Jak si naplánovat dovolenou bez cestovky a nepřijít o rozum? Tady je 5 kroků k úspěchu!

Veronika Drbohlavová Veronika Drbohlavová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 9. 2020 • Přečteno 8530x

Na co je potřeba myslet, když plánujete dovolenou na vlastní pěst? A zvládnete to vůbec? Tady jsou naše tipy, jak se s tím poprat co nejlépe.

4 zájezdy na téma: Lehká turistika Zobrazit zájezdy

Chcete si vyrazit na dovolenou podle svého vlastního scénáře, něco ušetřit a přitom se vyhnout trablům na cestách? Sepsali jsme pro vás odpovědi na 5 nejčastějších otázek při plánování dovolené bez cestovky.

1. Co zařídit jako první? Letenky!

Najděte nejlepší letenkyNajděte nejlepší letenky

Vždy je dobré začít s letenkami. Pokud totiž hledáte ty nejlevnější, je vhodné na to mít dostatek času a být flexibilní. A to nejen časově, ale i co se týká destinací. Na nákup letenek se můžeme podívat ze dvou hledisek:

a) Máte vysněnou destinaci a termín dovolené pro vás nehraje roli

V tomto případě se porozhlédněte po serverech, které vyhledávají výhodné ceny letenek a zveřejňují je. Jedním z nich je např. Zaletsi.cz. Na těchto serverech si většinou můžete nastavit tzv. hlídacího psa na destinace, o které máte zájem.

Nemusíte tak letenky aktivně vyhledávat. Výhodné nabídky vám přijdou přímo do vaší e-mailové schránky. Teď už si stačí jen počkat. Samozřejmě čím víc serverů projdete a necháte si od nich zasílat nabídky, tím je větší pravděpodobnost, že se levné letenky objeví.

b) Na dovolenou chcete letět v červnu

Pokud máte daný termín, kdy chcete dovolenou, přichází na řadu letenkové srovnávače. Můžete využít asi nejznámější Skyscanner, nebo Kiwi.com, který pochází z české dílny. Existuje ale i spousta dalších. Některé nabízejí i službu „Hledat kdekoliv“, která najde v daném termínu destinaci s nejlevnějšími letenkami.

I tady je ale dobrá určitá flexibilita. Najít levné letenky přesně na termín, který potřebujete, je většinou velká náhoda. Ale pokud můžete datum odletu nebo příletu posouvat o plus mínus jeden až dva dny, vždy se dá nějaká dostupná varianta najít. 

Našli jste letenky za pár korun? Ještě nejásejte!

První věc, kterou si musíte uvědomit, když najdete levnou letenku, je to, že cena s největší pravděpodobností není konečná. Především nízkonákladové letecké společnosti účtují další poplatky.

Např. v ceně letenky je většinou pouze malé příruční zavazadlo a za větší příruční, případně odbavené, si musíte připlatit nemalou částku. Zpoplatněn je často i výběr sedadel nebo odbavení na letišti.

Jak je to s cestovkou?

U cestovní kanceláře kupujete balíček služeb, které obsahují i zajištění letenky. Cena zájezdu samozřejmě kolísá v závislosti na ceně letenek, ale pokud si zvolíte termín, vytvoříte rezervaci a zaplatíte zálohu, už vás to nemusí dál zajímat. Cena je pro vás fixní a nemůže se změnit.

2. Kdy začít hledat ubytování? A je lepší bydlet v centru, nebo na periferii?

Zvolte si ubytování, které vám bude vyhovovatZvolte si ubytování, které vám bude vyhovovat

Pokud už máte koupené letenky, a tím pádem pevně stanovený termín dovolené, je na čase začít hledat vhodné ubytování. To doporučujeme řešit co nejdříve, protože nabídka se bude rychle zužovat. Čím dříve začnete ubytování řešit, tím větší budete mít výběr. 

Možná plánujete zajistit ubytování až na místě. I to je samozřejmě jedna z možností, která je např. v Asii často výhodná. I tak ale doporučujeme zajistit si předem ubytování na první 1–2 noci. Je fajn mít jistotu, že po příletu budete mít kde složit hlavu a nemusíte ještě pobíhat po městě a shánět ubytování. 

