TOP 10 míst natáčení seriálu Hra o trůny: objevte nejpoutavější lokality Severního Irska

Martina Kolníková Martina Kolníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 4. 2020 • Přečteno 16049x

Lokality, kde se natáčel seriál, si jeho tvůrci nevybrali náhodou. Dobře věděli, co dělají, a vy uděláte dobře, když se sem vydáte také.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do IrskaZobrazit zájezdy

Ať jste fanoušky fantasy seriálů a filmů, nebo ne, pravděpodobné je, že vlna zájmu o seriál Hra o trůny, který byl vysílán v průběhu let 2011–2019, vás neminula. Seriál natočený podle zatím nedokončené předlohy knih amerického spisovatele George R. R. Martina uchvátil miliony diváků na celém světě.

Fanoušci o jednotlivých epizodách na diskuzních forech nadšeně debatovali a snažili se rozklíčovat hádanky, které jim Martin připravil. I když byl na začátku léta minulého roku odvysílán poslední díl 8. a finální řady seriálu, svět tohoto fenoménu pořád žije. Osm sérií a celkem 73 epizod se natáčely v různých koutech světa, a i vy se můžete vydat po stopách svých oblíbených hrdinů.

Společně se podíváme do Severního Irska, asi nejdůležitější natáčecí lokace, a to nejen proto, že právě zde se nachází hlavní filmová studia. Filmaři využili nespoutanou přírodu Smaragdového ostrova, divoké pobřeží, středověké hrady, to vše se stalo kulisami světoznámého příběhu.

Ateliéry v Belfastu

Pro většinu interiérových scén byly postaveny natáčecí sety ve studiích Titanic Studios v Belfastu, hlavním městě Severního Irska. Jedná se o jedny z největších evropských filmových studií, které využívají společnosti jako Universal, Playtone nebo právě HBO, které zde Hru o trůny natáčelo. Zajímavostí je, že se natáčecí haly nacházejí na místě bývalého lodního doku, kde byl začátkem 20. století stavěn například světoznámý parník Titanic. 

Návštěva filmových studií na vlastní kůži

Další ze studií se nachází ve městě Banbridge, asi 50 kilometrů od Belfastu. Právě část těchto studií by měla být na podzim roku 2020 otevřena pro veřejnost. V průběhu devíti let natáčení vzniklo obrovské množství kostýmů, paruk, kulis, celých natáčecích setů. Některé předměty byly jen dočasné, pro určitou scénu, spousta předmětů byla ale využita opakovaně a přežily i ukončení natáčení.

Všechny tyto předměty byly vytvořeny s okem pro detail a byla by škoda, kdyby zůstaly fanouškům skryty. A tak po vzoru Leavesdenských studií u Londýna, věnovaných dalšímu celosvětovému fenoménu Harrymu Potterovi, se i fanoušci Hry o trůny budou moci do světa svých oblíbených postav vrátit. 

Čtení: Zájezdy do Irska – srovnání a doporučení

1. Pláž Downhill

Pláž DownhillPláž Downhill

Písečná pláž, měřící 11 kilometrů, v hrabství Londonderry je rozhodně jednou z nejkrásnějších, které může pobřeží Severního Irska nabídnout. Písečné duny, zelená tráva na útesech a na nich se přímo nad pláží, 35 metrů nad mořem, tyčí nádherná budova – chrám Mussenden.

Při pěkném počasí se dá dohlédnout i do dalších sousedních hrabství Antrim a Donegal. Pláž byla také oceněna modrou vlajkou za čistotu.

V seriálu si pláž zahrála jako místo nedaleko pevnosti Targaryenů Dračí kámen, kde ve druhé sérii kněžka Melisandre provede rituál, při kterém vytáhne Stannis Baratheon hořící meč, Světlonoš a Melisandre Stannise prohlásí Azorem Ahai. 

Památka na zakázanou lásku?

Chrám nad útesy není chrámem v pravém slova smyslu. Byl původně postaven vévodou bristolským, který byl také biskupem v nedalekém městě Derry. Chrám měl sloužit jako knihovna a byl inspirován Bramanteho stavbou na římském Janikulu.

Budova byla postavena pro biskupovu neteř, se kterou si byl velmi blízký. Zlí jazykové zmiňovali, že možná víc, než by se slušelo. Dívka se později provdala za bohatého londýnského bankéře, ale s biskupem kontakty nepřetrhala.To vše vyústilo ve společenský skandál, který podryl zdraví mladé ženy a ta pak zemřela. Po její smrti zarmoucený biskup místo přebudoval na jakýsi památník.

Možná se ptáte, jak se na takovém místě udrželo v knihovně sucho? Uvnitř byl celý den a celou noc zapálen krb, a tak bylo možné knihy bezpečně uchovat. Nedaleko bývalé knihovny se nachází rozsáhlá ruina paláce, který si biskup-vévoda také nechal postavit. Jedním z architektů byl i Charles Cameron, dvorní architekt ruské carevny Kateřiny Veliké. 

