Cestování s dětmi: 4 zásady pro klidnou dovolenou. Autem, letadlem, vlakem i busem!

Jitka Bajtková Jitka Bajtková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 5. 2019 • Přečteno 6131x

Užít si rodinnou dovolenou v klidu a pohodě je někdy pořádná fuška. Proto vám krom zájezdu pro rodiče a děti nabízíme i malý návod...

34 zájezdů na téma: Pro rodiče a děti Zobrazit zájezdy

Ty tam jsou časy, kdy jste trávili klidnou dovolenou ve dvou. Jste rodiči. A jako rodiče se musíte zachovat i při plánování dovolené. Proč? Protože jedině tak to nakonec nebude pro vás řehole, ale skutečná rodinná dovolená, o jaké jste vždy snili. Tady je pár zásad, které vám k pohodové cestě pomohou. 

1. Plánujte společně

Na rodinné plánování přijďte už s konkrétními návrhyNa rodinné plánování přijďte už s konkrétními návrhy

Zapojte do plánování dovolené celou rodinu, ale mějte trumfy v kapse. Pokud budete dlouze bloumat nad mapou s nulovou představou, přestane je to brzy bavit. Navrhněte jednu dvě destinace, vyjmenujte, co všechno by v nich mohli vidět a zažít a proč jste je vlastně vybrali. Mějte své argumenty, ale dávejte možnosti výběru.

Plánování má u rodinných cest jednu velkou výhodu – předejdete nepříjemným situacím. Časy, kdy jste mohli vzít batoh na záda, vyskočit z autobusu na letišti a koupit to nejlevnější, co zrovna mají na přepážce, jsou ty tam. Místo v letadle pro čtyři a nejlépe u sebe? Ee… to neseženete. Dovolenou v práci (předpokládáme, že nějak ty děti živit musíte) bez předchozí domluvy na týden také jen tak nedostanete.

No a v neposlední řadě vás ve třech a více lidech jen tak neubytují, a už vůbec ne blízko zastávky MHD, natož v centru města. Všichni známe větu: „Mě už bolí nožičky.“ Ať bolí, ale ne dřív, než jste se vůbec doplahočili k první památce či atrakci...

Takže zásadně plánujte – cestu, ubytování i program. Ušetří vám to spoustu starostí. A samozřejmě zodpovědnost za plánování nejlépe přehoďte na cestovku, aby nenastal klasický partnerský spor: „Tohle jsi měl přece zařídit ty!“

Mimochodem nezůstávejte moc dlouho jen u plánování a jednejte. Pokud máte děti školou povinné a rádi byste se vypravili na společnou dovolenou o prázdninách, začněte se po něčem poohlížet už v lednu.

2. Dobře se zabalte

Při balení myslete na pohodlné cestování vás všechPři balení myslete na pohodlné cestování vás všech

Než začnete balit, popřemýšlejte o tom, v čem se vám a dětem bude co nejpohodlněji cestovat. Vyberte bavlněné kalhoty, tepláky, trička, mikiny... Počítejte s tím, že pokud budete cestovat dlouho, bude váš tlačit každý knoflík či zip, pojedete přes noc, kdy bude zima i přes den, kdy může být horko. Na část cesty (dá-li Bůh) děti usnou. Jednoduše volte to, v čem bude vám i vašim dětem dobře a nehleďte dvakrát na eleganci.

Nenechte děti, aby se balily samy, ale dejte jim možnost, aby si vzaly jednu věc na cestu, na které jim záleží (ale ne zase moc, protože to peklo, když ji ztratí nebo zapomenou na ubytování 100 km od toho, kam jste právě dorazili, nechcete zažít). Může to být plyšák, oblíbená postavička, panenka, polštářek, ale švýcarské nožíky by měly zůstat doma.

Určitě nezapomeňte potřebné léky, ochranu před sluncem – krémy, pokrývky hlavy a vybaveni musíte být i na teplotní opak, tedy na zimu a déšť. Nejúsporněji zabalíte tak, že si předem promyslíte různé kombinace oblečení a připravíte si varianty na teplo i na zimu. Děti by měly mít na sobě stejný počet vrstev, jako vy. Jen u kojenců počítejte s vrstvou navíc.

Jestli je nutné brát ručníky, fén nebo mýdlo, se můžete předem informovat na hotelu a ušetřit si místo v kufru na potřebnější věci. A to nejdůležitější – dnes už se dá opravdu všechno koupit i „na konci“ světa. Zapomenutá věc se dá jednoduše řešit novou věcí namísto stresu. Ostatně suvenýr s příběhem má přece svou váhu, ne?

3. Dejte si splnitelné cíle a zařaďte zábavu!

Nezapomeňte sebe i děti odměňovatNezapomeňte sebe i děti odměňovat

Dovolená je hlavně dovolená – pro vás i pro děti. Nestanovujte si proto příliš vysoké cíle, aby vám pak nebylo líto, že jste všechno nestihli. Naopak se odměňujte za to, co jste zvládli. Všude si udělejte dost velkou časovou rezervu a neztrácejte nervy, když budete v rozmezí dvaceti minut třikrát stavět na toaletu.

Stanovit si splnitelné cíle je myšlenka, kterou byste měli nadhodit už při plánování. Nemějte na děti přehnané nároky a na konec programu vždy zařaďte něco, co si přály ony.

Samozřejmě je k tomu nápadu můžete nenápadně dovést tak, aby měly pocit, že to vymyslely samy. Taková zmrzlina nebo jízda na kolotoči na závěr dne pomůže navodit dojem, že celý den, i kdyby třeba měl své mouchy, byl krásný.