Pokud ale plánujete krátkou dovolenou (cca do týdne), doporučujeme zajistit si ubytování na celou dobu pobytu předem. Na odpočinek a poznávání dané lokality totiž nebudete mít mnoho času a určitě jím nechcete plýtvat hledáním ubytování.

Náš tip: Pokud najdete ucházející ubytování s možností zrušení zdarma do určitého termínu, je dobré ho zamluvit hned. Máte tak jistotu, že nějaké ubytování již máte, a pokud najdete později lepší nabídku, původní rezervaci prostě zrušíte.

Lokalita ubytování

Než začnete vybírat konkrétní hotel, musíte vyřešit zásadní otázku: chcete bydlet v centru, nebo na periferii? Při rozhodování byste měli zohlednit několik faktorů:

  • cenu městské hromadné dopravy a její provozní dobu
  • čas, který strávíte dojížděním do centra
  • dostupnost služeb na periferii (obchody, restaurace, bary)

Ne vždy totiž levnější hotel na periferii musí být nutně cenově skutečně výhodnější než ten o kousek dražší v pěší vzdálenosti od centra.

Náš tip: Pokud cestujete s odbaveným zavazadlem, zkuste se podívat po ubytování v blízkosti stanice, na kterou se dopravíte z letiště. Ta bývá většinou v širším centru, což znamená, že do centra je to blízko a vy se nebudete muset trmácet s kufry dál do metra, autobusu apod.

Druhy ubytování

Dnes si již cestovatelé mohou vybrat z mnoha rozličných druhů ubytování, a to po celém světě. Hlavní typy jsou ale dva:

a) Hotely, penziony apod.

Klasickým druhem ubytování, který si vybavíme, je hotel, tedy zařízení s recepcí, úklidovou službou a ve většině případů také restaurací a třeba i pokojovou službou. Snídaně může a nemusí být v ceně ubytování, ale většinou je v nabídce. Samozřejmě si v této skupině můžeme vybírat z rozličných cenových i kvalitativních kategorií. Hotely dnes nabízejí nejrůznější služby od bazénu přes posilovnu, saunu až po masáže a další relaxační služby.

Vybírat hotel je nejlepší na Booking.com nebo nějakém podobném srovnávači. Jednoduše si zde zadáte termín, lokalitu a výsledky můžete filtrovat podle svých požadavků (počet hvězdiček, snídaně v ceně, parkoviště, blízkost pláže apod.). Výsledné nabídky si pak můžete zobrazit na mapě a vybírat si i podle lokace.

b) Ubytování u místních

Pokud ale nemáte náladu bydlet s další stovkou lidí, není problém. Můžete se poohlédnout po soukromém ubytování. Na portálu Airbnb místní nabízejí pronájmy celých bytů nebo domů, ale také jen pokojů. Vše opět záleží na vašich možnostech a preferencích. Nespornou výhodou tohoto druhu ubytování je to, že navážete kontakt se skutečným „domorodcem“ a máte možnost od něj získat autentická doporučení.

No a pro dobrodruhy je tu služba couchsurfing. Ta je většinou za mírný poplatek, nebo zcela zdarma, a kontakt s místními je v tomto případě zaručen. Jedná se o tzv. pronájem gauče. Zkrátka u někoho místního přespíte na rozkládací posteli nebo nafukovací matraci.

Jak je to s cestovkou?

Pro naše zájezdy vybíráme vždy hotely s minimálně 3 hvězdičkami. Abychom udrželi cenu zájezdu nízko, nebývají hotely většinou přímo v centru. Vždy ale dbáme na jejich kvalitu a hlavně bezproblémovou docházkovou vzdálenost na metro nebo jiné MHD. Pokud již víme, v jakém hotelu bude zájezd ubytovaný, je profil hotelu uvedený na našich webových stránkách, a vy tak víte, do čeho jdete. 