2. Inch Abbey

Inch AbbeyInch Abbey

Malebné ruiny kdysi monumentálního cisterciáckého kláštera v hrabství Down budí respekt dodnes. I když zdi jsou pobořeny a pokryty lišejníkem a v klášterních celách a chrámech roste tráva, místo má stále své nepochybné kouzlo. Klášter a jeho obyvatelé prožili dlouhou a pohnutou historii.

První budovy byly postaveny na ostrůvku mezi bažinami a posléze tvrdou prací mnichů bylo místo vysušeno a klášter se rozrostl. Mezitím byl několikrát vypleněn Vikingy.

Klášter byl zrušen roku 1541, ale ještě předtím byl vypálen. Právě na tomto místě po vítězství v bitvě u Šeptajícího lesa a zajetí Jaimeho Lannistera byl Robb Stark prohlášen svými věrnými za krále Severu.

3. Dark Hedges

Dark HedgesDark Hedges

Dark Hedges je přesně jedním z těch míst, o kterých si říkáme, že jsou tak zajímavá a dokonalá, že snad nemohou být ani reálná. Je to vlastně cesta mezi vesničkami Armoy a Stranocum v hrabství Antrim, kterou nechal vybudovat James Stuart roku 1775 ke svému vesnickému sídlu Gracehill House. Co je na této cestě tedy tak zajímavého?

Stromy starých buků po stranách cesty, jejichž větve se v korunách proplétají a tvoří tak jakýsi přírodní tunel. Původně se zde nacházelo 150 buků, ale z těchto stromů do dnešních dob přetrvalo pouze 20, ostatní byly vysazeny později. Říká se, že zde straší duch dámy v šedém.

Při natáčení seriálu bylo místo využito pro scénu ve druhé sérii, Arya, Gendry a Hot Pie tudy jedou po královské cestě na sever, aby se přidali k Noční hlídce.

4. Přístav Ballintoy

Přístav BallintoyPřístav Ballintoy

Malá rybářská vesnička se nachází na pobřeží Causeway a ztělesňuje přesně to, co si vybavíte, když se řekne Irsko. Žije zde 165 stálých obyvatel, a kdyby nebylo natáčení Hry o trůny, asi by se zde turista jen tak neukázal. I když to by o mnoho přišel.

Vesnička má rozhodně co nabídnout. Je to potěcha pro oko. Malý přístav, kde se líně pohupují zakotvené rybářské loďky, malebné domečky ve vesnici, okolní zelené kopce, a hlavně pobřeží.

V okolí je asi nejfotogeničtější část pobřeží Causeway, kterým vede i značená turistická cesta. Místo určitě hned poznáte. Filmaři si jej vybrali jako přístaviště na Železných ostrovech patřících rodu Greyjoyů a využili jej ve scénách, kdy se Theon vrací domů.

5. Larrybane

LarrybaneLarrybane

Jak přístav Ballintoy, tak i sousední bývalý kamenolom Larrybane se nachází nedaleko proslulého Obrova chodníku na pobřeží Causeway a dají se tak spojit do jednoho výletu. Vápenec se zde těžil hlavně v průběhu 19. a 20. století v opravdu velkém měřítku. Většinou se vypaloval a dále zpracovával na použití v zemědělství nebo na omítání domů.

Místo dnes slouží jako parkoviště, ale filmaři si jej vybrali pro známou scénu, kdy se poprvé setkáme s Brienne z Tarth. Chrabrá rytířka se zde na turnaji pořádaném Renlym Baratheonem a jeho manželkou Margaery Tyrell utká s jedním z nejproslulejších rytířů své doby, s Lorasem Tyrellem a porazí ho. Tak si vydobyde zasloužené místo v Renlyho královské gardě. 

6. Shillanavogy Valley

Shillanavogy ValleyShillanavogy Valley

Přesuneme se na chvíli z pobřeží do vnitrozemí, na místo, kde opravdu široko daleko nepotkáme žádnou vesnici. Alespoň v měřítku hrabství Antrim. Místo má připomínat rozsáhlé Dothracké moře.

Dothrakové, kočovný národ, který George R. R Martin vytvořil podle Tatarů (Mongolů), žije na rozlehlé planině pokryté trávou, jezdí na koních, bydlí v jurtách a plení, co jim přijde pod ruku.

Jako Dothracké moře byl využit i kopec Binevenagh Mountain, zde v 5. sérii Daenerys najde zraněného draka Drogona a později je zajata nepřátelskými Dothraky.

7. Shane's Castle

Shane's CastleShane's Castle

Zřícenina hradu ze 14. století se nachází nedaleko jezera Lough Neagh v hrabství Antrim. Patřil rodině O'Neillů, jedné z nejvýznamnějších irských šlechtických rodin. Hrad je pojmenován podle Shanea O'Neilla, který byl velkým nepřítelem anglické moci v Irsku a byl zavražděn na jednom banketu, který král pořádal. Jeho hlava zůstala napíchnuta na kůlu nedaleko Dublinského hradu dlouhé měsíce pro výstrahu dalším případným vzbouřencům.

