelačnými Římany celé dva roky, přestože útočníků bylo desetkrát víc. Ve chvíli, kdy jejich šance na záchranu byly mizivé, zvolili raději dobrovolnou smrt.

Na několik staletí pevnost upadla v zapomnění, ale dnes na vrchol kopce vyváží turisty lanovka a izraelští vojáci tady při slavnostním skládání přísahy slibují, že „Masada už nesmí nikdy padnout“.

5. Niagarské vodopády – svaté místo Indiánů

Niagarské vodopádyNiagarské vodopády

Niagarské vodopády se nacházejí v Severní Americe na hranicích mezi USA a Kanadou. Zatímco Kanadě připadá největší z nich – Podkova, dva menší, Americký vodopád a Nevěstin závoj, Spojeným státům.

Zhruba před 12 000 lety, kdy vodní obraz vznikal, ležel o dva kilometry dál než dnes. Řeka si však každým rokem ubírá po dvou centimetrech skal a posouvá vodopády blíž svému zdroji. Od samého počátku ale lákají také podivíny z celého světa. Například český kaskadér Karel Souček si v rozbouřené řece „zaplaval“ v zavřeném sudu.

Legendami opředená přírodní hranice byla posvátným místem Indiánů. A právě duch indiánské dívky se tady při jasném počasí objevuje i dnes. Maid of mist (dívka oparu) skočila v kánoi do mohutného proudu, aby se vyhnula vdavkám s mužem, kterého nemilovala. Její duch byl šak silnější a jako šíp vylétl z vody ven. 

6. Sagrada Família – nedostavěná katedrála

Sagrada Familia – chrám Svaté rodinySagrada Familia – chrám Svaté rodiny

Sagrada Família měla podnítit návrat k učení římskokatolické církve. Jaký je záměr dnes, po více jak 130 letech, je vlastně největší záhadou. Není divu, že se ozývají i hlasy, které tvrdí, že dokončení katedrály by bylo stejně uhozené, jako kdybychom Venuši Mélské chtěli přidělat ruce. A my je přiděláme.

Oslava 100. výročí od úmrtí hlavního architekta velkolepé stavby, které dominuje 18 věží, Antonia Gaudího, se blíží, a co by udělalo mistrovi větší radost než právě dokončení jeho myšlenky? Alespoň malé zadostiučinění by to snad bylo pro všechny dárce, kteří na stavbu přispěli. Od počátku totiž hlavními sponzory megalomanského projektu byli jen sami věřící.

Ať už Sagrada Família bude v roce 2026 skutečně dokončena, nebo ne, z pomyslných stupňů vítězů za nejdéle stavěnou katedrálu ji už nikdo nesvrhne (alespoň ne v blízké době). Stejně tak jí nikdo nevezme prvenství za nejfotografovanější stavbu světa s lešením.

7. Petra - skalní město uprostřed ničeho

PetraPetra

Adeptem na jedno z nejzáhadnějších míst je jistě i město na území dnešního Jordánska vytesané do skal. Založili jej kočovní nomádi, Nabatejci, jako své pohřebiště. Postupně se ale do Petry soustředila všechna jejich moc.

O Petře se zmiňuje už Starý zákon, který vypráví legendu o tom, jak pro vyprahlé město musel ze skal vyprosit vodu Mojžíš. Nespočetné množství chrámů, hrobek a budov na dobře ukrytém místě bylo ale po velkém zemětřesení obyvateli opuštěno a znovuobjeveno až v 18. století švýcarským badatelem, který se v přestrojení za Araba vydal na cestu ze Sýrie do Egypta.

Dnes je Petra turistickou jedničkou Jordánska. Největšího uznání se ovšem dočkala teprve nedávno, v roce 2007, kdy byla jmenována novým divem světa. Světe div se, že na to nepřišel nikdo už dřív.