3. Jak se budu v destinaci dopravovat?

Cestování MHD nemusí být nudaCestování MHD nemusí být nuda

Další věc, kterou musíte vyřešit, je to, jak se budete v cílové destinaci přemisťovat.

a) Cesta z letiště do centra města

První, co budete řešit, jakmile přiletíte do své vysněné destinace, je to, jak se dostanete z letiště do centra města. Ideálně si tyto informace zjistíte už doma. Každopádně na většině letišť fungují tzv. shuttle busy neboli autobusy pendlující mezi letištěm a centrem města. Tyto autobusy bývají často drahé a občas je nutné si místo v nich rezervovat předem. 

Ve většině případů se ale dá najít i levnější varianta. Zjistěte si možnosti využití MHD. Na některé letiště vede metro, na jiné se dostanete nejpohodlněji vlakem nebo autobusem. Z londýnského letiště Stansted např. jezdí vlak, ale jízdenky na něj je lepší koupit s předstihem. Informace o způsobech, jak se nejlépe dostat z letiště do centra města, se často dají najít na oficiálních webových stránkách daného letiště.

Na a pokud jste dopravu předem nezjišťovali, nevěšte hlavu. Vždy se dá skočit do taxíku. Není to sice úplně úsporné řešení, ale na většině letišť je jistota, že taxík seženete.

Náš tip: Dopředu si také zjistěte možnosti dlouhodobých kuponů na MHD. Někdy se totiž tyto kupony dají zařídit již na letišti a platí i na cestu z a na letiště. Může to znamenat značnou finanční úsporu. 

b) MHD

Evropská i světová velkoměsta mají rozsáhlé sítě MHD. Většinou zahrnují klasické druhy transportu jako metro, autobusy, tramvaje, příměstské vlaky, ale občas narazíte i na lanovky, přívozy atd. V evropských městech se nyní rozšiřují také kromě sdílených kol i elektrické koloběžky a další přibližovadla.

Důležité je zjistit si možnosti jízdného. Často se dá koupit jízdenka na všechny nebo vybrané druhy dopravy. Zjistěte si možnosti zvýhodněných kuponů (například celodenní, 3denní apod.). Poté si musíte rozmyslet, jak často a na jaké vzdálenosti budete MHD využívat, a podle toho se rozhodnout, jestli je pro vás výhodnější koupit si zvýhodněný kupon, nebo jednotlivé jízdenky.

Náš tip: Někde už se ani nemusí kupovat jízdenky. Např. v Londýně můžete v MHD platit bezkontaktní platební kartou. Výhodné je hlavně to, že je pro platbu stanovena denní maximální částka. Pokud už jste ji projezdili, další peníze se vám nestrhnou.

c) Pronájem dopravního prostředku

Pokud plánujete cestu mimo hlavní turistická centra nebo se budete přesouvat mezi městy a na větší vzdálenosti, je dobré kromě veřejné dopravy zvážit i variantu pronájmu auta anebo motorky. Samozřejmě je s tím víc starostí, než když budete využívat veřejné dopravní prostředky, ale na druhou stranu získáte nezávislost a vyhnete se tím problémům, jako např. shánění ubytování potom, co vám ujel jediný spoj, který v ten den jede.

Náš tip: Pokud se rozhodnete si pronajmout dopravní prostředek, ověřte si, zda jste nedostali zvýhodněnou nabídku pronájmu od serveru, kde jste kupovali letenky nebo ubytování. V dnešní době je takový bonus běžný a byla by škoda jej nevyužít.

Jak je to s cestovkou?

Tuhle otázku můžete rovnou pustit z hlavy. Z letiště naše cestovatele vždy odveze objednaný transfer. Nikdy se nemusíte s kufry trmácet MHD. Tu už samozřejmě budete využívat během programu. Je to totiž rychlejší a flexibilnější než objednané autobusy. No a jak se MHD používá a jaké lístky jsou pro vás ty nejlepší? To všechno ví průvodce. Po jeho vysvětlení se budete po městě pohybovat jako místní.

4. Jaké památky navštívit? Čemu se vyhnout?

Vytyčte si cíle, které chcete vidět a navštívitVytyčte si cíle, které chcete vidět a navštívit

Pokud vyrážíte na dovolenou na vlastní pěst, musíte si zajistit i veškerý program sami. Není to snadné, ale zkuste postupovat podle následujících kroků.

