TOP 7 nejkrásnějších míst na Lanzarote + 1 zázračný poklad ostrova. Objevte je!

Markéta Petrlíková Markéta Petrlíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 6. 2022 • Přečteno 30311x

Ostrov Lanzarote je turisty stále opomíjenou perlou Kanárských ostrovů. Jako jediný si přitom zachovává svůj jedinečný ráz a místa, která berou dech

Vyberte si z našich 3 zájezdů na Kanárských ostrovůZobrazit zájezdy

Ostrov Lanzarote svou rozlohou nemůže konkurovat větším a známějším destinacím z plakátů. Ovšem na počet zajímavých bodů na mapě, které byste měli během své dovolené navštívit, je ale víc než bohatý. Nedávno jsme společně navštívili místa spojená se zdejším umělcem, ekologem a vizionářem Césarem Manrique, dnes se vydáme prozkoumat ostatní, neméně zajímavá místa, která na cestovatele na Lanzarote čekají. Připraveni? 

1. Prázdninová válečka? Playa Blanca!

Playa Blanca – rušné letovisko, nádherné pláže s vyhlídkou na sousední Fuerteventuru. Ideální místo pro relax!Playa Blanca – rušné letovisko, nádherné pláže s vyhlídkou na sousední Fuerteventuru. Ideální místo pro relax!

Jedním z nejoblíbenějších letovisek na ostrově Lanzarote je Playa Blanca (v překladu Bílá pláž) na jihu ostrova. Je to rušné prázdninové letovisko, které nabízí vše, co k pobytu u moře patří, navíc je to díky své poloze dobrý výchozí bod k prozkoumání ostatních částí ostrova. A kromě toho je tu i přístav, odkud vyplouvají trajekty na sousední ostrov Fuerteventura, výletní lodě na ostrůvek Isla de los Lobos nebo katamarány na nejslavnější místní pláž Playa del Papagayo (Papouščí pláž).

Kdo dá přednost lenošení na pláži, má tady skvělou příležitost. Pláže jsou tu krásné, čisté, chráněné před větrem, voda bývá klidná, občerstvit se můžete v některé z řady plážových hospůdek zvaných chiringuitos. Když vás přestane bavit opékání se na slunci, můžete si projít dlouhou pobřežní promenádu, která je ozvláštněna zajímavými sochami, a je tu samozřejmě i mnoho obchůdků, barů a vše, co ke správné promenádě patří.

2. Přístav s puncem luxusu Marina Rubicón

Marina Rubicón je luxusní sportovní přístav nejen pro milovníky lodních sportů.Marina Rubicón je luxusní sportovní přístav nejen pro milovníky lodních sportů.

Co by kamenem dohodil od letoviska Playa Blanca, se nachází přístav Marina Rubicón. Dojdete tam pohodlně i pěšky, je to krásná procházka podél pláží, cestou se můžete i vykoupat. Tento luxusní přístav láká všechny milovníky jachet, lodí a lodních sportů a nejen je.

Rozhodně si procházku do přístavu nenechte ujít a můžete ji spojit s návštěvou některé z místních restaurací, kterých je tu spousta. Pokud vás láká nakupování, je zde pár obchůdků se zajímavými kousky, a můžete se projít i historickou částí městečka s kostelíkem, úzkými uličkami a vyhlídkou na přístav. Vydržíte-li až do setmění, odměnou vám bude zase jiný pohled na krásně osvětlený přístav.

Čtení: Zájezdy na Kanárské ostrovy - srovnání a doporučení

3. Vinařství La Geria. Stačí ochutnat…

Na své si tu přijdou i milovníci vína. Další téměř povinnou zastávkou na Lanzarote je oblast La Geria v srdci ostrova, kde se netradičním způsobem pěstuje místní vyhlášené víno Malvasía.Na své si tu přijdou i milovníci vína. Další téměř povinnou zastávkou na Lanzarote je oblast La Geria v srdci ostrova, kde se netradičním způsobem pěstuje místní vyhlášené víno Malvasía.

Jako v každé správné vinařské oblasti i tady v La Geria na Lanzarote najdete mnoho vinařství, která nabízejí prohlídku spojenou s ochutnávkou místního vína. Nečekejte ale vinohrady jako u nás v Evropě. Vinná réva se tu pěstuje velmi netradičním způsobem. Půda je zde černočerná, což už samo o sobě vypadá dost zvláštně. A navíc, každá rostlinka je vysazena v dolíku, a ještě obklopena kamennou hradbou, aby byla chráněna před všudypřítomným větrem.