8. Opéra Garnier – domov Fantoma opery

Opéra GarnierOpéra Garnier

Opéra Garnier je operní dům, který nechal postavit Napleon III. poté, co byl na něj a na císařovnu spáchán atentát na jiné operní scéně. Bezpečí panovníka bylo na prvním místě, a tak ani příliš nevadilo, že základy stavby na vybraném místě plavou ve spodní vodě.

Pod budovou opery byla vytvořena rozsáhlá podzemní sběrná nádrž, která je dodnes pravidelně kontrolována hasiči a odčerpávána. To byla ale malichernost oproti prusko-rakouské válce a zániku Druhého císařství, které následovaly a stavbu zdržely. Pompézní císař žádal po mladičkém architektu Garnierovi pompézní stavbu, a tak nechybí ani osmitunový křišťálový lustr nebo zlatavé hlediště.

Největší perličkou pro turisty zůstává mystický příběh Fantoma opery, který vznikl na základě jedné neobjasněné nehody s protizávažím lustru, při které přišla o život domovnice, a spousty prapodivných zvuků a jevů, právě tady v pařížské opeře.

9. Bermudský trojúhelník – dopravní žrout

Bermudský trojúhelníkBermudský trojúhelník

Fanouškové záhad by nám neodpustili, kdybychom mezi deset nejzáhadnějších míst světa nezařadili legendární bermudský trojúhelník. Místo velké jako 105 fotbalových hřišť a jedno Beckhamovo sídlo k tomu, byste našli (a někdy také nenašli) mezi Floridou, Portorikem a Mexickým zálivem.

Poněkud šroubovaně se mu věnuje i Wikipedie, kde se můžete dočíst, že jde o „oblasti s výrazně zvýšeným výskytem záhadného mizení lodí a letadel nebo případy lodí nalezených bez posádky bez logického důvodu pro opuštění plavidla.“ 

Nejznámější je určitě případ 5 amerických bombardérů Grumman TBF Avenger, které při běžném cvičení náhle ztratily směr, a po bezradném bloudění popadaly do moře kvůli nedostatku paliva. Stroje ani oběti se ovšem nikdy nenašly, stejně jako pěkná řádka lodí.

Podle odborníků se dá vše logicky vysvětlit. Lodě se ztrácejí, protože je voda plná útesů, letadla padají, protože jde o oblast s velkým výskytem mlhy a tornád, nikdo se nikdy nenajde, protože moře je tady až 6000 metrů hluboké. Čemu věříte vy?

10. Cheopsova pyramida v Gíze – hrobka bez zakladatele

{FOTO-14053}

Další stavbou z kategorie: Jak to asi udělali? je bezesporu Cheopsova pyramida v Gíze. Vlastně tady najdete hned tři velké pyramidy a Sfingu, která je hlídá, jedním z divů světa je ale jen ta největší. Uprostřed pouště, poblíž egyptské Káhiry, ji nechal vystavět faraon Cheops kolem roku 2 520 před naším letopočtem.

Je postavena ze 2 300 000 bloků kamenů, které se těžily v tři tisíce metrů vzdáleném lomu, a rozkládá se na ploše zhruba 200 tenisových hřišť. Cheops prý na stavbu své úchvatné hrobky osobně dohlížel. Kde je jeho mumie dnes, ví jen vykradači hrobů, kteří se o její ztrátu postarali.

Lákadlo pro tisíce turistů je v současnosti i v něčem jiném. Večer co večer se tady konají vzrušující představení, kde se moderní technika v podobě laserů a reproduktorů střetává se čtyř a půl tisíce let starou tajemnou stavbou.

Jitka Bajtková

Jitka BajtkováExpert Radynacestu.cz

Krása se musí prožít… ale za rohem nečeká.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. června

Španělsko (Barcelona)

Katalánská metropole živě

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Barcelony

Zájezdy do Barcelony

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. července

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. června

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. října

Turecko (Istanbul)

Objevte bránu Orientu

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Istanbulu

Zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. června

Anglie / Velká Británie (Stonehenge)

Objevte bájný Stonehenge

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Stonehenge

Zájezdy do Stonehenge

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. září

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-nejzahadnejsich-mist-sveta/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024