Hrad kompletně vyhořel roku 1816. Filmaři zde natočili scénu s rytířským turnajem v první sérii. Mladinká Sansa zde poprvé uvidí krásného Lorase Tyrella nebo se od Malíčka dozví o děsivém příběhu, který stojí za nenávistí bratrů Cleganeových.

Určitě si vybavujete scénu, kdy ve finálním zápasu Loras porazí Gregora, ten si to jen tak nenechá líbit a na vítězného rytíře znovu zaútočí. Nakonec Gregora pomůže zpacifikovat jeho mladší bratr. Svému koni, který jej v turnaji zradil, Gregor setne hlavu.

8. Castle Ward

Castle WardCastle Ward

Toto venkovské sídlo se vstupním křídlem v paladiánském stylu ve vesnici Strangford v hrabství Down příliš nepůsobí jako ze světa Hry o trůny. Spíše bychom čekali, že každou chvilku vyjde Elizabeth Bennetová s panem Darcym nebo jiné postavy ze světa Jane Austenové. Nenechte se ale zmýlit. Jedná se původně o pozdně gotickou tvrz několikrát přestavovanou do současné podoby.

Rodině Wardů patřil do roku 1950, kdy jej přenechali státu. Nedaleko je historická farma, která byla s pomocí triků kulisářů přebudována pro natáčení první série na Zimohrad, sídlo rodu Starků. Tady se odehrává návštěva krále Roberta, zde se učí Bran střílet z luku.

Z toho si ostatně můžete vystřelit i vy, pokud se rozhodnete hrad navštívit. Využito bylo i nedaleké okolí, například pro bitvu u Zeleného bodce, do které Tyrion přivedl své spojence, horské kmeny, sám však bitvu promešká, protože hned na začátku je sražen k zemi a ztrácí vědomí. V druhé sérii, když Brienne a Jaime jdou zpět do Králova přístaviště, jsou poznáni skupinou tří vojáků patřícím Lannisterům a Brienne je nucena je zabít.

9. Carnlough

CarnloughCarnlough

Carnlough je další romantická rybářská vesnička v hrabství Antrim, která rozhodně stojí za návštěvu. A nejen pro fanoušky Hry o trůny. Zajímavostí je, že přímo v přístavu najdete pamětní desku věnovanou holubovi Paddymu. Říkáte si, proč asi? Tento holub však nebyl jen tak ledajaký holub, ale válečný špion. Patřil do skupiny 30 vycvičených holubů, které za 2. světové války využívala RAF k posílání zašifrovaných zpráv.

Paddy byl nasazen i v období vylodění v Normandii a vytvořil rekord, kdy zvládl překonat vzdálenost nad kanálem La Manche za pouhých 5 hodin. Paddy za svoje činy získal medaili, která je ekvivalentem Viktoriina kříže, nejvyššího vojenského vyznamenání pro lidi.

Paddy se dožil 11 let. Jeho majitel a cvičitel pocházel právě z této vesničky. A co zde čeká na fanoušky Hry o trůny? Schody v přístavu byly použity pro scénu v 6. sérii a měly představovat část přístavu svobodného města Braavos.

Protože právě Braavos hrál významnou úlohu v pozdějších sériích, lokací pro jeho exteriéry bylo využito několik, například město Girona ve Španělsku nebo i chorvatský Split. Zde v Carnlough se točila scéna, kdy Arya dokončuje svůj výcvik jako jedna z Mužů bez tváře. Své místo si v tomto bratrstvu vybojuje poté, co zabije Waif. Ta ji ale ještě předtím vážně zraní bodnutím do břicha. Právě tato scéna se natáčela na schodech přístavu.

10. Portstewart Strand

Portstewart StrandPortstewart Strand

Více než 3 kilometry dlouhá písečná pláž v hrabství Londonderry je ideálním místem pro rodinný výlet. Co třeba udělat si na pláži piknik, pozorovat vodní ptactvo, které zde hnízdí, nebo třeba delfíny a tuleně, kteří někdy do blízkosti pláže připlavou. Pro milovníky aktivního odpočinku je zde značená turistická cesta po pobřeží.

A otužilci nebo ti, kteří jsou vybaveni neoprenovým oblekem, se mohou i smočit ve vlnách Atlantiku. Nachází se zde písečné duny, které byly vybrány jako místo natáčení scény pobřeží Dorne. Jaime a Bron se sem v přestrojení za vojáky rodu Martellů vydají, aby zachránili princeznu Myrcellu.

Martina Kolníková

Martina KolníkováExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.

Irsko

Dejte Irsku zelenou

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Irska

Zájezdy do Irska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-10-mist-nataceni-serialu-hry-o-truny/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024