Tyto zvláštní podmínky propůjčují vínu nezaměnitelnou chuť. Rozhodně ho musíte v některé z místních „bodegas“ ochutnat! Můžete si tu koupit pár vzorečků na ochutnání, a když jim přijdete na chuť, nic nebrání tomu, koupit si celou lahev, buď jako gastrosuvenýr (který vždy potěší), nebo si ji můžete otevřít hned večer na terase při soukromé degustaci.

Čtení na podobné téma7 děl Césara Manriqueho na Lanzarote: křehká krása sopečných ostrovů v rukou architekta zachráncePřečíst

4. Vřící kotle i smaragdové jezero

Los Hervideros (Vřící kotle), El Golfo (Záliv) a El Lago Verde (Zelené jezero) – tři úchvatná místa na západním pobřeží ostrova, která nesmí vynechat žádný milovník moře!Los Hervideros (Vřící kotle), El Golfo (Záliv) a El Lago Verde (Zelené jezero) – tři úchvatná místa na západním pobřeží ostrova, která nesmí vynechat žádný milovník moře!

Další zastávka na Lanzarote je jako dělaná pro milovníky rozbouřeného moře, dechberoucích výhledů, nekonečných obzorů a dálek. Nás suchozemce moře odjakživa fascinuje, takže si nesmíme nechat ujít výlet k několika zdejším atrakcím na západním pobřeží ostrova. Již názvy jednotlivých míst napovídají, o co se asi bude jednat. Vřící kotle (Los Hervideros), to je vlastně rozeklané mořské pobřeží, ve kterém zdivočelý oceán během staletí vymodeloval svou děsivou silou nejrůznější díry a prolákliny. Ostatně, o to samé se snaží dodnes. A my ho při této odvěké činnosti můžeme z bezpečné vzdálenosti pozorovat. Mořská voda se tu opravdu doslova vaří a vře, mohutné vlny s ohlušujícím duněním dorážejí na pobřežní skaliska, rozstřikují se do neuvěřitelných výšek – celé je to opravdu úchvatná podívaná.

Pokud je libo něco na uklidnění, navštivte Zelené jezero (El Lago Verde), což je jezírko zelené barvy na černém podkladu oddělené od moře jen úzkou šíjí. Místo jak dělané pro romantiky. No a ve vesničce El Golfo (Záliv) najdete kromě dalších panoramat a výhledů na nekonečný oceán i pár vyhlášených restaurací a barů s rybími specialitami, na které se sem sjíždějí návštěvníci z celého ostrova.

5. Vesnička Teguise s unikátní bankou

Kostelík v Teguise, což je městečko, kde se každou neděli konají nejznámější trhy na celém ostrově.Kostelík v Teguise, což je městečko, kde se každou neděli konají nejznámější trhy na celém ostrově.

V neděli si nesmíme nechat ujít výlet do malé nenápadné vesničky Teguise, která jednou týdně ožívá čilým obchodním ruchem, protože se tu konají vyhlášené nedělní trhy. Na své si přijde i ten, kdo zrovna dvakrát nemiluje nakupování, přehrabování se v nabízeném sortimentu, smlouvání s trhovci a hlučné dohadování se u stánků s nejrůznějšími suvenýry. Teguise je příjemná malá vesnička s malým náměstíčkem, kterému vévodí kostel v typickém místním architektonickém slohu a které je obklopené, jak se sluší a patří, nejrůznějšími krámky se suvenýry, hospůdkami a kavárničkami, ale najdete tu i muzeum hudebního nástroje zvaného timple, což je taková malá kytarka, kulturní dům nebo obchod s aloe vera.

Určitě se stavte i ve zdejší bance. Ptáte se proč? Je to obyčejná banka s neobyčejnou vizáží. Pobočka je umístěna v původním starém domě, kde bylo zachováno téměř vše původní, a do toho byly zakomponovány klasické bankovní přepážky, tak jak je všichni známe. Je to takové zajímavé setkání historie se současností, které jinde neuvidíte.

6. Hlavní město Arrecife

I Arrecife, hlavní město ostrova, má návštěvníkům co nabídnout.I Arrecife, hlavní město ostrova, má návštěvníkům co nabídnout.

Hlavní město Lanzarote je Arrecife. Bylo by škoda ho vynechat, když už tento ostrov prozkoumáváme. Návštěvu můžete klidně spojit s výletem na trhy do Teguise, je to kousek, zvládnete to pohodlně i místní dopravou. Nelekněte se, dál od centra vypadá Arrecife jak nějaké africké město, polorozpadlé domy, špinavá zákoutí, žádná velká romantika. Ale hned za chvíli se dostaneme do centra, a tam už je to o něčem jiném. Centrem vede hlavní třída, která nás dovede až k moři. Pobřeží hlídá malá krásně zachovalá pevnost Castillo de San Gabriel s malinkým muzeem a hezkou vyhlídkou. Dostaneme se sem přes most, který musí odolávat silnému přílivu a odlivu.

