Palác Topkapi: symbolické centrum Osmanů

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 16591x

Palác Topkapi je typickým pozůstatkem říše sultánů, nebo chcete-li Osmanů.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do IstanbuluZobrazit zájezdy

Už samotný název palác nám napovídá, že se jedná o něco vznešeného a velkého a toto je památka Istanbulu, která si tato přízviska opravdu zaslouží. Palác Topkapi je nejtypičtějším a také nejvíce reprezentativním pozůstatkem Osmanské říše. Opravdová chlouba sultanátu se všemi vznešenostmi i krutostmi režimu. Fungoval především jako symbolické, ale i politické centrum Osmanů.

Od té doby, co byl přesunut sultánský dvůr do paláce Dolmabahçe, je v paláci Topkapi muzeum, které rozhodně stojí za to vidět. Krásné komnaty a rozlehlá nádvoří, zajímavosti se zvláštním vstupem, jako jsou klenotnice či harém, zanechají na návštěvníkovi nesmazatelnou stopu.

Exteriéry paláce

V paláci sídlil i sultánův harémV paláci sídlil i sultánův harém

Palác byl postaven jako sídlo nového sultána v právě nastoleném osmanském režimu vlády nad zemí, tedy v 15. století a nesl název „Nový palác“. Jeho původní účel nebyla rezidence, tu měl Mehmed Dobyvatel na místě dnešní univerzity, nýbrž jako sídlo vlády. Jednotlivá nádvoří byla přístupná rozličným skupinám obyvatel. Zatímco to první bylo volně přístupné všem, druhé sloužilo státní radě tzv. dívánu, třetí obývala palácová škola, jež vychovávala státní úředníky a konečně to čtvrté bylo výhradně pro sultána a jeho rodinu. Najdete zde krásné zahrady kolem císařských pavilonů, ze kterých je stále úžasný výhled na zapadající slunce. Pavilony reprezentující oslavu vítězství jednotlivých císařů byste si neměli splést s pavilony soudců, které se nachází na místě brány paláce mezi prvním a druhým nádvořím. Souvisí to s tradicí udílení spravedlnosti v branách paláce.

Interiéry paláce

Interiér harému v paláci TopkapiInteriér harému v paláci Topkapi

Sultáni měli v paláci prostory pro stráže, koně a jelikož se vyznačovali pohostinností, nechybělo obrovské zázemí kuchyně. Veškeré tyto prostory prakticky ohraničují druhé nádvoří, které je zároveň nejrozlehlejší. Za nádvořím se nacházejí místnosti, které už jsou sultánům a jejich důvěře blíže, např. ubytovny eunuchů, pokladnice, knihovny či sály, síně a kanceláře dívánu. Kolem třetího nádvoří nechybí ani stavby, jako je mešita nebo nezbytný hamám. Všichni návštěvníci tají dech u budov a prostor sloužících pro obřízku a nejeden se těší na zhlédnutí harému. Nicméně určitě je také zážitkem vstoupit do okázalých ložnic sultánů či sultánovy matky a pokochat se zahradami a terasami, které ukončují zadní trakt paláce.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Turecko (Istanbul)

Objevte bránu Orientu

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Istanbulu

Zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/palac-topkapi/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024