Etika ve vztahu ke zvířatům: 12 turistických aktivit, kterým se obloukem vyhněte!

Jitka Bajtková Jitka Bajtková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 4. 2020 • Přečteno 4153x

Tohle je článek jen pro otrlé. Jestli si nechcete zkazit iluze o zvířecích atrakcích po celé zemi, pak jej raději ani nečtěte... Ale měli byste!

Vyberte si z našich zájezdů do ThajskaZobrazit zájezdy

Setkání s exotickým zvířetem se dostává na mnoho cestovatelských bucket listů (seznam aktivit, které chce jejich autor absolvovat ve svém životě), bohužel až příliš často na úkor zvířat. Ať už se jedná o fotografování s tygrem v Thajsku, nebo jízdu na slonu na Srí Lance.

Cestovní ruch přispívá k týrání zvířat mnoha způsoby, vybírejte si proto cestovku tak, abyste se nestali součástí krvavého byznysu. Čísla varují: až 75 % turistických atrakcí ve volné přírodě má negativní dopad na volně žijící zvířata! Vybrali jsme příklady neetických praktik, kterým je třeba se obloukem vyhnout, pokud nechcete být jejich přímými aktéry.

1. Jízdy na slonech

Masová turistika a jízda na slonechMasová turistika a jízda na slonech

Na vrcholu seznamu Světové ochrany zvířat jsou jízdy na slonech jednou z nejhorších turistických aktivit na světě. Sloni jsou odebíráni z volné přírody a jsou nuceni fyzickým a psychologickým násilím, včetně upírání jídla a vody, k nošení turistů na svých zádech.

Mláďata slonů jsou odebírána od svých matek a podrobena tréninkovému procesu, který zahrnuje působení těžké bolesti kovovými „býčími háky“ nebo dřevěnými obušky. Jsou silně znehybněna lany a řetězy a držena v malých klecích.

Odhaduje se, že asi 16 000 asijských slonů žije v zajetí po celém světě a je využíváno pro „zábavu“ turistů.

2. Plavání s delfíny

Častá položka na seznamu – plavání s delfíny je zdánlivě idylická, ale když se objevily zprávy o delfínech, kterým na Bali uřezávají zuby, aby neútočili na turisty během jejich společného plavání, bylo jasné, že pokračující nucená interakce s lidmi není součástí přirozeného chování těchto zvířat.

Delfíni chovaní v bazénech trpí psychózami a dalšími poruchami souvisejícími s nevyhovujícími životními podmínkami. Někteří z nich jsou odchyceni ve volné přírodě a odvezeni ze svých domovů, aby se zúčastnili plaveckých programů pro turisty.

Čtení: Zájezdy do Řecka – srovnání a doporučení

3. Zoo a divoké parky

Většina lidí si je vědoma krutosti zajetí –  přesto ale navštěvují takzvané „divoké parky“, které nabízejí zážitky s divokými zvířaty pod rouškou „přírodních“ podmínek.

Běžně tato zařízení skrývají nemocná a někdy umírající zvířata v hrozivých podmínkách a v nedostatku nutné veterinární péče. Navíc se často nedá poznat, odkud zvířata pocházejí a jak se v parku ocitla.

4. Selfie s divokými zvířaty

Selfie s divokými zvířatySelfie s divokými zvířaty

Tato zvířata jsou často odebírána ze svých rodin ve volné přírodě, zadržována ve skromných podmínkách a často jsou pod vlivem různých léků a drog, aby byla na fotce klidná.

Divoká zvířata jsou často přivazována, a pokud ani pak nespolupracují, odstraňují jim zuby a omámená je krutě vycvičují, aby byla pro fotografie vyhovující.

Když zvířata zestárnou, jsou prodána lidem, kteří pořádají lov v malém oploceném prostoru, kde zvířata brutálně zabíjejí pro rekreaci.

5. Tancující opičky

Makakové v Thajsku jsou cvičeni, aby se chovali slušněji a vypadali lidštěji. Jsou nuceni tančit a předvádět triky pro lidi.

Zdánlivě neškodná zábava má stinnou stránku především v tom, že když zrovna opice netancují před davem, jsou připoutány v malých klecích nebo trpí na krátkých řetězech ve venkovních prostorách.

6. Mořské parky

Krutost mořských parků je již dobře zdokumentovaná a některé velké cestovní kanceláře již definitivně přerušily styky s parky jako SeaWorld, španělský Loro Parque a dalšími zařízeními, která zadržují kosatky v zajetí.

Velryby a delfíni mohou cestovat až 100 mil denně, zatímco tyto parky je drží zavřené v tom, co je pro ně více než stísněný prostor.