V další místní historické pevnosti je umístěno Muzeum současného umění pro ty, kteří mají umělecké choutky. Podél mořského břehu se dostaneme k další místní atrakci – tedy k Louži (Charco). Neděste se, je to klidná zátoka, kousek moře, které se vnutilo na pevninu a vydobylo si tu své místo. Celé toto „jezero“ můžeme obejít pohodlnou procházkou, na břehu nás bude lákat k posezení velké množství barů a restaurací s místními specialitami a s výhledem na vodní hladinu, pohupující se zakotvené lodičky a siluetu Arrecife v pozadí.

7. Jeskyně (rodiny) Zelených

Jeskyně Cuevas de los Verdes v severní části Lanzarote uchvátí svou krásou i zajímavým „akustickým pokusem“, který vám ale nesmím prozradit.Jeskyně Cuevas de los Verdes v severní části Lanzarote uchvátí svou krásou i zajímavým „akustickým pokusem“, který vám ale nesmím prozradit.

Na severu ostrova, kousíček od slavné jeskyně Jameos del Agua, najdeme neméně zajímavé „Jeskyně Zelených“. Podle názvu by se dalo čekat, že to budou zelené jeskyně, ale nenechte se mýlit, název je odvozen od rodiny Zelených (Verdes), která vlastnila blízké pozemky a měla tu svá stáda, o která se starala. Tento přírodní chrám s mytologickou aurou plný legend, zajímavostí a neuvěřitelné křehké krásy vznikl sopečnou činností blízké sopky Volcán de la Corona. V průběhu staletí byla jeskyně využívána jako úkryt pro místní obyvatele před pirátskými nájezdy. Láva nám na své devastující pouti zanechala roztodivné tvary a barvy, jejichž efekt je zvýrazněn správným nasvětlením. Uvnitř se nachází i malý koncertní sál, který má díky porézní lávě vynikající akustiku, konají se v něm koncerty nejrůznějších žánrů, při kterých dochází k inspirativnímu setkávání umění a přírody.

Jeskyně je dlouhá 7 kilometrů, ale my si projdeme jen asi jeden kilometr dlouhou trasu, na které nás průvodce seznámí s historií a zajímavostmi tohoto úchvatného místa. Budeme zde také svědky velice zajímavého experimentu, který vás určitě zaujme. Víc vám bohužel nemohu prozradit, protože všichni návštěvníci musí svatosvatě slíbit, že celé to kouzlo zůstane uvnitř jeskyně! Takže vám nezbývá nic jiného, než se tam vydat a pokusu se zúčastnit osobně! Rozhodně doporučuji, stojí to za to!

+ Aloe Vera: místní poklad číslo jedna

Zdejší poklad. Tahle malá zelená rostlina se jmenuje aloe vera.Zdejší poklad. Tahle malá zelená rostlina se jmenuje aloe vera.

Na Lanzarote si hýčkají jednu zázračnou subtropickou rostlinu s léčivými účinky – aloe vera. Při putování po ostrově narazíte na několika místech na malé manufaktury zpracovávající tento přírodní zázrak. Seznámíme se tam s historií, pěstováním, léčebnými účinky a zajímavostmi o této rostlině, která je zde na ostrově považována za jeden ze zdejších pokladů. V některých centrech vám dokonce ukáží, jak se aloe vera zpracovává, nebo se můžete projít po malém políčku s tímto zázrakem.

A samozřejmě nechybí ani prodejna, kde si můžete koupit nejrůznější produkty z této léčivé rostliny a doslova na vlastní kůži si vyzkoušet její léčivé účinky. Už Kryštof Kolumbus prohlásil: Jsou čtyři rostliny, které jsou nezbytné pro blahobyt člověka: obilí, vinná réva, olivy a aloe. První ho nasytí, druhá pozvedne jeho ducha, třetí mu přinese harmonii a čtvrtá ho vyléčí.

A ještě poslední pozvánka: Kromě úžasných míst vám Lanzarote nabídne i spoustu velice zajímavých gastronomických zážitků. Lanzarote si zkrátka vychutnáte všemi smysly!A ještě poslední pozvánka: Kromě úžasných míst vám Lanzarote nabídne i spoustu velice zajímavých gastronomických zážitků. Lanzarote si zkrátka vychutnáte všemi smysly!

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Markéta Petrlíková

Markéta PetrlíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Kanárské ostrovy

Vzhůru na Kanáry

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů na Kanárských ostrovů

Zájezdy na Kanárských ostrovů

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-7-nejkrasnejsich-mist-na-lanzarote/Doporučujeme z Kanárských ostrovů

Nejnovější z Kanárských ostrovůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024