9 důvodů, proč navštívit severní Indii: barevná kuchyně, jóga, posvátná města i pohoří

Jana Křížová Jana Křížová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 27. 9. 2023 • Přečteno 1768x

Všudypřítomný frmol a chaos, kde se mísí nádherné barvy, vůně, různé typy lidí, kultury a náboženství, vás nenechá na pochybách o tom, kde právě jste.

Vyberte si z našich zájezdů do IndieZobrazit zájezdy

Všeobecně se říká, že Indii buď milujete, nebo nenávidíte. Země, kterou těžko popíšete jednou větou, nabízí nepřeberné množství nádherných památek, krásnou přírodu a zážitky, jež nepocítíte nikde jinde na světě. Jedná se navíc o celý subkontinent, kde se mísí různé kultury, náboženství i tradice, a ať už zavítáte kamkoliv, bude to jistě silný zážitek. Stačí se jen dívat a užívat si tu neopakovatelnou atmosféru.

1. Indie je prostě jiný vesmír

Čeká vás nezapomenutelná místní atmosféraČeká vás nezapomenutelná místní atmosféra

Hned jak vystoupíte z terminálu mezinárodního letiště, Indie vás pohltí. Všudypřítomný frmol a chaos, kde se mísí nádherné barvy, vůně, různé typy lidí, kultury a náboženství, vás nenechá ani na chvíli vydechnout. Hned si všimnete, že skoro nic nefunguje tak, jak jste zvyklí z Evropy, ale to je na Indii právě tak fascinující.

Atmosféra Indie se dá jen těžko popsat a oficiální turistické heslo země „Incredible India“ je naprosto výstižné, protože Indie opravdu je „neuvěřitelná“…

2. Skvělá indická kuchyně

Indická jídla jsou velmi kořeněná a většinou páliváIndická jídla jsou velmi kořeněná a většinou pálivá

Pokud máte rádi pikantní výrazná jídla, tak Indie je to pravé místo právě pro vás. Každý indický region má své jedinečné techniky vaření a používá různé ingredience, ale jedno mají společné, všude se používá spousta koření. Vůně kardamomu, chilli, kurkumy či zázvoru se line z každé kuchyně a bude vás provázet po celou dobu vaší návštěvy.

Indické pokrmy jsou dobře známé i v Evropě a mezi nejoblíbenější patří např. kuře Tandoori připravované ve speciální peci či kuřecí v curry omáčce s rýží či chlebovými plackami. Na své si přijdou i vegetariáni a vegani. V indické společnosti, kde řada lidí nejí maso z náboženských či finančních důvodů, vznikly doslova stovky různých nemasitých pokrmů, kterých se nebudete moci nabažit.  

Čtení: Zájezdy do Indie – srovnání a doporučení

3. Snový Tádž Mahal

Nádherný Tádž MahalNádherný Tádž Mahal

Tádž Mahal, nádherná stavba z bílého mramoru, je bezpochyby symbolem celé Indie. I když se někteří cestovatelé záměrně vyhýbají těmto „zprofanovaným“ památkám a davům, Tádž Mahal za to prostě stojí. Hrobka, kterou nechal v 17. století vybudovat mughalský císař Šáhdžahán pro svoji milovanou manželku, předčí vaše očekávání.

Čtení na podobné témaTádž Mahal: sněhově bílý symbol Indie i lásky až za hrob. Co jste o něm nevěděli?Přečíst

Obklopeny zeleným biokoridorem, kam nesmí žádná auta, září do daleka na břehu řeky Jamuny kopule a minarety Tádž Mahalu. Stavba je stejně působivá z dálky i z blízka, když se totiž zaměříte na drobné detaily, uvidíte, že mramorové desky jsou vykládány polodrahokamy. Uvnitř zase zaujme mramorový paraván, který odděluje náhrobky od zbytku síně, a je sám o sobě uměleckým dílem.

I přes značnou návštěvnost najdete v zahradách místa, kde se můžete nerušeně kochat výhledem na tento umělecký skvost, či posedět na terase s výhledem na Červenou pevnost, další významnou památku mughalského období. 

4. Paláce mahárádžů v Rádžasthánu

Modré město v RádžasthánuModré město v Rádžasthánu

Největší, nejsušší, nejbarevnější, to je „země rádžů“, stát Rádžasthán. Pouštní stát při hranici s Pákistánem je pravděpodobně turisticky nejoblíbenější částí Indie. A má to svůj důvod. Přes Rádžasthán vedly v minulosti důležité kupecké stezky, podél kterých vznikala města pod vládou místních vládců – rádžů, a taky mohutné pevnosti. Ty jsou dnes chloubou celé Indie a řada z nich je zapsána i na seznamu UNESCO.

Nikdo by během návštěvy Indie neměl vynechat slavný „čtyřúhelník“, kam patří „pouštní město“ Džajsalmér s obrovskými hradbami s 99 baštami, „jezerní město“ Udajpur s královskými paláci mezi jezery, „modré město“ Džódhpur s obrovskou pevností a také metropole celého státu, „růžové město“, Džajpur s unikátní architekturou a jedinečnou observatoří. 

