10 nejkrásnějších knížek pro malé cestovatele: Atlasy, které vás budou bavit aneb Jak dětem ukázat svět?

Anežka Berkyová Anežka Berkyová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 3. 5. 2020 • Přečteno 5082x

Jak děti nepřipravit o radost z poznávání světa i v této době? Zkuste osvědčené knihy, které nezklamou. Otestováno na našich dětech.

Vyberte si z našich 38 zájezdů do FrancieZobrazit zájezdy

Každý známe ten pocit, který nejlépe vystihuje německé slovo wanderlust – silná touha se okamžitě vydat na cestu. Nejinak jsou na tom i rodiny s dětmi. Teď to bohužel vypadá jen na výlety po rodném kraji. Ovšem i v této době můžete dětem ukázat svět! Přinášíme vám seznam TOP knížek, které poutavě ukazují rozmanitost světa malým cestovatelům.

1. Atlas světa pro děti

Atlas světa pro dětiAtlas světa pro děti

Atlas světa pro děti od Oldřicha Růžičky a Ivy Šišperové vydalo nakladatelství Albatros v roce 2014. V knize je sedm velkých skládacích map, každá pro jeden kontinent, a 15 sešitků, které jsou plné zajímavých informací.

Mapy jsou ilustrované, na každém kontinentu si tak můžete prohlédnout typické rostliny, zvířata, architekturu a jiné typické znaky. Atlas je vhodný i pro předškolní děti, neboť díky velkému množství obrázků nemusí spoléhat na rodiče či starší sourozence. 

2. Mapy: Atlas světa, jaký ještě svět neviděl

Mapy: Atlas světa, jaký ještě svět nevidělMapy: Atlas světa, jaký ještě svět neviděl

Knihu Mapy: Atlas světa, jaký ještě svět neviděl od Aleksandry a Daniela Mizielińských vydalo brněnské nakladatelství Host v roce 2016. Kniha vyšla ve světě poprvé v roce 2012 a stala se celosvětovým fenoménem, který byl přeložen do třiceti šesti jazyků, a bylo vydáno celkem přes tři miliony výtisků. Kniha byla navíc oceněna množstvím národních cen, například Prix Sorcieres 2013 ve Francii nebo Primo Andersen 2013 v Itálii.

Kromě krásně ilustrovaných map kontinentů je zde podrobně rozkresleno 42 zemí světa, kde se nejen děti, ale i dospělí čtenáři dozví mnoho zajímavostí. Rozhodně se jedná o jeden z nejkrásnějších atlasů světa, který stojí za to mít ve své knihovně.

Čtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Skotska – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Řecka – srovnání a doporučení

3. Mapovník aneb S pastelkou na cestě kolem světa

Mapovník aneb S pastelkou na cestě kolem světaMapovník aneb S pastelkou na cestě kolem světa

Pro ty, které předchozí kniha nadchne, vydalo nakladatelství Host od stejných autorů také Mapovník aneb S pastelkou na cestě kolem světa. Jde vlastně o sešit se spoustou zábavných úkolů pro malé cestovatele.

Při plnění úkolů může pomoci listovat ve výše zmíněném atlase, a tak se zábava stává interaktivnější. Mapovník v dětech rozvíjí kreativitu a prohlubuje jejich znalosti.

4. Můj atlas Česka

Můj atlas ČeskaMůj atlas Česka

I cestování po rodné zemi má něco do sebe a můžeme zjistit, jak různorodá krajina se na tak malém kousku Země nachází. Nakladatelství Albatros oslovilo v roce 2017 děti z celé republiky, aby popsaly a nakreslily místo, kde žijí.

Autoři Ondřej Hník a Jiří Votruba pak podněty od dětí zpracovali do zábavného atlasu České republiky, který pomáhá dětem naučit se pracovat s informacemi a zároveň při jeho čtení poznají všechny kraje naší země pomocí ilustrovaných map, zajímavostí a úkolů.

5. Příběhy obrazů a soch

Příběhy obrazů a sochPříběhy obrazů a soch

Příběhy obrazů a soch napsala Štěpánka Sekaninová, ilustroval Jakub Cenkl a nakladatelství Albatros knihu vydalo v roce 2018. Pomocí příběhu kočky Míny se čtenáři vydají na cestu kolem světa za výtvarným uměním.

