5 tipů na cestu do Indie aneb Z čeho našinci blázní a Ind nehne brvou

Jitka Bajtková Jitka Bajtková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 24. 4. 2024 • Přečteno 2072x

Na Indii se nelze dokonale připravit, ale ani není třeba se bát. Stačí jen odhodit předsudky a otevřít se možnostem. Jedině pak si ji zamilujete.

Vyberte si z našich zájezdů do IndieZobrazit zájezdy

Indie je jednou z těch zemí, kterou nikdy nemůžete pochopit, pokud se do ní nepodíváte. Nepomohou vám bedekry ani internetové samostudium, protože tahle země je zkrátka výjimečná ve všech směrech. Ať už směrem dolů, níž, než by vás napadlo, nebo směrem nahoru, výš, než byste očekávali. Pojďte se s námi připravit na kulturní šok, ale i bezkonkurenční zážitky! 

V Indii zapojíte do jejího vnímání všechny smysly, aniž byste na tom museli nějak zvlášť pracovat nebo o tom přemýšlet. Čich, sluch, chuť, zrak a hmat budou v tomto článku, a především pak na vaší cestě, hrát významnou roli. Proč? 

Pochopíte, jakmile se začtete do našich tipů, nebo spíše osobních zkušeností, které jsme měli možnost v rámci zájezdu nabrat a ze kterých si můžete a nemusíte před svou vlastní cestou do této země kontrastů, skvělých lidí a neuvěřitelných příběhů také něco vzít. 

1. Táto, ty ses zul!

Většina rán a podvečerů je zahalena do mlhyVětšina rán a podvečerů je zahalena do mlhy

Že jste v Indii, poznáte hned při přistání. Ne, netřeba se obávat výmolů na dráze nebo jiných nebezpečí, jednoduše vám to prozradí vzduch, jakmile se nasaje do klimatizace. Je vlhký, nezvyklý a trochu těžký. A samozřejmě má jinou vůni. Jestli je to vůně nebo opak, už necháme na vašem posouzení, každopádně dojem z toho, co dýcháte, zvláště přiletíte-li brzy ráno nebo v podvečer, záhy doplní mlžný opar smíšený se smogem, který vás přivítá na letištním parkovišti. 

Indie nás přivítala ranní mlhouIndie nás přivítala ranní mlhou

S tím, že budete mít Indii občas trochu v mlze, se tady setkáte za svůj pobyt jistě hned několikrát a nebude za to moci alkohol, jelikož mu tady příliš neholdují. Zpět ale k ovzduší, které je tady kvůli množství aut zhoršené, proto i v době „necovidové“ mějte pro případ potřeby respirátor. My jej nemuseli vytáhnout ani jednou a spíše než se smogem jsme se potkávali s mlhami, které Indii dodávají na mystice. 

2. Slyšíš to ticho? 

Hustý provoz na silnicích a nulová pravidla, to je IndieHustý provoz na silnicích a nulová pravidla, to je Indie

Tohle asi bude první věta, kterou řeknete, jakmile se dostanete například k Akbarově hrobce ve starobylé Agře, kde bývá absolutní minimum turistů a v obrovských zahradách vládne klid a mír. Jejich atmosféra vás pohltí především tím, že jsou naprostým kontrastem k tomu, co budete v Indii dennodenně zažívat: troubení, troubení a zase troubení. Vypadá to, že Indové se s klaksonem v ruce už narodili. Zvukové signály se tady používají místo semaforů, blinkrů a přechodů pro chodce. Samozřejmě s nadsázkou řečeno. 