5. Indický Himálaj – Kašmír a Ladakh

Nádherná oblast KašmíruNádherná oblast Kašmíru

Severní hranice země je tvořena nejvyšším pohořím světa a horské státy, jako je Kašmír a Ladakh, patří k tomu nejkrásnějšímu, co Indie může nabídnout. Léh, hlavní město Ladakhu, leží v nadm. výšce 3500 m a svým vzhledem připomíná tibetskou Lhasu. Není na tom nic překvapivého, buddhismus je v Ladakhu nejrozšířenějším náboženstvím a tisíce uprchlíků z Tibetu se usídlily právě zde.

Horské průsmyky v blízkosti řeky Indus tak zdobí řada nádherných klášterů, kam čas od času zavítá i jeho svatost Dalajláma. Kašmírské hlavní město Šrínagar naopak leží mezi jezery, na jejichž březích leží krásné mughalské zahrady či dřevěné mešity a svatyně súfijských světců. Ubytovat se pak můžete v jednom z typických hausbótů.

Největším pokladem tohoto regionu je ovšem příroda. Nádherná jezera, vodopády i zelená údolí lákají k trekům, které jsou mezi turisty velice oblíbené. A pozor! V Kašmíru si můžete i zalyžovat. V zimním centru Gulmarg je dokonce nejvýše položená kabinová lanovka na světě.

6. Národní parky a tygří safari

Užijte si pohled na tygry ve volné příroděUžijte si pohled na tygry ve volné přírodě

I v nižších polohách severní Indie najdeme přírodní krásy a národní parky, které se chlubí bohatou faunou a flórou. Mezi nejoblíbenější patří tygří rezervace, které jsou rozeseté po celé zemi a lákají turisty na safari v džípech, během kterých s trochou štěstí zahlédnete i vzácného tygra bengálského.

Nejznámější je pravděpodobně NP Jima Corbetta, který je zároveň i nejstarším národním parkem v Indii. Vedle tygrů tu můžete potkat divoká stáda slonů, různé druhy antilop a jelenů nebo třeba medvědy pyskaté. 

7. Váránasí

Pohled na Váránasí z řekyPohled na Váránasí z řeky

Není snad „typičtějšího“ indického města, než je slavné Váránasí. Posvátné město všech hinduistů ležící na řece Ganga patří mezi nejstarší města světa. Vše se točí okolo ghátů, schodů vedoucích do vod posvátné řeky, kde se po celý den konají náboženské ceremonie a rituály, pere se prádlo a na speciálních ghátech se spalují mrtví.

Ukončit svou pouť právě tady, ve Váránasí, je snem každého hinduisty a procházka po ghátech či plavba lodí po Ganze patří k vůbec tomu nejpůsobivějšímu, co můžete v Indii vidět.   

8. Jóga a ajurvéda

Cvičení jógy v IndiiCvičení jógy v Indii

Společně s kuchyní Indie do celého světa „vyvezla“ i jógu, slavný systém cvičení, meditace a sebepoznání, který je v různých variantách čím dál populárnější. Za kořeny jógy se ale musíte vydat do Indie, do některého ze starých ašrámů. Učení, jehož historie sahá až do 1. tisíciletí př. n. l., láká do Indie turisty z celého světa.

Nejpopulárnější je v současné době město Rišikéš, „hlavní město jógy“, které mimo jiné zviditelnila i skupina Beatles. Město v himálajském podhůří, kterým protéká posvátná řeka Ganga, proslavila i ajurvéda, indická tradiční medicína, jejíž očistné procesy můžete vyzkoušet v jednom z místních center.  

9. Zlatý chrám v Amritsaru

Zlatý chrám v celé své kráseZlatý chrám v celé své kráse

Kdo chce poznat severní Indii se vším všudy, neměl by vynechat nádherný Amritsar. Město, ležící v indickém státě Paňdžáb v blízkosti pákistánské hranice, patří mezi nejposvátnější místa sikhů. Zlatý chrám, který je srdcem Amritsaru, je centrem náboženství, které vzniklo dle učení guru Nanáka na přelomu 15. a 16. století. Sikhové, lehce poznatelní díky typickým turbanům a plnovousům, se sem sjíždí z celé země, aby se pomodlili svatyni obložené ryzím zlatem.

Čtení na podobné témaZlatý chrám: místo, kde najdete posvátné písmo sikhů, parlament i jídelnu pro stovky poutníkůPřečíst

Atmosféra je až elektrizující, z reproduktorů se ozývají zpěvy, sikhové se noří do posvátné vody a čas tu nádherně ubývá. A co teprve společná jídelna, kde se může najíst až 4000 lidí najednou! Najděte si volné odpoledne a vyjeďte z Amritsaru na hraniční přechod Wagah border, kde se každý večer koná slavnostní uzavírání hranice s Pákistánem. 

Jana Křížová

Jana KřížováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Indie

Pestrý vějíř Indie

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Indie

Zájezdy do Indie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. září


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/9-duvodu-proc-navstivit-severni-indii/Doporučujeme z Indie

Nejnovější z IndieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024