Cestovatelovo desatero: Poznávejte, ochutnávejte, ochraňujte a udělejte změnu... v sobě i ve světě. Ale hlavně se bavte!

Jitka Bajtková Jitka Bajtková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 11. 2022 • Přečteno 1833x

Zkusili jste se po návratu z dovolené zamyslet nad tím, co všechno vám dny mimo váš stereotyp daly? Cestování je cesta k vlastnímu štěstí, stačí si to uvědomit.

220 zájezdů na téma: Víkendy prodloužené Zobrazit zájezdy

Do světa nejen na zkušenou. Cestování je prostředkem poznání, seberozvoje, získání nových umů a univerzální čistič na všechny druhy problémů, se kterými se během života potkáváme. Zároveň je to ale jedna z věcí, kterou si odpustíme, když přijde krize. Obhajte si sami před sebou, proč dát touze po cestování volný průchod a znovu začít plánovat…

1.   Cestuji za poznáním

Poznání nemusí znamenat nutně nebezpečí.Poznání nemusí znamenat nutně nebezpečí.

Svět je jako školní třída a cestování všestranný učitel. Za pochodu vykládá historii, zeměpis, přírodopis, jazyky, gastronomii. A kdo má oči dokořán, poznává cizí kultury, místní obyvatele a jejich zvyky, životní styl, náboženství i kuchyni… Poznává přírodu i život divokých zvířat v jejich přirozeném prostředí. Třeba prostřednictvím safari s dalekohledem na krku a dalšími dobrodruhy po boku.

2.   Cestuji za dobrodružstvím

Na cestách se často zažijí intenzivní chvíle, které si vezmou všechnu vaši pozornost. Jiné vás vytrhnou z komfortní zóny a donutí řešit situaci, přiložit ruku k dílu, být pohotový nebo vymyslet plán. V takových chvílích aspoň víte, že žijete. Cestujte dobrodružství naproti!

3.   Cestuji za odpočinkem

Zacvičte si jógu při západu či východu slunce.Zacvičte si jógu při západu či východu slunce.

Cestování nabízí možnost úniku od každodenního stresu, od požadavků všedních dní i pracovních termínů, z našich soukromých dramatů, z doslechu ohraných písniček. Tam, kde můžeme vypnout, být sami (sebou), vynechat zajeté rituály a vyčistit si hlavu. Dokonce se odpojit ze sítí nebo rovnou od signálu. Dopřejte uším zvuky přírody, očím vyhlídky do malebných krajin a jazyku nové chutě cizí kuchyně. Zacvičte si jógu na břehu oceánu, poležte si na bělostné pláži pod palmou, nechte se unášet na vlnách při plavbě lodí a pozorujte obzor, sněte, žasněte, relaxujte…

4.  Cestuji za svobodou

Je to tak. Prostřednictvím cest můžete být nejen každou chvíli jinde, ale i zkoušet pořád nové věci. Ochutnávat cizí speciality, koštovat místní víno, potkat domácí zvířenu i domorodce, obdivovat se květeně, houpat se na vlnách, koupat se v nich, nahlížet pod ně, rozhlížet se na krajinu z výšky, ať z hor, mostu, nebo balónu, tančit do noci, přihlížet zručnosti malířů krajinek nebo bosých řezbářů, fotit krásy světa, pozorovat polární záři... Je to nekonečný příběh, ve kterém jste volní jako pták. Opustíte stereotyp plný povinností, deadlinů a neodkladných úkolů. Čas je relativní pojem a hranice jsou jen čára na mapě. Cestování dává svobodu. Jediná závislost je pak cestování…

5.   Cestuji pro příběhy

Co takhle nocovat uprostřed puště v Jordánsku?Co takhle nocovat uprostřed puště v Jordánsku?

Cestování z vás udělá skvělé vypravěče, protože budete mít vždycky nějakou tu historku v rukávu. Události na cestách nejprve obohatí vás a vy pak jimi své blízké. A jestli nejste zrovna řečník, můžete si psát deník, založit blog nebo vydat cestopisnou knihu. V každém případě budou příběhy z cest nejlepšími suvenýry, protože nezaberou místo, nebude se na ně prášit a nikdy se nerozbijí.

6.   Cestuji za jídlem

Ochutnávejte svět a bavte se s přáteli.Ochutnávejte svět a bavte se s přáteli.

Kuchyně je srdcem domova, zrovna tak místní jídla jsou srdcem země. Jinými slovy, kdo neochutná zdejší gastronomii, jako by v zemi ani nebyl. Směle ochutnávejte nové chutě, nezalekněte se ani když vám na talíři přistane něco, co se u nás běžně nejí. Třeba morče v Peru. Vyhledávejte místní speciality, poznávejte zemi žaludkem.

7.   Cestuji splnit si sny

Každý máme svůj seznam cestovatelských přání. Seznam míst, která toužíme aspoň jednou za život navštívit. Ať jsou to Niagarské vodopády, nebo třeba New York. Začněte si plnit sny, ať to všechno stihnete, dokud se můžete bez problémů hýbat. S umělou kyčlí už si neproběhnete Skotskou vysočinu ani neujdete 15 kilometrů denně, abyste zvládli prochodit celý Jeruzalém. Co máte na bucket listu vy? 

8.   Cestuji za sebou

Najděte správný směr.Najděte správný směr.

Cestování v nás probouzí skryté vlohy. Dozvídáme se mnohé o světě i sami o sobě. Vlivem cestování se stáváme kreativními, náhle toužíme fotit, dokumentovat, možná sepisovat zážitky, veršovat či malovat. Poznáváme nejen své talenty, ale také hranice. Zjistíte, jak na tom vlastně jste mimo svou komfortní zónu. Do jaké míry jste dobrodruh, co vám chutná, co už zkusit nemusíte, i nakolik se dokážete překonat či ovládnout v jakémkoliv ohledu.

9.  Cestuji změnit svět

Pro mnoho živých tvorů je svět nepříjemné místo. Vedou nešťastný život v zajetí a kolikrát v nevhodných podmínkách. Nenavštěvováním takových atrakcí, jako jsou třeba krokodýlí farmy, focení se s exotickými zvířaty, nebo nekupováním cibetkové kávy se zasadíte o to, že jim ubyde návštěvníků. Kdyby nebyla poptávka, nebyla by nabídka… Je to utopie, ale aspoň za sebe budete vědět, že jste k utrpení zvířat nepřispěli. Zachovejte svou cestovatelskou duši čistou.

10. Cestuji změnit sebe

Cestování nás učí samým kladným vlastnostem. Třeba pokoře, toleranci, empatii. Kdo poznává, jak žijí lidé v různých koutech světa, stává se chtě nechtě vděčným za život, který může vést sám. Otevírá oči i srdce. Cestování boří hranice, rozšiřuje obzory, učí respektu k životu a mění nás i svět k lepšímu.

Poznávejte jiné kultury.Poznávejte jiné kultury.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Jitka Bajtková

Jitka BajtkováExpert Radynacestu.cz

Krása se musí prožít… ale za rohem nečeká.

Prodloužené víkendy

Prodlužte si víkend novými zážitky

Vyberte si jeden z našich 220 zájezdů na téma: Víkendy prodloužené

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cestovateleovo-desatero/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024