7 děl Césara Manriqueho na Lanzarote: křehká krása sopečných ostrovů v rukou architekta zachránce

Markéta Petrlíková Markéta Petrlíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 5. 2022 • Přečteno 8832x

Ostrov Lanzarote by nebyl tím, čím je, pokud by se části jeho architektonických děl neujal právě César Manrique. Umělec, vizionář a blázen do přírody.

Vyberte si z našich zájezdů na Kanárských ostrovůZobrazit zájezdy

Víte, že...

César Manrique Cabrera, jak zní celé jeho jméno, se narodil 24. dubna 1919 a zemřel 25. září 1992 ve vesničce Tahiche na Lanzarote. 

Lanzarote je nejsevernější z Kanárských ostrovů. V poslední době vystupuje ze stínu větších a navštěvovanějších ostrovů Tenerife a Gran Canaria a je o něm čím dál víc slyšet. S ostrovem je úzce spjato jméno místního umělce, malíře a architekta Césara Manriqueho, který se zasloužil o to, že se z ostrova Lanzarote nestala další „fabrika na turisty“, ale zachoval si svůj původní nedotčený ráz.

Turistický ruch tu našlapuje po špičkách, nenajdete zde megalomanské mnohapatrové hotely ani obrovské turistické rezorty. César Manrique předběhl svou dobu! Šel proti proudu a v době, kdy se v celém Španělsku horečně stavěly nové a nové hotelové komplexy zaměřené pouze na „válečku na pláži nebo u bazénu“, prosazoval cestu opačným směrem. Byl to úžasný vizionář, který uváděl ekologické projekty prosazující život v souladu s přírodou a s místními tradicemi ještě dávno předtím, než začala být ekologie v módě.

César Manrique – místní umělec a vizionář, jehož jméno je na Lanzarote (i na ostatních Kanárských ostrovech) zmiňováno téměř na každém kroku.César Manrique – místní umělec a vizionář, jehož jméno je na Lanzarote (i na ostatních Kanárských ostrovech) zmiňováno téměř na každém kroku.

Snažil se zachovat křehkou krásu svého milovaného ostrova, uchránit ho před turistickou invazí, která by zničila vše krásné a proměnila by ostrov jen v další z dlouhé řady prázdninových letovisek podobajících se jedno druhému jak vejce vejci. Prosadil mimo jiné zákaz stavění domů vyšších než místní palmy a zákaz billboardů. V krajině také rozmístil velké množství kinetických soch, což jsou skulptury, které se díky působení větru pohybují.

1. Multifunkční Jameos del Agua

César Manrique zanechal na ostrově mnoho stop. Asi nejznámější stavbou doslova srostlou s okolím je úžasné místo zvané Jameos del Agua.César Manrique zanechal na ostrově mnoho stop. Asi nejznámější stavbou doslova srostlou s okolím je úžasné místo zvané Jameos del Agua.

Jameos del Agua je asi nejslavnější počin Césara Manriqueho tady na Lanzarote. Je to multifunkční prostor, který vytvořila sama příroda při svých sopečných erupcích před několika tisíci lety a místní umělec ho jen lehce dotvořil tak, aby nenarušil symbiózu mezi přírodou a člověkem. Původně to byl obyčejný vulkanický tunel, kterých je tady na Kanárech spousta.

Díky umělci, jenž svýma rukama vdechl tomuto místu život, je tu dnes jedinečná koncertní síň s neuvěřitelnou akustikou nebo restaurace, kde si můžete vychutnat místní speciality v netradičním prostředí, obklopeni zelení kontrastující s černými čedičovými stěnami. Uprostřed se nachází podzemní jezero, kde žije malý nenápadný bílý ráček, který je ale velmi vzácný, protože ho nikde jinde na světě nenajdete. Stal se symbolem a logem tohoto výjimečného místa. Celé toto dechberoucí divadlo můžete pozorovat z terasovitě uspořádané kavárny na protějším břehu podzemního jezera.

2. Netradiční dům Casa Lagomar 

Dalším překvapením od mistra Manriqueho je Lagomar: nádherný dům neskutečných tvarů, který je doslova vrostlý do skály a který má navíc velice zajímavou historii.Dalším překvapením od mistra Manriqueho je Lagomar: nádherný dům neskutečných tvarů, který je doslova vrostlý do skály a který má navíc velice zajímavou historii.

