Christmas Baba, smažené cukroví a zdobení banánovníků. Jak vypadají Vánoce po indicku?

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 11. 2023 • Přečteno 1003x

Vánoce a Indie? To přece nemůže jít dohromady! Nebo ano? Přečtěte si, jak svátky klidu a míru na indickém subkontinentu vypadají. Budete překvapeni!

Vyberte si z našich zájezdů do IndieZobrazit zájezdy

Také jste si mysleli, že se v hinduistické Indii Vánoce běžně neslaví? Pak vás rádi vyvedeme z omylu. V zemi se sice podle sčítání lidu z roku 2011 ke křesťanství hlásí asi jen 2,5 % obyvatel, dnes jich ale podle neoficiálních odhadů může být i 5 až 10 %. A když vezmeme v potaz, že zde žije téměř půl druhé miliardy lidí, pak už to dělá pěkných pár milionů křesťanů.

Křesťanství má stejně jako další hlavní indická náboženství (hinduismus a islám) nárok na dva svátky v občanském kalendáři. Přirozeně jsou to Velký pátek a Boží hod vánoční (25. prosince). Vánoce čím dál častěji pronikají také do domovů nekřesťanů. Jak tedy svátky klidu a míru na indickém subkontinentu vypadají?

Základ Vánoc? Jídlo a blízcí

Rodiny společně chodí na mšiRodiny společně chodí na mši

Indické Vánoce se točí hlavně kolem jídla. Oblíbenou tradicí je společné pečení a smažení vánočního cukroví, kterému se souhrnně říká kuswar. Patří sem třeba ovocné dortíky (hlavně keralský švestkový koláč), kokkisan (smažené sladké sušenky ve tvaru kytičky), neurios (sladké taštičky plněné sušeným ovocem a oříšky), dodol (karamelka s kokosem, rýžovou moukou a kešu oříšky), kheer (sladký rýžový nákyp) a spousta dalších, pro nás exotických dobrot.

Štědrovečerní večeře se liší region od regionu. Na jihozápadě se spíše ujaly západní zvyklosti, a tak si tady lidé často připravují pečeného krocana. Jinde se ale drží tradičnějších indických specialit, jako je kuřecí nebo vepřové kari (dukra maas), sanna (rýžové koláčky dělané na páře) nebo smažená zelenina pro vegany a vegetariány.

Po večeři se rodiny společně vydávají na půlnoční mši, která je stejně jako jinde ve světě zlatým hřebem Vánoc. Indové ze srdce milují oslavy, a tak během Štědrého večera (a někde i celé týdny před ním) zpívají koledy a tancují. Po mši někteří pokračují ještě do klubu, a tak božíhodové ráno začíná docela pozdě. Tento den se nese v pohodovém duchu. Lidé se setkávají se svou širší rodinou, přáteli a sousedy a pěkně z ruky do ruky si vyměňují dárky a napečené cukroví. A protože je pro ně setkání se svou komunitou opravdu významnou událostí, každý rok si k tomu pořizují nové sváteční šaty.

Trochu jiný vánoční stromeček

Ozdobeny jsou všechny stromy v dosahuOzdobeny jsou všechny stromy v dosahu

Smrky, jedle a borovičky byste v Indii hledali opravdu těžko. Indové si však našli cestu a místo toho zdobí mangovníky, banánovníky, cykasy a v podstatě jakýkoliv strom nebo keř, který zrovna mají po ruce. Mnozí na stromečku vůbec nelpí a vystačí si se sušenými palmovými listy, ze kterých tvoří zajímavé dekorace.

Čtení: Zájezdy do Indie – srovnání a doporučení

Světlo a barvy

Tradiční papírová hvězdaTradiční papírová hvězda

Také vánoční výzdobu pojali Indové po svém. Spíše než plastovým dekoracím dávají přednost přírodním materiálům, takže nejčastěji tvoří z papíru, listí nebo květin. A rozhodně se nebojí světel, barev ani vůní.

