10 nejkrásnějších knihoven světa: majestátní interiéry a ráj knihomolů

Anežka Berkyová Anežka Berkyová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 7. 2020 • Přečteno 10879x

Milujete vůni knih? Rádi v nich listujete a dokážete ocenit dobrý příběh? Vzdejte knihám hold a navštivte ty nejúžasnější knihovny světa.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do ŠvýcarskaZobrazit zájezdy

Téměř v každé evropské obci najdete aspoň malou knihovnu. Dnes je literatura v našich končinách dostupná každému, kdo má o ni zájem. Byly ale doby, kdy moudrost knih střežily kláštery a univerzity a umění číst či vlastnictví knih bylo považováno za výsady bohatých. Z dob, kdy knihy ukrývaly veškeré vědění lidstva, pochází nádherné knihovny, architektonické skvosty, které rozhodně stojí za to vidět. Kam se vydáte jako první?

1. Klášter Admont, Rakousko

Klášter AdmontKlášter Admont

Kdo viděl animovanou pohádku Kráska a zvíře od společnosti Disney z roku 1991, jistě si vybaví obrovskou knihovnu, kterou netvor daroval Belle. Tvůrci filmu se inspirovali v klášterní knihovně v rakouském Admontu.

Benediktinský klášter v alpském údolí řeky Enže je nejstarším štýrským klášterem, založen byl již v roce 1074. Současná stavba pochází z období baroka a obsahuje největší klášterní knihovnu na světě. Sál knihovny o šířce 14 metrů je celých 70 metrů dlouhý.

Knihovna je vystavěna typickým osvícenským stylem 18. století, půdorys je spojením kružnic a elips, stropy jsou klenuty měklými kupolemi, které se pyšní štukatérskou výzdobou a freskami, které znázorňují lidské poznání. V knihovně je umístěno asi 200 000 knih. 

Návštěva nejen úchvatné knihovny stojí za to. V admontském klášteře se nachází také rozlehlé muzejní sbírky, zahrady a gotická katedrála.

2. Klášter St. Gallen, Švýcarsko

Klášter St. GallenKlášter St. Gallen

Další klášterní knihovnou v našem seznamu je knihovna svatého Havla (Sankt Gallen) ve Švýcarsku. Ta byla založena již v 9. století! Její dnešní podoba pochází z 18. století.

Knihovna s rokokovou výzdobou stále slouží ke svému účelu – půjčování knih. V knihovně naleznete na 170 000 svazků, včetně unikátní sbírky středověkých rukopisů. St. Gallen bylo jedním z nejvýznamnějších skriptórií, center písemnictví a vzdělanosti středověkého světa. 

Návštěva knihovny svatého Havla je odjakživa považována za duševní zážitek, i proto zde naleznete velký nápis Psychés iatreion – lékárna duše. 

Čtení: Zájezdy do Švýcarska – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Portugalska – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

3. Pražské Klementinum, Česká republika

Pražské KlementinumPražské Klementinum

Barokní jezuitská knihovna v pražském Klementinu byla mnohokrát označována za nejkrásnější knihovnu světa. Je výrazně menší a mladší než její výše zmíněné alpské sestry, nachází se zde asi 20 000 převážně teologických svazků z doby od 17. století. 

Kromě knih tu ovšem rozhodně stojí za povšimnutí sbírka historických glóbů, mezi nimiž jsou rozmístěny astronomické hodiny. 

Knihovna v Klementinu byla první knihovnou, jež dala vzniknout Národní knihovně, která dnes sídlí v mnoha pražských budovách.

4. Trinity College Dublin, Irsko

Trinity College DublinTrinity College Dublin

Knihovna na dublinské Trinity College (s irským názvem Leabharlann Choláiste na Tríonóide) byla založena v roce 1592. Hlavní sál je 63 metrů dlouhý a je v něm uloženo asi 200 000 knih. Původně měla knihovna rovné stropy, časem ale kvůli velkému množství knih byla přestavěna a zvětšena směrem nahoru – z té doby pak pochází klenuté stropy. 

Nejznámější knihou, kterou v knihovně Trinity College najdete, je Kniha z Kellsu – bohatě iluminovaný rukopisný evangeliář psaný v latině. Keltští mniši ji napsali v 8. století a je považována za nejcennější irský národní poklad. 

Další zajímavostí knihovny v Trinity College je dlouhý spor s Lucasfilm – mnoho lidí totiž poukazovalo na to, že jedijský archiv v Star Wars – Epizodě II je právě vyobrazen podle této knihovny. Na to nemělo studio Lucasfilm žádná práva, nakonec však dokázali, že podobnost je čistě náhodná a spor zanikl.