Při putování po stopách Césara Manriqueho na Lanzarote nesmíme vynechat malou vesničku Nazaret, kde se skrývá pravý poklad – další z mistrových děl, dům Casa Lagomar. Toto místo sice není tak proslavené jako Jameos del Agua, ale určitě vás okouzlí.  Dům byl původně navržen pro jednoho britského developera. V sedmdesátých letech přijel na ostrov slavný herec Omar Sharif, který tu natáčel film Tajemný ostrov. Navštívil tenhle dům, okamžitě se do něj zamiloval a koupil ho.

Developer znal Sharifovu vášeň pro karetní hry a využil ji. Pozval ho na partičku bridže. Sharif výzvu přijal, a dokonce v zápalu hry vsadil celý nově nabytý dům. Neuvědomil si však, že jeho soupeř je mistrovským hráčem, a dům bohužel prohrál.

Stavba je to opravdu překrásná. Je to labyrint úžasných místností vrostlých do skály, nádherných zákoutí s dechberoucími výhledy a všudypřítomnou zelení. Obyvatelé si tu museli připadat jako v pohádce.

Čtení: Zájezdy na Kanárské ostrovy - srovnání a doporučení

3. Památník Monumento al Campesino

Monumento al Campesino čili Památník na počest místních venkovanůMonumento al Campesino čili Památník na počest místních venkovanů

Přesně uprostřed ostrova na významné křižovatce cest se nachází další Césarovo dílo, kterým chtěl vzdát hold prostým místním vesničanům snažícím se dennodenně v těchto nehostinných podmínkách bojovat o přežití, tento boj nevzdávat, ba naopak, vytvářet doslova z ničeho úžasné hodnoty.

Tento památník symbolizuje tenhle nikdy nekončící boj místních vesničanů s přírodou a živly. Je to celý komplex, kde najdete kopie původních lanzarotských vesnických stavení, která nejsou jen „muzejním exponátem“, ale žijí svým vlastním životem.

Jsou v nich dílničky a malé ateliéry, ve kterých vás místní obyvatelé seznámí s řemeslnými pracemi svých předků. Jejich výrobky, jako například klobouky a tašky z palmového listí, ručně vyráběná mýdla, sýry a jiné pochutiny, si zde můžete koupit jako krásný lokální suvenýr s příběhem. Nechybí tu samozřejmě ani restaurace s místními specialitami, kde se můžete občerstvit. A památník jako takový je vlastně vyhlídka, na kterou můžete vyšplhat a rozhlédnout se po krajině, po pravém lanzarotském venkově.

 4. Vyhlídka Mirador del Río 

Lanzarote nabízí spoustu dech beroucích panoramat, některé jsou opět dotvořeny dílem našeho známého Césara Manrique, jako například Mirador del Río na severu ostrova.Lanzarote nabízí spoustu dech beroucích panoramat, některé jsou opět dotvořeny dílem našeho známého Césara Manrique, jako například Mirador del Río na severu ostrova.

Pokud jako já milujete vyhlídky, nesmíte zapomenout navštívit Mirador del Río, odkud je překrásný výhled na sousední ostrov La Graciosa. Stavbu na vrcholu útesu, sloužící jako vyhlídka a kavárna zároveň, nevytvořil nikdo jiný než César Manrique. Sice tu většinou dost fouká, protože se nacházíme na návětrné straně ostrova, ale výhledy, které se vám nabídnou, tuto malou nepříjemnost jistě hravě vyváží.

Průliv, jenž odděluje oba ostrovy, vypadá jako řeka a tomuhle jevu vděčí toto místo za své jméno (v překladu znamená Vyhlídka na řeku). A pokud toužíte objevovat nové obzory, můžete si dokonce udělat na sousední ostrov La Graciosa výlet.

 5. Logo Salinas de Janubio

I v místních salinách najdeme nesmazatelnou stopu Césara Manriqueho.I v místních salinách najdeme nesmazatelnou stopu Césara Manriqueho.