Skrytá místa jsou naše hobby a najdou se i v IndiiSkrytá místa jsou naše hobby a najdou se i v Indii

Neustálé troubení a schopnosti místních šoférů vás budou překvapovat, ale jak se říká, zvyknete si na všechno. A právě všudypřítomný ruch je jedna z těch věcí, která vám po týdnu v Indii už ani nepřijde. Naštěstí k večeru pozvolně utichá, a nebydlíte-li okny přímo do ulice, pak se i v klidu vyspíte. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že Indové si rádi povídají nahlas, občas zaštěká pes, občas někde probíhá svatba a také hned se svítáním probíhají modlitby, takže slovo klid je tady pojem relativní. Špunty do uší proto rozhodně nejsou od věci a hodit se vám budou třeba i na delší cesty vlakem.

Čtení: Zájezdy do Indie – srovnání a doporučení

3. Poctivého nepálí!

Někdy je víc jednoduše vícNěkdy je víc jednoduše víc

Nemáte rádi pálivé jídlo? Pak by se chtělo říci, že Indie není ta pravá destinace pro vás, ale ve skutečnosti vždy v jídelníčku najdete i variantu, která vám nezorá chuťové buňky jako traktor po dlouhé zimě. Pokud ovšem ostrá jídla patří mezi vaše záliby, čeká vás gastronomický ráj! Vždyť také světově oblíbené směsi koření, jakými jsou garam masala nebo tandoori, pocházejí odtud. Zatímco tyto dvě zmíněné najdete v menu obvykle ve společnosti kuřete, nás zaujal paneer (poloměkký sýr podobný řeckému halloumi), a to na všechny způsoby. 

Nejtypičtější je pro Indii právě kuřecí maso, někdy také jehněčí nebo skopové. Objednáte-li si kuřecí, obvykle jej dostanete s kostmi, které mají dodávat pokrmu chuť. Vybrat si ale můžete i variantu bez nich. Zjednodušeně se dá říct, že indické jídlo je co do chutí intenzivní, takže když pálí, tak pořádně, když je sladké, tak hodně a když si objednáte větší porci, tak opravdu vystačí pro celou rodinu. Například rýži ale dostanete úplně planou, aby sůl nepřebila chuť omáčky. Při objednávce citronové limonády, kterou vám standardně dají salt and sugar, tedy se solí a cukrem, si klidně poručte, že chcete jen sweet verzi, na jakou je náš jazýček zvyklejší. Mimochodem, je výborná! 

Místní nakupují jednotlivé koření na trzích a míchají si jej podle své rodinné recepturyMístní nakupují jednotlivé koření na trzích a míchají si jej podle své rodinné receptury

Obecně si ale dejte pozor na pití, které nepochází z uzavřených lahví. Nebezpečí na cizince totiž nečíhá ani tak v jídle, jako spíše ve vodě. Za téměř dva týdny jsme se při zásadě nepít jinou než balenou vodu a nejíst jídlo připravené na ulici, ale jen v restauracích a hotelech, nesetkali s žádnými žaludečními problémy. Trochu z toho „podezříváme“ kapsaicin obsažený v pálivých pokrmech, který má mít pozitivní účinky na zažívání. 

Pro našince bude ještě zajímavá cena piva, která je zhruba dvojnásobná než v Česku, ovšem za lahev o objemu 0,75 l, kterou vám číšník přinese nejčastěji. 

4. Krása, až oči přechází…

Některé věci vám brzy přijdou běžnéNěkteré věci vám brzy přijdou běžné

Zlato, stříbro a drahé kamení… Těžko ho někde uvidíte víc než právě v Indii, což je paradox, když si uvědomíte (a věřte, že si to tady uvědomíte mnohokrát), že je Indie nejlidnatější a zároveň jedna z nejchudších zemí světa. Lidé tady sdílejí „obývák“ s šesti příbuznými a mnohdy i kravkou, a to nejen proto, že je posvátná. Taky byste nevyhodili někoho, kdo vám dává mléko, když si ho nemůžete dovolit koupit…

Debata o tom, proč tomu tak je, není pro naše ústa, protože nežijeme v kastovním systému a nemůžeme tak pochopit, proč jeden „má moc“ a „druhý nic“ a téměř nikdo s tím nic nedělá. Můžeme jen obdivně hledět na to, že se tady nekrade, nemusíte se jako západní cestovatel nikoho a ničeho obávat a můžete jen pokleknout před tím, co Indové dokázali postavit a zachovat pro budoucí generace. 

