Velká čínská zeď: Jak a proč navštívit ochránkyni impéria?

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 13991x

Velká čínská zeď je tak obrovská stavba, že ji lze vidět i ze satelitu.

O Velké čínské zdi toho bylo napsáno mnoho. Je to jedna z největších staveb historie a jediný lidský výtvor viditelný z vesmíru. Spolu se Zakázaným městem v Pekingu se jedná o nejvýznamnější památku Číny a možná i celého světa.

Tato monumentální stavba byla vybudována jako systém opevnění, který měl chránit Čínu před nájezdy Mongolů. V této formě opevnění nechali vystavět císaři dynastie Ming a stavba trvala od 14. do 17. století.

Parametry

Vlastní zeď se táhne v délce 3.460 km, ale vzhledem k mnoha různým odbočkám je celková délka 8.851 km. Byla vybudována téměř přes celou tehdejší Čínu, na východě začíná na hranicích Mandžuska (nyní součást Čínské lidové republiky) a pokračuje hluboko na západ až k poušti Gobi.

Těmito místy vedla slavná hedvábná stezka. Hedvábí bylo také jedním z důvodů pro stavbu obrovského opevnění, neboť Číňané velmi tvrdě hlídali, aby nikdo tuto surovinu z jejich území nevyvezl.

Kromě toho, že zeď na mnohých místech vytváří různé odbočky a probíhá v několika liniích, na druhou stranu se nedochovala v celé své délce a je na mnohých místech přerušená. To však nic neubírá na jejím obrovské historické hodnotě.

Trocha historie

Zeď nikdy nesloužila k tomu, aby odrazila nepřátelské útokyZeď nikdy nesloužila k tomu, aby odrazila nepřátelské útoky

Velká čínská zeď, v přesném překladu „Zeď dlouhá 10.000 li,“ není původním opevněním, jež v těchto místech bylo postaveno. Již za vlády prvního císaře – zakladatele dynastie Čching byla vybudována První velká zeď. Ta vedla a něco severněji a do současné doby se dochovaly pouze její zbytky.

Později na základě příkazů vládnoucí dynastie vznikala různá další opevnění, převážně v severní části čínského impéria. Zeď v dnešní podobě byla vybudována v době vlády dynastie Ming. Tato forma je o mnoho velkorysejší a na její stavbu byly použity trvanlivé materiály (kameny a pálené cihly).

Zeď nikdy nesloužila k tomu, aby odrazila nepřátelské útoky, neboť vojska by byla schopna tuto překážku překonat. Hlavním důvodem pro její stavbu bylo, aby různé kočovné kmeny nedokázaly podnikat loupeživé výpravy do nitra země.

Popis

Systémy opevnění v Číně jsou poměrně staré a stojí na stejných principech. Na počátku bylo potřeba vytvořit jádro, které tvořila udusaná hlína, která se po vrstvách připravovala do bednění. Toto jádro poté bylo obezděno. Vzhledem k tomu, že zeď probíhá v náročném horském terénu, bylo velmi obtížné nalézt v něm popřípadě dovézt nějaký stavební materiál. Většinou byly použity vápencové kameny, žula a pálené cihly.

Parametry zdi jsou také ve vztahu k terénu a k době, ve které se konkrétní část stavěla. Šířka se tedy pohybuje mezi pěti a osmi metry a výška dosahuje 6 - 10 metrů. Téměř na každém vyvýšeném bodě se nachází věže. Ty byly postaveny jako pozorovatelny, ale ty větší sloužily i jako sklad zbraní popř. jako útočiště pro obránce.

Celkově se na Velké čínské zdi nachází kolem 25.000 věží či věžiček. Na speciálních místech potom můžeme najít větší prostory, které byly vybudovány jako kasárna či velitelství.

Současnost

Nejdelší stavba na světěNejdelší stavba na světě

V roce 1987 byla Velká čínská zeď zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Ačkoli je zařazena mezi nových sedm divů světa a je zároveň nejdelší stavbou světa, zpřístupněné pro veřejnost jsou pouze krátké úseky. Když projdete po tomto velmi kopcovitém terénu nenajdete téměř ani metr roviny a po celé trase jsou pouze schody nahoru a dolu.

Proto po několika stovkách metrů budete cítit nohy, neboť schody jsou velmi vysoké a příkré. Ale fascinující výhledy na čínskou přírodu za to stojí.

Praktické informace

K této památce si můžete bez problémů udělat jednodenní výlet z Pekingu. Určitě je lepší využít taxi nebo služeb nějaké místní agentury či hotelu, které tyto výlety zajišťují. Teoreticky je možné využít i místní autobus, ale to je pro ty, kteří neumí čínsky dost problematické. Můžete si vybrat, z kterého místa se na zeď vypravíte.

Nejblíže Pekingu je Juyongguan, cca 50 km na severovýchod. Toto místo je ale stále plné turistů. O kousek dále (cca 60 km na sever od hlavního města) se nachází Huanghua Cheng. Na jednodenní výlet se hodí ještě Badaling, který je cca 70 km na severozápad. Možností je daleko více, ale vzhledem k dopravní situaci v Číně je příjemnější kratší cesta.

Přesuny do vzdáleností delší než 100 km a ještě několikahodinová prohlídka mohou být již na jeden den náročné. Místa jsou přístupná pro turisty každý den od rána do večera. Vstupné se pohybuje kolem 50,-CNY, záleží na místě. Jedna cesta místním autobusem vyjde na 12 - 30,-CNY a celý balíček jednodenního výletu z Pekingu (autobus, vstup, popř. lanovka) stojí cca 120,-CNY. V každém případě by ale byla škoda se na tato místa nepodívat.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cinska-zed/Doporučujeme z Číny

Nejnovější z ČínyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024