Další zajímavou zastávkou při našem putování po Lanzarote je dozajista návštěva solných polí Salinas de Janubio, která jsou největšími salinami na Kanárských ostrovech. Je úžasné vidět zblízka, jak vzniká obyčejná sůl, kolik dřiny a lidského umu je zapotřebí, abyste si mohli osolit třeba krajíc chleba. V místním obchůdku si můžete koupit sůl v mnoha podobách, jako zajímavý suvenýr pro vaše blízké, místní specialitu Flor de Sal (Solný květ) připomínající drobné kvítky a pyšnící se řadou mezinárodních ocenění nebo jen tak pytlík soli, kterou si doma osolíte vaše oblíbené jídlo. A co má s tímto místem společného César Manrique? Miloval to tady a pohled na místní saliny ho vždy okouzloval. Vytvořil zdejší logo, které představuje drobného korýše Artemia salina (česky žábronožka solná), jenž žije v místních salinách. Díky tomuto miniaturnímu živočichovi získává voda v salinách růžový nádech a také slouží jako potrava pro stěhovavé ptáky, milují ho třeba plameňáci a jejich záliba se projevuje tím, že i oni „zrůžoví“.  

A propos… Věděli jste, že sůl byla v minulosti jednou z nejcennějších surovin? Římští vojáci dokonce dostávali část platu v soli, odtud také pochází latinské (i španělské) slovo označující plat, tedy salario (odvozeno od slova sal = sůl).

6. Resturant v Montañas del Fuego

Destruktivní sopečná aktivita je tady sice minulostí, ale kousek pod povrchem to stále vře. Důkaz? Třeba díra v zemi, nad níž kuchaři z místní restaurace jen tak grilují kuřecí stehýnka.Destruktivní sopečná aktivita je tady sice minulostí, ale kousek pod povrchem to stále vře. Důkaz? Třeba díra v zemi, nad níž kuchaři z místní restaurace jen tak grilují kuřecí stehýnka.

Jako všechny Kanárské ostrovy je i Lanzarote vulkanického původu, což je vidět na první pohled. Sopečná krajina vytvořená během posledních velkých erupcí v 18. a 19. století je tu všudypřítomná. Srdcem ostrova a největší turistickou atrakcí, kterou nesmíte minout, jsou „Ohňové hory“ (Montañas del Fuego), vzniklé právě při zmíněných sopečných erupcích.

Uprostřed lávových polí najdete panoramatickou vyhlídkovou restauraci, kterou navrhl… Jasně, určitě jste uhodli, že to byl César Manrique. Můžete si tu vychutnat výbornou kávu nebo si dát kuřecí stehýnka grilovaná na sopečném grilu a přitom se pokochat výhledy na nekonečnou vulkanickou krajinu vytvořenou při posledním velkém běsnění živlů.

 7. Sousední Mirador de Morro Velosa

Počin Césara Manriqueho na sousední Fuerteventuře: vyhlídka umístěná ve středobodu ostrova s nádhernými panoramaty.Počin Césara Manriqueho na sousední Fuerteventuře: vyhlídka umístěná ve středobodu ostrova s nádhernými panoramaty.

Díla Césara Manriqueho nenajdeme jen na Lanzarote, zanechal svou stopu na většině z Kanárských ostrovů a vytvořil tam nějaké umělecké dílo ve stejném duchu jako tady. Na Tenerife je to třeba Lago Martiánez, nádherné přírodní koupaliště, kde jsou bazény a zázemí kombinací díla přírody a lidské šikovnosti.

Na sousedním ostrově Fuerteventura se zase díky Césarovi pyšní vyhlídkou Mirador de Morro Velosa, nacházející se uprostřed ostrova, odkud jako na dlani uvidíte velkou část Fuerteventury včetně posvátné hory Tindaya.

A co bude dál? 

Dnes jsem se věnovala jen místům, která mají úzký vztah k místní ikoně Césaru Manriquemu. Ale Lanzarote toho může samozřejmě nabídnout ještě mnohem mnohem víc. Spousta věcí se mi sem dnes nevešla, takže nás určitě čeká ještě pokračování.

Musíme spolu navštívit místní vyhlášené trhy v Teguise, hlavní město Arrecife, oblíbená vinařství v oblasti La Geria nebo farmu pěstující místní poklad – aloe vera. Takže „Hasta pronto, Lanzarote!“ (Brzy na viděnou, Lanzarote!)

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Markéta Petrlíková

Markéta PetrlíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Tenerife + LA GOMERA
13. – 20. 10. 2024

Vyberte si z mých 14 zájezdů

Kanárské ostrovy

Vzhůru na Kanáry

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Kanárských ostrovů

Zájezdy na Kanárských ostrovů

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/dila-cesara-manrique-na-lanzarote/Doporučujeme z Kanárských ostrovů

Nejnovější z Kanárských ostrovůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024