Wagah Border: uzavírání hranice mezi Indií a Pákistánem s kapkou nacionalismu

Jana Křížová Jana Křížová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 1. 2024 • Přečteno 507x

Hranice mezi Indií a Pákistánem je atrakcí, kam míří tisíce turistů. Každý večer se tu odehrává ceremoniál, který mají znepřátelené státy perfektně secvičený.

Vyberte si z našich zájezdů do IndieZobrazit zájezdy

Více než 3000 km dlouhá hranice a pouze jediný přechod? Ano, je to možné, a to mezi Indií a Pákistánem. Tyto dvě země, které spolu nemají zrovna dobré vztahy, udržují pouze jeden pozemní hraniční přechod nacházející se na území státu Paňdžáb, který je rovněž rozdělen mezi oba znesvářené sousedy. Samotný přechod se na indické straně nachází kousek od vesnice Attari, ležící asi 30 km od milionového Amritsaru. Z druhé strany je to zase jen 25 km do Láhauru, který je se svými 13 miliony obyvateli 2. největším městem Pákistánu.

Hranice jako turistická atrakce

Ceremoniál se odehrává každý večerCeremoniál se odehrává každý večer

Amritsar i Láhaur jsou významná turistická centra s památkami na seznamu světového dědictví UNESCO. V Amritsaru najdeme nádherný Zlatý chrám, který je centrem sikhského náboženství, v Láhauru zase převážně mešity a hrobky postavené v 17. století mughalskými císaři. I hranice mezi nimi je významnou atrakcí, kam z obou stran míří tisíce turistů denně. Každý večer se zde totiž odehrává zajímavý ceremoniál uzavírání hranice, který mají oba nepřátelské státy ovšem perfektně společně secvičený. Oboustranné hecování a symbolické urážení ovšem k vzájemnému přátelství rozhodně nepřidá.

Na obou stranách panují přísná bezpečností opatření. Pokud přijedete z indické strany, musíte z obřího parkoviště pokračovat přes kontrolní brány, kde projdete zevrubnou prohlídkou. Žádné batohy, žádné kabelky, nic podezřelého. Poté se pokračuje k obrovským tribunám, kam se dle oficiálních údajů může vejít až 25 000 lidí! To je obrovské číslo, když si představíte, že se akce koná denně a tribuny vypadají na první pohled plné.

Vyndejte vlajky, hraniční spektákl začíná

Na místě se odehrává doslova diskotékaNa místě se odehrává doslova diskotéka

O tom, že se z obou stran jedná hlavně o přehlídku nacionalismu a také provokaci, nemůže být pochyb. Řada návštěvníků přichází vybavena vlajkami a kšiltovkami v národních barvách, na indické straně hrají nahlas bollywoodské trháky. Najednou před indické tribuny přichází první voják, „burcovač davů“, a zve dolů pouze ženy, aby se směrem k pákistánské hranici za rytmů hudby proběhly s indickou vlajkou.

Přesto, že si obě země i obě hlavní náboženství nemají co vyčítat, Indie tím ukazuje Pákistánu svou svobodu a práva žen na popud ortodoxnímu islámu. Poté vypukne doslova diskotéka, kdy se ženy a dívky společně veselí. Na druhé straně předvádí své umění jednonohý tanečník s pákistánskou vlajkou. Když se ženy znovu usadí na tribuny, spektákl může konečně začít.

Kníry nakroucené, uniformy vyžehlené, armáda přichází

A je to tady. „Burcovač davů“ začíná přivádět diváky do varu a nutí je opakovat hesla jako „Hindustán zindabád“, což bychom mohli přeložit jako „Ať žije země hindustánců“. A z druhé strany slyšíme „Pákistán zindabád“! Poté přicházejí první pohraničníci, nejprve psovodi, poté ženy – vojačky, a následně samotní vojáci. Na horním balkóně se objevují další vojáci, vše samozřejmě synchronně na obou stranách, a jeden z nich do mikrofonu začne vyluzovat dlouhý tón a několikrát se „jakoby“ soutěží, která strana to vydrží déle.

A teď přichází to hlavní. I samotní vojáci už jsou pořádně nabuzení, stejně jako tribuny okolo, a vybíhají tak ve svých slavnostních uniformách se stylizovanými pavími ocasy na čepici pohrozit sousedovi. Voják se rozběhne, nohu vyhodí skoro až za hlavu, dupne, koukne se škaredě do Pákistánu a ukáže svaly. To stejné probíhá i na druhé straně. A takhle to proběhne několikrát dokola. Západní turisté většinou jen kroutí hlavou a vlastně nechápou tento až bizarní ceremoniál, ale je to rozhodně velice zábavné. A jedeme znovu!

Vojáci se rozběhnou, dupnou na své soky a ukážou svaly. Kníry nakroucené, tváře nafouknuté, oči vyboulené. Poté, co se dvě jaderné mocnosti tímto způsobem náležitě postraší, začnou obě strany zcela synchronně stahovat své vlajky. Jestli nechcete vyvolat diplomatickou roztržku, vlajky musí klesat stejnou rychlostí! Když je akce dokončena, brána se uzavře až do ranních hodin, stejně jako celý přechod. Vojáci a turisté s úsměvy odcházejí.

Je to opravdu jediná hranice?

V současnosti se jedná o opravdu jediný funkční silniční a železniční přechodV současnosti se jedná o opravdu jediný funkční silniční a železniční přechod

V současné době je pro silniční a železniční dopravu opravdu plně funkční pouze přechod Wagah Border. Existují ještě 2 silniční a 1 železniční přechod (pokud pomineme přechody občasné, které jsou využívány např. při náboženských poutích), ale ty nechal v r. 2019 Pákistán uzavřít poté, co Indický parlament schválil kontroverzní zákon o reorganizaci státu Džammú a Kašmír, který je hlavním bodem sváru mezi oběma zeměmi.

Situace je od té doby stále napjatá, a když občas eskaluje, uzavře se i Wagah Border. Ať už je situace jakákoliv, pokud někdy navštívíte indický Amritsar či pákistánský Láhaur, vydejte se i na hranici. Tento unikátní ceremoniál rozhodně musíte vidět.

Jana Křížová

Jana KřížováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Indie

Pestrý vějíř Indie

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Indie

Zájezdy do Indie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/wagah-border/Doporučujeme z Indie

Nejnovější z IndieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024