5. Univerzita Coimbra, Portugalsko

Univerzita CoimbraUniverzita Coimbra

Barokní Joanina knihovna (Biblioteca Joanina) na nejstarší portugalské univerzitě v Coimbře byla postavená v roce 1720 králem Janem V. Najdeme zde tři pozlacené a jak se na baroko sluší vyzdobené místnosti, kde se nachází asi 300 000 knih. 

Zajímavé je, že knihy v této knihovně jsou před hmyzem chráněny tím, že v knihovních sálech žijí kolonie netopýrů! Ti přes den spí, večer pak pracovníci všechny regály s knihami zakryjí, aby mohli ráno odstranit netopýří trus, který se později využívá jako hnojivo. Tento postup praktikují také v portugalském paláci Mafra.

6. Klášter Wiblingen, Německo

Klášter WiblingenKlášter Wiblingen

Barokní knihovna z první poloviny 18. století se nachází v klášteře Wiblingen v německém Ulmu. Jedná se o dvoupodlažní knihovnu s klenutými stropy, která je zdobena v tónech zlaté, růžové a modré barvy. V knihovně se sice nachází pouze 15 000 knih, svou zdobností však předčí mnohé větší.

Nosné sloupy jsou zdobeny sochami křesťanských ctností, jako zbožnost či oddanost, dále také znázorněním vědních disciplín jako filozofie či historie, podle kterých jsou knihy řazeny.

7. Arcibiskupský zámek Kroměříž, Česká republika

Arcibiskupský zámek KroměřížArcibiskupský zámek Kroměříž

Pokud jsme vás už stihli nalákat na návštěvu některé z překrásných knihoven světa, nemusíte jezdit daleko. V hanáckých Athénách – Kroměříži – se totiž jeden z knihovnických skvostů také nachází.

Knihovna byla v 17. století založena jako hlavní knihovna olomouckého arcibiskupství. Byla rozdělena na čtyři menší knihovny, z nichž jedna nesla název Libri prohibiti, kam se ukládaly zakázané knihy ─ knihy s tématikou, která byla církví považována za nevhodnou, Bible kralická je popisuje jako knihy s „s marnými uměními, tj. s kouzly, hádáním z lín rukou, z tváří neb obličeje člověka, s planetářstvím, snů vykládáním a jinými pověrnými věcmi, což vše Pán Bůh přísně zapovídá“. Toto oddělení bylo umístěno do místnosti bez oken či jiného přístupu světla, aby je nikdo nemohl číst.

8. Hopkinsova univerzita Baltimore, USA

Hopkinsova univerzita BaltimoreHopkinsova univerzita Baltimore

Americký finančník George Peabody chtěl své jmění věnovat na výstavbu knihovny, kde bude mít možnost se vzdělat každý, kdo o to bude stát. Tak začala v 19. století stavba knihovny George Peabody, která je dnes součástí Univerzity Johnse Hopkinse v americkém Baltimoru. 

Fascinující stavbu označil sám architekt Edmund G. Lind za katedrálu knih. Centrem knihovny je 20 metrů vysoké atrium, kolem kterého je v pěti patrech s balkony umístěno více než 300 000 knih. 

9. Portugalská královská knihovna, Brazílie

Portugalská královská knihovnaPortugalská královská knihovna

V roce 1837 založila skupina několika desítek portugalských přistěhovalců v brazilském Rio de Janeiru knihovnu, aby i pro budoucí generace Portugalců zanechali svou kulturu. 

Jedná se o největší sbírku portugalské literatury mimo svou mateřskou zem. V knihovně postavené v neo-manuelském stylu (portugalská neo-gotika) architektem Rafaelem da Silvou, se nachází asi 350 000 knih. 

Knihovnu zdobí především dřevěné vyřezávané police na knihy a barevné skleněné vitráže na stropě, díky kterým bývá knihovna překrásně osvícená. 

10. Francouzská národní knihovna, Francie

Francouzská národní knihovnaFrancouzská národní knihovna

Francouzská národní knihovna v Paříži byla založena ve 14. století. Od roku 1537 jsou vydavatelé knih ve Francii povinováni odevzdat jeden výtisk této knihovně, a tak se jedná o nejvýznamnější francouzskou knihovnu.

Ve svých sbírkách má asi 14 milionů knih. Kromě milionů knih najdete v knihovně také sbírky map, fotografií, medailí, mincí či sbírků glóbů Ludvíka XIV. 

Historické sídlo se nachází v bývalém paláci kardinála Mazarina na Rue de Richelieu. Jedním z nejkrásnějších sálů je Labrousteova čítárna.

Anežka Berkyová

Anežka BerkyováExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejkrásnější způsob poznání.

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Švýcarska

Zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 7. června

Portugalsko

Jak chutná Portugalsko

Vyberte si jeden z našich 24 zájezdů do Portugalska

Zájezdy do Portugalska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. května

Brazílie

V rytmu žhavé Brazílie

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Brazílie

Zájezdy do Brazílie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. března

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-nejkrasnejsich-knihoven-sveta/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024