10 nejlepších parků Evropy: Zelená srdce měst – útočiště pro místní i turisty. Proč je navštívit?

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 14045x

Oddechnout si od velkoměsta v parku, to je při návštěvě Moskvy, Paříže nebo Londýna skoro povinnost. Poradíme, kam jít!

Vyberte si z našich zájezdů do BudapeštiZobrazit zájezdy

Parky k velkoměstům patří stejně jako významné památky, galerie nebo veřejná hromadná doprava. Pojďte se s námi podívat, kde se můžete zhluboka nadechnout, udělat si piknik, příjemnou procházku, zkrátka si odpočinout od hektického města a poznat jeho zelenější stránku. Seznam deseti nejlepších parků v Evropě je vám k dispozici.

1. Hyde park v Londýně

Hyde ParkHyde Park

Mluvíme-li o nejvýznamnějších evropských parcích, pak bychom měli na prvním místě uvést Hyde park. Obrovským parkem v samém srdci města, do něhož se dá vstoupit hlavním vchodem od Buckinghamského paláce, se dá procházet klidně celý den.

Hlavní vchod je velmi reprezentativní a byl postaven v letech 1824–1825. Vlastní park je rozdělen na dvě části Serpentinovým jezerem a je spojen i s Kensingtonskými zahradami, které sice nejsou oficiálně součástí Hyde parku, ale podstatně zvětšují zelenou plochu uprostřed Londýna.

Park je proslaven především řečnickým rohem, kde téměř neustále probíhají debaty na různá témata. Uslyšíte projevy v podstatě kohokoli, o čemkoli. Speker´s Corner je také místem koncertů a dalších kulturních akcí.

2. Parc de Buttes-Chaumont v Paříži

Tento veřejný park naleznete na severovýchodě Paříže. Rozkládá se na úctyhodné ploše 24,7 ha. Buttes-Chaumont byl otevřen v roce 1867 císařem Napoleonem III. Vyskytuje se tady mnoho druhů fauny i flóry včetně té méně obvyklé.

Oblíbený je ostrov Belveder, na němž se nachází 30 metrů vysoký útes. Na útes je možné se dostat dvěma mosty. Zároveň tady můžete navštívit jeskyni s krápníky.

Lákadlem je také Chrám Sibyly z roku 1867. Samozřejmostí je konání kulturních a společenských akcí i turistická infrastruktura. Dobře se tady najíte, napijete nebo se můžete podívat třeba na představení loutkového divadla.

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Irska – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

3. Phoenix park v Dublinu

Ve Phoenix Parku se můžete těšit na daňkyVe Phoenix Parku se můžete těšit na daňky

Obrovský park Phoenix se rozkládá na území větším než 7 km² a patří svojí rozlohou mezi největší parky Evropy. Má také svou historickou hodnotu, protože slouží veřejnosti již od 17. století. Je otevřen nepřetržitě, i když se některé brány na noc zavírají. Přibližně 30 % parku zabírají stromy, proto je zde i v létě velmi příjemné klima.

Čtení na podobné témaPhoenix Park: monumentální zahrady s prezidentským palácemPřečíst

Na území parku se nachází také mnoho historických budov a monumentů, jako např. rezidence irského prezidenta nebo rezidence velvyslance USA.

4. Buen Retiro park v Madridu

Jeden z nejrozsáhlejších parků v Madridu má rozlohu 1,4 km² a jmenuje se Bueno Retiro. Jeho největší předností však není rozloha, nýbrž monumentálnost celého území. Nachází se blízko centra, nedaleko slavného muzea Prado. Park je velmi starý a můžete v něm nalézt obrovské množství historických budov a památníků.

V severní části parku je velké jezero a palác krále Alfonze XII. s krásnou kolonádou a sochou vladaře. V zahradách se nachází populární fontána Padlého anděla z roku 1922, která symbolizuje Lucifera padajícího z nebe. Mimořádná je díky tomu, že stavět pomníky ďáblovi, je opravdu velmi neobvyklé, a to nejen v Madridu.

Park je otevřen každý den od 7 hodin ráno, v zimním období pak do 22 hodin, v letním do 24 hodin. Vzhledem k tomu, že ve Španělsku se žije hlavně ve večerních hodinách, nemusíte se bát, až půjdete pozdě večer do hotelu. Samozřejmostí je možnost vypůjčit si lodičku a v některých dnech se i zaposlouchat do tónů krásné hudby.

5. Tiergarten park v Berlíně

Tiergarten park v BerlíněTiergarten park v Berlíně

Tento velmi oblíbený park se nachází  ve stejnojmenné části Berlína a je to třetí největší park na území Německa. Rozkládá se na ploše 210 hektarů téměř v centru metropole. Ačkoli relativně nedávno bylo letiště Tempelhof přestavěno na park, který je svoji rozlohou větší, Tiergarten si stále zachovává pověst hlavního berlínského parku.

Jeho historie sahá až do roku 1527. Vždy se jednalo o důležité místo, proto bylo součástí strategie většiny vedoucích představitelů země. I Hitler s ním měl velké plány. Problémem bylo ale období po druhé světové válce, kdy byl Berlín rozdělen zdí na východní a západní část.

V blízkosti parku je umístěn pomník symbolizující vítězství Sovětského Svazu ve druhé světové válce – památník obětem evropských Židů. Do parku se dostanete zcela bez problémů městskou dopravou. Jelikož Berlín je čisté a upravené město, jsou takové i místní parky.

