Exotická dovolená v zimě: Co si zabalit do pralesa, na pláž i na hory a kam vyrazit?

Žaneta Kadelová Žaneta Kadelová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 3. 9. 2023 • Přečteno 2207x

Sníte v chladných zimních dnech o úniku do tepla? Ačkoliv je lákavé zahrabat se pod peřinu, proč nevyrazit do exotických zemí a nenačerpat novou energii tam?

55 zájezdů na téma: Exotika Zobrazit zájezdy

Zimní období je pro cestování do exotických destinací naprosto ideální. Nejenže uniknete chladnému počasí, ale také zažijete méně přeplněné atrakce, často narazíte na výhodné nabídky a užijete si dovolenou zcela novým způsobem.

Ať už toužíte po pralesním dobrodružství, relaxaci na pláži, horských výšlapech, nebo po poznávání nových kultur, máme pro vás kompletního průvodce exotikou. Poznejte krásu vzdálených koutů naší planety.

1. Dobrodružství v deštném pralese

Vstoupit do pralesa znamená ponořit se do světa, kde příroda píše pravidla a kde dobrodružství čeká na každém kroku. Avšak vstup do pralesa vyžaduje více než jen odvahu a zvědavost.

Amazonský deštný prales vás doslova pohltíAmazonský deštný prales vás doslova pohltí

Než se ponoříte do hlubin pralesa, na chvíli se zastavte a zkontrolujte svůj batoh. Existuje několik základních věcí, na které byste při výpravě neměli nikdy zapomenout: 

 • Funkční, prodyšné oblečení: V pralese je vlhko a horko, proto vybírejte lehké a rychleschnoucí materiály.
 • Pevnou a voděodolnou obuv: Nezbytná pro průzkum nerovného a často mokrého terénu.
 • Repelent proti hmyzu: V pralesích jsou komáři a jiný hmyz, který může přenášet různé nemoci.
 • Náhradní baterie, powerbanku: Mobilní signál může být omezený, ale fotoaparát a svítilna budou neocenitelné.

Před cestou nezapomeňte na veškerá očkování. Nakonec si také zjistěte informace o místní fauně a flóře, některé rostliny a zvířata mohou být nebezpečné.

Kde najít to pravé kouzlo deštného pralesa?

Navštivte amazonský deštný prales v Brazílii nebo se vydejte na výpravu do Amazonie v Ekvádoru, kde kromě přírody poznáte také tradiční život domorodců. Skvělou volbou je také plavba deštným pralesem v Kostarice po řece Frío v parku Caño Negro. 

2. Relaxace na pláži

Představa relaxace na klidné pláži, kde jediným zvukem je šplouchání mořských vln, je lákavá pro spoustu z nás. Exotické ostrovy nabízejí návštěvníkům originální kombinaci slunce, jemného bílého písku a křišťálově čistého moře. Ale i v tomto ráji je dobré být na vše připraveni, abyste si svůj odpočinek perfektně užili. 

Bílý písek a křišťálové moře na Maledivách vytvoří ráj pro odpočinekBílý písek a křišťálové moře na Maledivách vytvoří ráj pro odpočinek

Co nezapomenout a na co si dát pozor?

 • Plavky, klobouk, lehké oblečení: Abyste byli v pohodlí během dne plného sluníčka a moře.
 • Šnorchlovací vybavení pro průzkum podvodního světa.
 • Opalovací krém s vysokým SPF, který bude chránit vaši kůži před UV zářením. V poledních hodinách je dobré vyhledávat stín.

Při výběru výletů s místními prodejci buďte vždy opatrní. Předem si ověřte, s kým jednáte.

Kam za odpočinkem na exotické pláži?

Skvělou volbou pro relaxační exotickou dovolenou je Dominikánská republika, Zanzibar, Omán, Maledivy a Kostarika.

3. Výšlap na hory

Výšlap v exotických horách je neopakovatelný zážitek plný úžasů a dobrodružství. Tato místa jsou vzdálena od rušných metropolí, vysoko nad mraky, v místech, kde se svěží vzduch mísí s panoramatickými výhledy. Ale takový výšlap v exotických horách není jenom o kráse přírody. Je to také o přípravě na nepředvídatelné situace, které vyšší pohoří přináší.

Údolí Cocora v KolumbiiÚdolí Cocora v Kolumbii

Nezapomeňte si:

 • Termooblečení, nepromokavou obuv: V horském terénu se teploty mohou rychle měnit a je velice důležité, abyste zůstali v teple a suchu i během nepříznivého počasí.
 • Mapu nebo GPS zařízení v případě, že byste se neočekávaně vzdálili od průvodce.
 • Jídlo a pití: Výšlapy bývají energeticky náročné a po cestě jen tak na obchod nenarazíte.
 • Náhradní baterie, powerbanku: Mobilní signál může být omezený, ale fotoaparát a svítilna se vám můžou hodit.

Kam za dobrodružstvím v exotických horách?

Vydejte se například na pohoří Sierra Nevada v Kolumbii, na pohoří Sierra del Escambray, které se nachází na Kubě, nebo do Nepálu.

4. Poznávací zájezd za kulturou

Města skrývají spoustu tajemství a koutů čekajících na objevení. Ať už jde o historické památky, kulturu, nebo místní speciality, je důležité být na svůj poznávací zájezd dobře připraveni. 

Krokodýlí chrámový komplex Kom Ombo v EgyptěKrokodýlí chrámový komplex Kom Ombo v Egyptě

Na co myslet před odjezdem

 • Pohodlné boty na chůzi: Město můžete objevovat po celý den, proto je nezbytné mít pohodlnou obuv. Neocenitelná v případě nouze může být také náplast na puchýře. 
 • Oblečení vhodné pro městské prostředí: Preferujte kousky, které vám poskytnou pohodlí, ale zároveň vypadají reprezentativně.

Dávejte pozor na své osobní věci. Města mohou být místy rušná a plná turistů, což může lákat kapsáře. Vždy mějte svou tašku nebo batoh v dohledu.

Jaká nová místa poznat?

Pestrost a rozmanitost nabízí Indie – objevte Tádž Mahal či uličky starého města v Džajpúru. Skvělou volbou je také Dubaj či Guatemala.


A pokud chcete zažít místní kulturu v její plné kráse, vyrazte na tradiční karneval například na Madeiře. Je to skvělý způsob, jak se ponořit do atmosféry města a seznámit se s jeho tradicemi a obyvateli.

Závěrečné tipy pro exotickou dovolenou

Je nezbytné být připraveni na neočekávané situace, a proto nepodceňujte význam dobrého cestovního pojištění. To vám může poskytnout klid a jistotu, ať už jde o lékařskou péči, zpoždění letu, nebo ztrátu zavazadel.

Dodržujte místní zvyky, oblékání a etiketuDodržujte místní zvyky, oblékání a etiketu

Ponořte se do místní kultury s otevřenou myslí a respektem.

Ať už vaše cesty vedou kamkoliv, buďte otevření novým zkušenostem a užívejte si každý moment svého poznávacího zájezdu!

Žaneta Kadelová

Žaneta KadelováExpert Radynacestu.cz

Skrze umění vidíme svět, cestováním ho prožíváme.

Exotické zájezdy

Exotické dobrodružství v každém okamžiku

Vyberte si jeden z našich 55 zájezdů na téma: Exotika

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/co-si-zabalit-na-exotickou-dovolenou/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024