Asi první, co vás napadne, je tištěný průvodce, jako vydává např. Lonely Planet. Někdo by mohl říct, že tištěným průvodcům odzvonilo a jsou již dávno překonané. Není tomu tak. Pokud chcete získat základní přehled o destinaci, není lepší zdroj informací. Najdete tu hlavní památky, vzorové itineráře i praktické informace týkající se místních zvyků a kultury. S tištěným průvodcem zkrátka zvládnete precizní základ.

Nyní přichází na řadu internet a dohledávání dalších informací a zajímavostí. Zjistěte si aktuální otevírací doby, a hlavně zavírací dny památek, které chcete navštívit, nutnost nakoupit vstupenky dopředu, možnosti platby za vstupenky apod. Inspiraci můžete hledat na Pinterestu, Instagramu, TripAdvisoru, GetYourGuide a spoustě dalších portálů.

Možností je spousta, ale vždy platí základní pravidlo: informaci si ověřte z více zdrojů. Našli jste na Instagramu krásnou malou restauraci nebo bistro? Skvělé! Najděte si její oficiální stránky a ověřte si všechny potřebné informace. Pokud nemůžete něco najít, neváhejte poslat e-mail nebo zprávu na některé sociální síti a zeptat se.

Pokud jde o poznávání památek a zajímavých míst, tak ve spoustě měst lze využít tzv. Free Walking Tours. Jedná se o organizované prohlídky města s někým místním, které jsou většinou zdarma nebo za nějaký zprostředkovatelský poplatek, a samotného průvodce poté odměníte podle jeho výkonu po skončení prohlídky.

Náš tip: Zjistěte si, zda v destinaci, kterou se chystáte navštívit, je možné zakoupit turistickou kartu, jejíž vlastnictví vám dopomůže k levnějším vstupům do památek, na atrakce, levnější MHD apod.

Jak je to s cestovkou?

Pokud pojedete na zájezd s cestovkou, program je jasně stanoven. Pokud si sami nechcete nic zjišťovat, nemusíte. Krom turisticky známých míst ale zařazujeme i taková, která znají jen místní a dají vám lépe nahlédnout do zdejší atmosféry. Nebráníme vám v individuálních plánech. Už jste v téhle památce byli a netoužíte ji vidět znovu? To nevadí. Průvodce vám rád pomůže zvolit jiný program a ke skupině se můžete připojit později. 

5. A jak si mám všechny ty zjištěné informace pamatovat?

Plánujte pečlivěPlánujte pečlivě

Jste teprve na začátku plánování a už teď máte hlavu jako pátrací balón? Nejdůležitější je si důležité informace zaznamenávat, abyste je nemuseli hledat stále dokola. Je už jen na vás, jestli si uděláte poznámky v telefonu, stáhnete si nějakou aplikaci nebo si postaru otevřete zápisník a papírovou mapu. Důležité je jen to, abyste měli vše potřebné neustále po ruce.

Plánování dovolené není úplně rychlá záležitost, a pokud chcete mít vše do detailu zajištěné, počítejte s tím, že vám to určitě zabere i několik týdnů.

Nezapomeňte si také přečíst náš článek Seznam věcí na dovolenou, kde připomínáme další nezbytnosti, které musíte před odjezdem zařídit.

Je to všechno moc složité, zdlouhavé a nepřehledné? Nemáte s plánováním dovolené zkušenosti nebo nemáte odvahu to zkusit? Nebo na to všechno prostě jenom nemáte čas? Podívejte se na náš web www.radynacestu.cz a vyberte si zájezd podle vašeho gusta. My se o všechno výše zmíněné postaráme za vás.

Veronika Drbohlavová

Veronika DrbohlavováExpert Radynacestu.cz

Nejraději objevuji místa, o kterých se v tištěných průvodcích nedočtete.

Lehce turistické zájezdy

Zažijte na vlastní nohy

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů na téma: Lehká turistika

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 31. srpna

Více autentické zájezdy

Metropole autenticky

Vyberte si jeden z našich zájezdů na téma: Více autenticky

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 26. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jak-si-naplanovat-dovolenou-bez-cestovky-a-neprijit-o-rozum/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024