Nejběžnější vánoční ozdobou je svítící papírová hvězda s typickými indickými ornamenty. Oblíbené jsou také lampiony a aromalampy, které doma navodí příjemnou atmosféru. Někteří si lampy dávají také na střechu jako symbol toho, že Ježíš je světlem světa. V mnoha domácnostech nechybí ani slaměné nebo keramické jesličky.

Kostely bývají ověšené pohádkovými světýlky a uvnitř nesmí chybět umělá jedlička či vánoční hvězda neboli pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima), který je původem z Mexika a v místních (sub)tropických podmínkách se mu (na rozdíl od těch našich) velmi dobře daří.

Christmas Baba

Dárky dětem nosí Santa ClausDárky dětem nosí Santa Claus

Dárky dětem většinou nosí Santa Claus, jenž nabývá na stále větší popularitě. Nejezdí na saních, ale v kočáru, který táhnou koně. A protože se v Indii mluví 22 oficiálními jazyky (a těch neoficiálních je dokonce více než stovka!), setkáte se s různými variantami Santova jména. V hindštině, která je nejrozšířenější, je to Christmas Baba (Otec Vánoc), v malajálamštině Christmas Papa, v tamilštině Christmas Taathaa a v marátštině Natal Bua („Vánoční stařík“).

A když už jsme u těch jazyků, věděli byste, jak někomu popřát „Veselé Vánoce“? V hindštině je to Christmas ki Badhai, v urdštině Christmas Mubarak a třeba v bengálštině Subha Baradin.

Každý stát slaví jinak

Každý stát má jiné tradice, ale v každém se dodržuje společné rodinné pečeníKaždý stát má jiné tradice, ale v každém se dodržuje společné rodinné pečení

Indie je v současné době nejlidnatější zemí světa – tvoří ji 28 států a několik teritorií, která se mnohdy kulturně odlišují. Je proto jasné, že se každý stát k Vánocům staví trochu jinak. Nejhezčí oslavy jsou samozřejmě tam, kde žijí početnější komunity křesťanů. Patří sem třeba město Bombaj a státy Goa, Kerala, Mizoram či Manipur, kde dodržují spoustu vlastních i přejatých zvyků.

Například stát Goa je historicky provázaný s Portugalskem, a tak tady narazíte na krásné kostely v manuelském stylu. Na některých plážích (např. Anjuna, Arambol, Calangute a Vagator) je k vidění velkolepý vánoční ohňostroj, po kterém pokračuje party až do bílého rána.

V liberální Bombaji se budete cítit skoro jako doma – ulice, kostely i nákupní centra zdobí umělé stromečky a komerční Santové. Za návštěvu určitě stojí katedrála sv. Tomáše (Saint Thomas's Cathedral), která v roce 2018 oslavila své 300. narozeniny.

Ve městě Kochi ve státě Kerala probíhá souběžně s Vánoci také dvoutýdenní festival Cochin Carnival. Jeho vrchol přichází o silvestrovské půlnoci, kdy je slavnostně upálena obří socha staříka Pappanji, ve kterém mnozí vidí Santu. Tímto rituálem se místní symbolicky loučí s uplynulým rokem a vítají rok nový.

V Novém Dillí se největší sláva koná v okolí katedrály Nejsvětějšího srdce (Sacred Heart Cathedral) ve slavné obchodní čtvrti Connaught Place. Na půlnoční mši se tady schází tisíce lidí všeho vyznání a nechybí ani vánoční trhy.

A pokud bychom šli po českých stopách, doputujeme až ke kostelu Moravských bratří v himálajském městě Léh. Kostel stojí ve výšce 3 500 metrů nad mořem a patří k nejvýše položeným kostelům v celé Indii. Ani tady samozřejmě nechybí bohatý vánoční program.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Indie

Pestrý vějíř Indie

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Indie

Zájezdy do Indie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. září


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jak-vypadaji-vanoce-po-indicku/Doporučujeme z Indie

Nejnovější z IndieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024