Deset nejkrásnějších jeskyní Slovinska: vodopády, netopýři a kaňon

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 14018x

Krasové bohatství Slovinska je velmi rozmanité.

Vyberte si z našich zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Víte že…

Ve Slovinsku funguje také speciální jeskynní záchranná služba?

Slovinsko dokáže v lecčems překvapit. Překvapení se ale nekoná v otázce jeskyní, protože to, co se o slovinských jeskyních říká, je pravda každým coulem. Na území Slovinska najdete přes osm tisíc jeskyní, což z tohoto malého státu dělá opravdovou velmoc. Velmi zajímavá je oblast Krasu, kterou najdete v jihozápadní části země, a řadí se k nejznámějším geomorfologickým celkům ve Slovinsku.

Kras je tvořen z velké části vápencem, jenž je obecně považován za velmi „tvárnou“ horninu. Díky tomu vzniklo ve Slovinsku tolik jeskyní, podzemních děr a prostor.

Již zmiňovaný vápenec má na svědomí také skvělé víno. Vápencové příměsi v půdě dodávají odrůdě Teran na specifičnosti. Určitě by byla chyba nezaskočit z chladných jeskyní do nějakého sklípku a prohřát se u sklenky vína, třeba v Nové Gorici nebo v okolí Vipavy.

Ve Slovinsku je dnes veřejnosti zpřístupněno asi 20 jeskyní. Avšak systematický průzkum započal poměrně pozdě, až v 17. století. Za nejslavnější jméno ze slovinské speologie lze považovat Janeze Vajkarda Valvasora. Další zajímavostí týkající se slovinských jeskyní je, že do návštěvy Postojné jeskyně císařem Františkem Ferdinandem v roce 1819 nebylo vůbec v módě navštěvovat jeskynní systémy. Teprve potom se jeskyňářství stalo masově oblíbeným.

Deset nejkrásnějších jeskyní Slovinska

Pro objektivnost jsou na následujících řádcích jeskyně seřazeny abecedně. Doporučujeme navštívit je všechny a udělat si tak vlastní obrázek o tom, která bude pro vás ta nejhezčí. A abyste se neztratili na vašich toulkách krasovou nádherou, sledujte nápisy se slovinským označením jama (jeskyně).

1. Zub čarodějnice

Babji zob (zub čarodějnice) tak Slovinci nazývají jeskyni, ve které objevíte velmi vzácné heliktity, což jsou různě kroucené krápníkové útvary. Často se jim říká excentrické krápníky, protože roste všemi směry a popírají zemskou přitažlivost. Na kouzelné auře jim přidává i fakt, že vědci si nad jejich vznikem lámou hlavu dodnes. Avšak všechno krásné něco stojí, v případě této jeskyně to bude váš pot, protože se budete muset vydat na pěší túru, chcete-li vidět tuto nádheru.

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

2. Kostanjevica

Jeskyně se jménem Kostanjevica je domovem asi tisícovky netopýrů. Při její

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 8. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/deset-nejkrasnejsich-jeskyni-slovinska/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024