6. Villa Borghese v Římě

Villa Borghese je jedním z největších parků v Římě, ale v tomto případě nejde o rozlohu, ale o to, co je možné v něm navštívit. Na ploše 80 ha můžete navštívit zahrady v anglickém stylu či množství památek a muzeí i atrakcí. Historie tohoto místa sahá do roku 1605. Asi největším lákadlem je galerie umístěná přímo ve Ville Borghese, ale je možné podívat se i do dalších interiérů.

Pokud se budete chtít podívat do zmíněné galerie, doporučujeme rezervovat si vstupenku dostatečně dopředu. Oblast se nachází v centru města a je dobře dostupná. Jelikož Řím je proslulý svým divokým způsobem života a někteří cestovatelé aspoň občas potřebují chvíli klidu, je toto místo ideální pro oddych po prohlídce vlastního města.

7. Vondelpark v Amsterdamu

Vondelpark v AmsterdamuVondelpark v Amsterdamu

Je to skutečně největší veřejný park ve městě a pravděpodobně nejslavnější v celém Holandsku. Ročně ho navštíví asi 10 milionů návštěvníků. Nachází se v samém srdci města.

Pozoruhodné je, že jeho historie sahá pouze do poloviny 19. století, kdy si obyvatelé města uvědomili, že nemají žádný velký park a založili komisi pro jeho vytvoření. Park se nazývá po slavném holandském básníkovi, jehož třímetrová bronzová socha se tyčí na čestném místě.

Během letních prázdnin zde probíhají divadelní představení pod širým nebem, která jsou sice bezplatná, ale hodně navštěvovaná. Najdete tady i několik míst, kde se vyřádí děti na prolézačkách a jiných atrakcích. Park je úzce spjat s Amsterdamem a je tedy téměř povinností se tady při návštěvě města alespoň na chvíli zastavit.

8. Park Güell v Barceloně

Tento park je skutečným skvostem architektury slavného Gaudího a patří k tomu nejlepšímu, co můžeme v celé Evropě navštívit. Vzhledem k této skutečnosti se za vstup do parku platí. Otevírací hodiny jsou různé podle ročních období, ale otevírá se zpravidla v 8 hodin ráno a zavírá kolem 20. hodiny večerní.

Čtení na podobné témaParc Güell: dokonalá harmonie umění a přírodyPřečíst

Dopravit se do parku není problém, v okolí je hned několik stanic metra. Park není příliš starý, jeho počátky sahají k přelomu 18. a 19. století. Jedná se ale o památku zapsanou na seznam UNESCO. Nenabízí sice příliš mnoho přírodních památek, ale o to více vás nadchnou ty architektonické.

9. Városliget v Budapešti

Park v BudapeštiPark v Budapešti

Park se nachází na konci ulice Andrássyho, v těsné blízkosti náměstí Hrdinů. Pokud se do parku vydáte metrem a vystoupíte ve stanici Hosok tér (náměstí Hrdinů), hned jej uvidíte. Současné podoba parku je z roku 1896 a je spolu se sochami na náměstí Hrdinů věnován tisíciletému výročí příchodu Maďarů do Uherské nížiny.

V parku se nachází zoologická zahrada, slavný zábavní park Vidámpark a hlavně jedny z nejproslulejších lázní celého Maďarska, lázně Széchényi. Je to jeden z mála parků, který je možná lepší navštívit v zimě než v létě. V období mrazu se totiž mění v obrovské veřejné kluziště.

Pokud tedy budete mít cestu do Budapešti v zimním období, nezapomeňte si s sebou vzít brusle a prohánět se po parku. Ale i v létě je zde co obdivovat, i když se jedná spíše o významné místo v centru města než o klasický park se zpěvem ptáků a nekonečnými promenádami pod stromy.

10. Park kultury a oddechu Maxima Gorkého v Moskvě

Moskvě můžeme najít množství parků a je obtížné vybrat ten nejvýznamnější. Ale Park Gorkého je skutečně pojem mezi pojmy. Je to jeden z mála parků, po němž je nazvána i stanice metra – Park kultury. Historie místa sahá do roku 1928 a název po slavném ruském spisovateli dostalo o několik let později.

Park v současné době dělíme na několik částí, z nichž známé jsou třeba Vrabčí Hory (dříve Leninské), což je další stanice metra. Vzhledem k vzdálenostem moskevského metra se tedy jedná o skutečně rozsáhlý park. Jeho rozloha je téměř 220 ha.

Nevýhodou parku je to, že je stále plný lidí. Těžko se tady hledá nějaké prázdnější zákoutí. Kromě prvků, které obsahuje každý park, tady můžeme najít i typicky ruskou atrakci pro děti – ruské kolo.

V parku se velmi často slaví. Můžete tady s místními oslavit třeba svátek jara nazvaný Máslenica, Den vítězství, Den města a mnohé další ruské svátky. Konají se tady ale i společenské akce jako koncerty či baletní představení.

Děti i dospělí se tady mohou zabavit na množství hřišť, z nichž každé se věnuje nějakému jinému sportu. V minulosti zde existovala dokonce dětská železnice, která byla sice krátká, ale fungovala jako opravdová. Pokud tedy chcete vidět obyvatele Moskvy, jak si užívají života, hlavně když je co oslavovat, musíte zamířit do některého z místních parků.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Maďarsko (Budapešť)

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Budapešti

Zájezdy do Budapešti

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. listopadu

Holandsko / Nizozemsko (Amsterdam)

Amsterdam vás dostane

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Amsterdamu

Zájezdy do Amsterdamu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. srpna

Irsko (Dublin)

Poznejte hrdý Dublin

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Dublinu

Zájezdy do Dublinu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. srpna

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. srpna

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-nejlepsich-parku-evropy/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024