Tádž Mahal právem patří mezi sedm divů světaTádž Mahal právem patří mezi sedm divů světa

Ano, Indie má nesmírnou výhodu v tom, že mramor a drahé kameny jí dala sama příroda a stačilo se naučit s těmito materiály pracovat, i tak nás ale nepřestávala některá místa fascinovat. Díky vzácným materiálům (a zamilovanému císaři) mohl vzniknout Tádž Mahal, jeden ze sedmi divů světa. Jeho velikost je dechberoucí, ovšem největší krása světoznámé hrobky je v detailech: drobných intarziích, které zdobí sloupy i celé stěny, titěrné práci kameníků.

Ukázka ručně dělané intarzie, jaká byla použita i na Tádž MahaluUkázka ručně dělané intarzie, jaká byla použita i na Tádž Mahalu

Tádž Mahal ale není zdaleka jedinou stavbou v Indii, která by si zápis mezi světové unikáty zasloužila. Za sebe hlasujeme minimálně ještě za Zlatý chrám v Amritsaru a své neopakovatelné kouzlo má i Lotosový chrám. Nestihnete-li z Indie nic jiného, tak alespoň tyto tři památky musíte vidět na vlastní oči

Čtení na podobné téma9 důvodů, proč navštívit severní Indii: barevná kuchyně, jóga, posvátná města i pohoříPřečíst

5. To je Kašmír, vaše jemnosti!

Barevné šátky z kašmíru jsou nejčastějším suvenýremBarevné šátky z kašmíru jsou nejčastějším suvenýrem

Co si z Indie dovézt? V prvé řadě ty nejhezčí dojmy a vzpomínky. V řadě druhé pak šálu z kašmíru. Prodejci na vás budou pokřikovat spíše slovo pašmína (pashmina), což je indický název pro kašmír, používaný v Indii a Nepálu. Kašmírská vlna je vlákno získané z kašmírských koz. Každý rok taková koza vyprodukuje jen několik gramů a například na jeden svetr potřebujete podsadu ze čtyř kašmírských koz. Proto je tak vzácná a drahá.

Nákupy v Indii vyžadují smlouvání, ale stojí za toNákupy v Indii vyžadují smlouvání, ale stojí za to

A proč byste si šálu z kašmíru měli pořídit? Je to ten nejpříjemnější a nejjemnější materiál, jaký si dokáže váš krk představit. Právě jemnost je důkaz její pravosti. Jako jeden z nejoblíbenějších indických suvenýrů je totiž pashmina zároveň nejvíce kopírovaným zbožím. Falešné kousky můžete pořídit už od v přepočtu 50 Kč, ty pravé od 1200 Kč nahoru. Hledáte-li ale opravdu kvalitní a hezký dárek z Indie, pak je šála z kašmíru správná volba. 

Ať už se vydáte do jakékoliv části Indie, ochutnáte jakékoliv zdejší jídlo a poznáte kteroukoliv ze světoznámých památek, zanechají ve vás silný dojem. Za všechny, kdo s námi v Indii byli, můžeme říct, že si ten ryze cestovatelský dojem rádi zopakujeme. Indie je totiž neuvěřitelná a svým specifickým způsobem nádherná. 

Jitka Bajtková

Jitka BajtkováExpert Radynacestu.cz

Krása se musí prožít… ale za rohem nečeká.

Indie

Pestrý vějíř Indie

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Indie

Zájezdy do Indie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. září


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-tipu-na-cestu-do-indie-aneb-z-ceho-nasinci-blazni-a-ind-nehne-brvou/Doporučujeme z Indie

Nejnovější z IndieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024