Vtipně a poutavě děti seznámí s životy slavných umělců, vznikem jejich děl i výtvarnými technikami. Dozví se zajímavosti o slavném obrazu Mony Lisy, soše Davida i Malé mořské víly. Když pak děti uvidí tyto umělecké skvosty při vašem cestování, budou jim mnohem bližší.

6. Příběhy staveb

Příběhy stavebPříběhy staveb

U dvojice autorů Štěpánka Sekaninová a Jakub Cenkl ještě zůstaneme. Zároveň s předchozí knihou totiž vydali také Příběhy staveb, kde pro změnu příběhem provází čáp Filip, který čtenářům ukáže nejslavnější stavby světa.

Děti se v ní ponoří do příběhů velkolepých chrámů, vysokých věží, visutých mostů či honosných sídel, a budou se tak o to více těšit na vaši další cestu... Už máte plán? Inspirujte se třeba právě v této knize. 

7. Atlas dobrodružství

Atlas dobrodružstvíAtlas dobrodružství

Atlas dobrodružství od Rachel Williams vyšel v roce 2018 v nakladatelství Drobek. Kniha krom ilustrovaných map kontinentů obsahuje především stovky úkolů pro malé cestovatele, kreslené průvodce a spoustu zajímavostí.

Úkoly prověří pozornost čtenářů a hodí se tak především jako trénink pro hlavičky dobrodruhů v době, kdy děti nemohou chodit do školy a je potřeba se věnovat jejich výuce doma.

8. Atlas mýtů

Atlas mýtůAtlas mýtů

Atlas mýtů vydalo nakladatelství Ella & Max v roce 2018. Autor Thiago de Moraes vypraví především malým čtenářům příběhy z mytologií celého světa. Kniha je hezky ilustrovaná, obsahuje spoustu zajímavých faktů. Dětem pomáhá utvořit si představu o původních kulturách různých zemí.

V knize se čtenáři seznámí s japonskou, africkou, řeckou i indiánskou mytologií, kromě toho je v každé kapitole, věnované jednomu kulturnímu celku, stručná historie, významná náboženská místa, příběhy a také ilustrované mapy. Na konci knihy je pak také slovník pojmů, kde se děti mohou zorientovat v seznamu bohů, příšer a dalších bytostí. 

9. Atlas monster a nadpřirozených bytostí z celého světa

Atlas monster a nadpřirozených bytostí z celého světaAtlas monster a nadpřirozených bytostí z celého světa

Poznávání jiných kultur pomocí mytologických příběhů je skvělý způsob, jak pochopit odlišnou mentalitu národů. Mnoho dětí má rádo strašidelné příběhy s nádechem tajemna, a tak se jim může také zalíbit Atlas monster a nadpřirozených bytostí z celého světa od Sandry Lawrence, který vyšel v nakladatelství Pikola v roce 2018.

Jedná se opět o knihu plnou ilustrací a příběhů o bytostech z legend a mýtů celého světa. V knize se dozvíte o obrech, vílách, strašidlech, obludách, dracích i démonech. Zábavně poučnou formou kniha čtenářům nabízí zajímavá fakta o všech těchto stvůrách, jejich domovinách a vztahu dnešních obyvatel k těmto mýtům. 

10. Váš vlastní cestovatelský deník

Váš vlastní cestovatelský deníkVáš vlastní cestovatelský deník

Pokud si ještě nevedete svůj cestovatelský deník, je pravý čas začít. Můžete ho tvořit společně s dětmi, lepit fotky z vašich cest, zároveň děti zaúkolovat například hledáním faktů k navštíveným zemím.

K rodinné fotce pod Eiffelovkou nakreslit vlajku Francie, vedle fotky s šikmou věží v Pise napsat, proč je věž šikmá. Fantazii se meze nekladou. Máte tak postaráno o zábavu a společná kreativní činnost může pomoci zvednout v této době náladu, a to je přesně to, co je nejdůležitější.

Anežka Berkyová

Anežka BerkyováExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejkrásnější způsob poznání.

Francie

Sladká Francie, říkají...

Vyberte si jeden z našich 38 zájezdů do Francie

Zájezdy do Francie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. července

Skotsko

Skotská historie naživo

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Skotska

Zájezdy do Skotska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. července

Řecko

Objevte kraj pod Olympem

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Řecka

Zájezdy do Řecka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-nejkrasnejsich-knizek-pro-male-cestovatele/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024