Na sladkosti ale obecně spíše opatrně. Jakmile nadopujete děti cukrem, nemůžete po nich chtít, aby celou cestu vlakem seděly tiše jako myšky nebo večer usnuly hned, jak je uložíte do postele.

S plnou hlavou zážitků to ani nejde. Prostě počítejte s tím, že se večerka trochu protáhne a dejte si s partnerem dvojku vína na dobrou noc.

4. Přivezte si vzpomínky

Z každé společné dovolené si přivezte například kamínkyZ každé společné dovolené si přivezte například kamínky

Nepotřebujete mít doma výstavku suvenýrů, na které se jen práší. Zachytit ty nejkrásnější okamžiky z dovolené můžete samozřejmě nejlépe na fotografii, ale koupit si na každém místě pohled a udělat si z nich album nebo si utrhnout a usušit kytičku do diáře či jen do krabičky nasbírat z každého místa kamínek, to jsou drobnosti, které téměř nic nestojí, ale o to lépe si danou chvíli a pocity zapamatujete.

Pro děti je důležité si věci připomínat neustálým opakováním. Ostatně to platí i pro rodiče. A nejlépe se vzpomíná nad nějakou drobností.

Nehromaďte proto hlouposti za velké peníze, ale najděte si svou cestu, jak si ten který den později znovu připomenout.

Autem, vlakem či letadlem? Zvládnete vše!

Autem

Užijte si rodinný výlet autemUžijte si rodinný výlet autem

Cestování autem je nejjednodušší způsob, jak dovolenkovat s menšími dětmi. Letadlo ani vlak nezastavíte, když se dítko potřebuje vyvětrat. Je ale náročnější děti v autě zabavit. To nejlepší, co můžete udělat, je dobře se vybavit svačinkou (žádné čokolády!) a připravit si slovní hry. Jistě si jich ze své éry cestování s rodiči ještě dost pamatujete.

Vděčný je slovní fotbal, barvy (každý si vybere barvu a ten, kdo napočítá nejvíc aut v oné barvě, vyhrává) nebo zvířátka (podle vámi řečených indicií popisujete zvíře a ostatní musí uhodnout).

V éře mobilních dat a tabletů samozřejmě děti po několika hodinách jízdy nepohrdnou ani pohádkou. Čtení se naopak v autě nedoporučuje, jelikož mihotající se krajina za oknem oči zatěžuje a dětem se může dělat nevolno.

Náš tip: Stavějte tak často, jak často to potřebuje řidič i děti. Za těch pět, deset minut navíc vám nic neuteče a klidnější jízda za to stojí. Většina dálničních pump je dnes navíc vybavena hřištěm. Nechte děti vyřádit a vy naberte síly třeba u kávy.

Letadlem

Místo u okénka děti zaručeně zabavíMísto u okénka děti zaručeně zabaví

Cestovat s dětmi letadlem můžete již od jejich narození, ale nedoporučujeme to. Půlroční dítě už cestu zvládne na klíně jednoho z rodičů. Jen si vyberte destinaci, která není příliš vzdálená a má podobné teplotní podmínky.

Do dvou let dítě nemá nárok na sedadlo. Záleží na podmínkách konkrétní letecké společnosti, ale obvykle platí za letenku jen částku v řádu stokorun. Připoutáno musí být speciálním bezpečnostním pásem.

Starší děti už obvykle za letenku platí, a někdy dokonce plnou cenu. Mají ovšem nárok na sedadlo, zavazadlo a případně i občerstvení, pokud je v ceně letenky. Letět za oceán je přesto náročné i pro starší děti, proto dvakrát zvažte, jak daleko se chcete vydat. Pomocníkem, jak dítě zabavit, vám bude kniha a samozřejmě hlavně místo u okénka, aby mělo dobrý výhled.

Náš tip: Vybavte se žvýkačkami a bonbóny. Pokud letíte déle, dejte si každou hodinku povinnou procházku po palubě nebo si alespoň skočte na toaletu (i to je pro děti docela zážitek :), aby jim nešly do nohou křeče.

Autobusem či vlakem

Do vlaku nezapomeňte zabalit cestovní hryDo vlaku nezapomeňte zabalit cestovní hry

Autobusová či vlaková doprava má své kouzlo, výhody, ale i nevýhody. Děti mají ve vlacích pocit svobody, mohou se projít po vlaku, sledovat krajinu venku, často mohou strojvůdcům nakouknout přes rameno. To v autobuse možné není, ale pan řidič tu a tam rád přihodí vtipnou historku z cest.

Do vlaku doporučujeme vzít cestovní stolní hry nebo alespoň karty. U malých stolečků si můžete v klidu zahrát, a když si navíc rezervujete kupé, nebudete ani nikoho rušit.

Ani v autobuse vám nikdo nebude vyčítat, když budete (ovšem o něco tišeji) karbanit. Cestování autobusem je ale přece jen podobnější – co se prostoru a možností týče – tomu leteckému. Nejlépe se tedy zabavíte knihou či dobrým časopisem.

Čas můžete využít také čtením map a průvodců a připravit se na své zážitky. Cestou zpět pak můžete prohlížet pořízené fotografie.

Náš tip: Pokud se vydáte autobusem, raději vyberte zájezdy s programem uzpůsobeným dětem. Dálkové autobusy nemusí nutně počítat s malými cestovateli, a tedy i větším počtem zastávek.  

Jitka Bajtková

Jitka BajtkováExpert Radynacestu.cz

Krása se musí prožít… ale za rohem nečeká.

Pro rodiče a děti

Dovolená? Ne, dobrodružství!

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cestovani-s-detmi/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024