7. Chov želv

Želví farma na Kajmanských ostrovechŽelví farma na Kajmanských ostrovech

Poslední zbývající mořská želví farma na světě, která působí jako turistická atrakce, je na Kajmanských ostrovech. Zde mohou turisté při své návštěvě želvy držet, nosit, a dokonce je i jíst.

Mořské želvy v Cayman Turtle Centre žijí mučivým životem a trpí stresem a různými nemocemi. Často panikaří, když se s nimi manipuluje. 

Je známo, že je turisté pro zábavu shazují do moře, což želvám způsobuje významná zranění, která mohou vést až ke smrti zvířete.

8. Jízda na oslovi

Obavy vzbudilo používání oslů zejména na malebném řeckém ostrově Santorini. Zvířata se tu používají k přepravě lidí a odpadků z přístavu do města Fira po dlouhé, strmé stezce, často v úmorných podmínkách.

Místní aktivisté, starosta a ochránci zvířat již vyjádřili znepokojení nad současnými pracovními podmínkami mnoha oslů a mul pracujících na ostrově a pokračují s výzvami ohledně prosazování předpisů a otázek, jako je nedostatek přístřeší před sluncem, nedostatek vody, nadměrná pracovní doba a přetěžování.

V posledních letech bylo zaznamenáno více případů poranění páteře, sedlových boláků a vyčerpání než kdy předtím.

9. Pořizování fotek

Někdy se při výpravě za dokonalým záběrem mohou turisté dostat až příliš blízko k divokým zvířatům. To bohužel může zvířata stresovat natolik, že se při úprku dostanou do nebezpečných situací na silnicích či mimo jejich území.

Je dokázáno, že zásah do jejich soukromí například může vést ptáky k opuštění hnízd, a tím i ke smrti mláďat, které v nich matky zanechají napospas dravcům a bez potravy.

10. Prohlídky cibetkových plantáží

Cibetka držena v zajetíCibetka držena v zajetí

Pochoutka zvaná Kopi Luwak se vyrábí z kávových bobů (bobulí), které jsou konzumovány a vylučovány cibetkami. Produkt se stal v celé zeměkouli velmi cenným, prodává se až za 100 dolarů / kelímek.

Zatímco při sběru pelet ve volné přírodě není způsobena žádná újma, kávoví farmáři začali zvířata odchycovat a krmit je pouze kávovými bobulemi (což není jejich přirozená vyvážená potrava), aby zvýšili svůj výnos.

Čtení na podobné témaCibetková káva: rozporuplná káva, která už jednou trávicím traktem prošlaPřečíst

V Indonésii mohou turisté navštívit tato zařízení, aby viděli klenuté cibetky a ochutnali kávu upraženou z kávových bobulí, které prošly jejich traktem, což zvyšuje počet cibetek, které se berou z volné přírody.

Zajaté cibetky pak vykazují známky nemoci související se stresem a také známky sebezmrzačení.

11. Zaříkávání hadů

Zatímco zaříkávání hadů (kobry tančící při zvuku flétny) je tu už po staletí, nový druh pouliční zábavy zvané „líbání kobry“ je značně krutější.

Hadi jsou odchyceni z volné přírody a mají odstraněné tesáky, aby si turisté mohli bezpečně pořídit fotku, zatímco předstírají, že se líbají.

Odstraňování tesáků kobry se obvykle provádí kovovými kleštěmi a jed se buď zablokuje, nebo odstraní. Použité vybavení často není sanitární a může vést k infekci, zmrzačení, či dokonce smrti hada.

12. Krokodýlí farmy

Krokodýli se pro svou kůži a maso chovají již řadu let. Nyní je však turistům umožňováno navštívit tato krokodýly přeplněná a nehygienická zařízení osobně. Dokonce jim sami můžete házet jídlo. 

Krokodýli jsou ale velmi citliví na stres a v těchto vysoce stresových prostředích se stávají náchylnými k infekci a smrtelným chorobám, jako je septikémie (otrava krve).

V dokumentu Světová zpráva o ochraně zvířat WildCRU konkrétně stojí: „Kvůli konkurenci pro omezený prostor v (betonových) jámách a také pro potraviny a vodu jsou krokodýli nuceni bojovat jeden proti druhému, někdy až na smrt. Utrhávají si dokonce nohy – tak vážná zranění je nakonec mohou také zabít.“

Jitka Bajtková

Jitka BajtkováExpert Radynacestu.cz

Krása se musí prožít… ale za rohem nečeká.

Thajsko

Ochutnejte exotiku Thajska

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Thajska

Zájezdy do Thajska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. listopadu

Indonésie (Bali)

Balijský ráj na vlastní kůži

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Bali

Zájezdy na Bali

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. dubna

Řecko

Objevte kraj pod Olympem

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do Řecka

Zájezdy do Řecka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/etika-ve-vztahu-ke-zviratum/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024