Peking: směsice dávné historie a supermoderny

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 4. 2017 • Přečteno 6342x

Na tržnicích můžete ochutnat skutečné čínské speciality, jako hmyz nebo různé jiné, ještě živé, živočichy.

Hlavní město Čínské lidové republiky každého ohromí svou velikostí, a hlavně kontrastem mezi nádhernými historickými skvosty a supermoderními budovami, které jsou ve zcela harmonickém vztahu. Harmonie obecně je jedním z hlavních pilířů čínské kultury.

Naleznete zde mnoho buddhistických chrámů, staveb z období císařství, ale i mauzoleum Mao Ce tunga, představitele komunismu a kulturní revoluce v Číně. Poslední dobou zde vyrostlo i mnoho mrakodrapů a výškových budov. Asi nejznámější památkou Pekingu je Zakázané město.

Zakázané město

Zakázané městoZakázané město

Tento historický areál se nachází v samém centru města, i když centrem se v Pekingu myslí obrovské území. Je to v podstatě císařský palác, do kterého byl zakázán vstup prostým lidem, proto tedy nese tento název. Jedná se pravděpodobně o nejrozsáhlejší palácový komplex na světě.

Vstup je samozřejmě zpoplatněn, ale potom se zde můžete volně procházet a navštěvovat interiéry bez jakéhokoli omezení. V areálu se nachází i restaurace, která jako jedna z mála nabízí zahraničním turistům příbory.

Náměstí Nebeského klidu

Toto náměstí je největším náměstím na světě. Nachází se na docházkovou vzdálenost od Zakázaného města, což je v Pekingu poměrně vzácný jev. Procházky po městě jsou dost komplikované z důvodu obrovských vzdáleností, a hlavně kvůli nesnadné orientaci.

Většina nápisů je totiž pouze v čínštině. Lehkým zklamáním může být, že náměstí je zastavěné, a tak neuvidíte celý prostor a nebude se zdát tak obrovské. V posledních letech se zde objevily bezpečnostní rámy, proto v určitých dnech počítejte se zdržením při vstupu.

Zajímavostí je mauzoleum Mao Ce-tunga, kam je vstup bezplatný, ale je třeba počítat s mimořádně přísnými kontrolami při vstupu. Bývalý komunistický vůdce je vyobrazen i na bráně vedoucí k Zakázanému městu.

Další památky města

Pandy v ZOOPandy v ZOO

Toto obrovské město nabízí skutečně obrovské množství památek, jmenujme např. Letní palác v západní části města či Chrám nebes, který je několik kilometrů na jih od centra. Za návštěvu stojí i Lámaistický chrám z roku 1694. Na prohlídku těchto míst potřebujete celý den, neboť se jedná o monumentální stavby a přesuny po městě jsou z důvodu dopravních zácp zdlouhavé.

Dalším místem, které turisté rádi navštěvují, je zoologická zahrada. Ta láká zejména na pavilon pand a na obrovské akvárium, do kterého se ale platí zvláštní vstupné.

Stravování

Možná některé turisty překvapí rozdíl mezi čínskými restauracemi v Číně a v Evropě. Přímo v Číně se jídla připravují jinak než u nás. Počítejte například s tím, že pokud si objednáte kuřecí stehno, dostanete ho i s pařátem. Dále se zde používá jiné (většinou pikantnější) koření, a hlavně zde neplatí prakticky žádná hygienická pravidla. Kromě toho málokde obdržíte příbory nebo menu v jiném jazyce než v čínštině.

Lidé

Lidé jsou velmi příjemní, ale existuje zde velká jazyková bariéra. V hotelích nebo v místech s větší koncentrací turistů se sice anglicky na nějaké úrovni domluvit dá, ale zastavit někoho na ulici a zeptat se na cestu je vždy velkým problémem. V centru se pohybuje velké množství žebráků a prodejců všeho možného.

Obchody

Tržnice v PekinguTržnice v Pekingu

Ve městě najdete jak velká obchodní centra, tak malé obchůdky. Na pěší zóně se setkáte s různými butiky, ale mezinárodních značek je zde o něco méně než v Evropě. Dají se zde nakoupit různé suvenýry vyobrazující památky města nebo celé Číny, téměř všude narazíte na vyobrazení pand. Typické jsou i figurky judistů nebo různě velké portréty Maa.

Na tržnicích pak můžete ochutnat skutečné čínské speciality, jako hmyz nebo různé jiné ještě živé živočichy, které přímo před vámi usmrtí a podají vám je čerstvé. Zajímavá je i místní pochutina, jakási obdoba našeho jogurtu, která však na našince nepůsobí příliš dobře. Oblíbené jsou i různé produkty z oříšků.

Zajímavosti

HutongyHutongy

Stále ještě v centru města najdete tzv. hutongy, staré domky, ve kterých bydlí ti nejchudší. Sice rychle mizí, ale je jich takové množství, že není možné je rychle nahradit.

Další věc, která Evropany zřejmě překvapí, je dopravní situace. Nikdo nikdy nepustí chodce, ani když jsou na přechodu. Je tedy nutné se mezi pomalu jedoucími auty proplétat, což je vzhledem k víceproudým komunikacím někdy docela dobrodružné. Místní to ale dělají stále a nemají s tím žádný problém.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/peking/Doporučujeme z Číny

Nejnovější z ČínyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024