Kam za dobrým jídlem a čeho se napít v Lublani? Poradíme!

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 11583x

Kam za dobrým jídlem a pitím v Lublani?

1 zájezd na téma: Gurmánské zážitky – LublaňZobrazit zájezdy

Slovinsko patří k evropským zemím, kde najdete nejen standard, který se v Evropě všeobecně očekává, ale mile vás překvapí ceny. V poměru k nabízeným službám vás oběd nebo večeře během vašeho výletu či dovolené nezruinuje.

Výše ceny se samozřejmě liší v hlavním městě Lublani a ve velkých centrech, jako je Maribor nebo v přímořských letoviscích v hlavní sezóně. Ale i tak ceny nejsou přemrštěné.

Vůně Balkánu

Hlavně v Lublani je například i velmi chutné jídlo z rychlého občerstvení. Ve stáncích, pekařství i tzv. hladových oknech můžete vybírat nejen z evropských pochoutek, jako je pizza, hamburger, kebab, ale i spousty jídla s vůní Balkánu.

Ochutnejte čevapi (my ho známe pod názvem čevapčiči) nebo pljeskavicu. Za zkoušku stojí i různé podoby velmi oblíbeného jídla z těsta s náplní – burek. Nejčastěji je k dostání burek s masem, sýrem nebo třeba špenátem. Téměř všude je k dostání místní specialita Gorenjska klobása.

Lublaň je v létě plná venkovních posezení u restaurací a zahrádek. Překvapivě je tam najdete i mimo letní sezónu. Často jsou vyhřívané, a pokud ne, jsou připraveny alespoň deky na zahřátí. V Lublani si totiž těžko zapálíte cigaretu uvnitř nějaké restaurace.

Když máte hlad i chuť

Na otázku, kam se jít najíst v Lublani asi často uslyšíte jednoslovnou odpověď – Mexicana. Velmi oblíbeným podnikem turistů, studentů i místních je mexická restaurace nazvaná Cantina Mexicana. Přestože jídlo moc neodpovídá mexické kuchyni, je velmi dobře připravené a chutné. Vzhledem k tomu, že restaurace má i velmi dobře vybavený koktejlový bar, je v ní téměř vždy plno. Příjemnou atmosféru nabízí i další z mexických restaurací Joe Peña's.

Máte-li méně času a potřebujete rychlý oběd bez čekání, navštivte Maxi market. Je to nákupní centrum ve středu města nacházející se na Trg republike. Samozřejmě nechoďte nakupovat do supermarketu, ale zamiřte do suterénu. Je tam Restaurant 2000, velmi oblíbená samoobslužná kantýna nabízející nepřeberné množství jídla, salátu, nápojů, dezertů… Vše rychle odsýpá, takže vás to nijak výrazně nezdrží.

K populárním patří i tradiční pizzerie Foculus. V nabídce jsou i vegetariánská jídla, mořské plody a vyhlášený salátový bufet. K dobré náladě jistě přispěje i veselá mladistvá výzdoba restaurace.

Kávička a mlsání

K Lublani neodmyslitelně patří kavárny. Kávu si nejlépe vychutnáte na břehu řeky Lublanice, nemusíte ani moc hledat, kavárna je téměř na každém rohu.

Velmi populární jsou například umělecky působící kavárna Bi-Ko-Fe nebo Maček (v češtině by bylo místo pojmenované jako kocour), které platí za jedno z nejoblíbenějších míst ve městě, kde snadno narazíte na místní významné a slavné lidi. Malou nevýhodu je, že Maček má neustále plno.

Nejeden návštěvník Lublaně byl velmi překvapen místní zmrzlinou. Čech bývá většinou ohromen kopcem, který mu na kornoutku přistane. Vyhlášenou slaščičarnou, tedy cukrárnou a taky kavárnou je podnik s názvem Cacao, jehož zmrzlina je vyhlášená.

Z těch dalších populárnějších podniků je nutno ještě zmínit Tromostovje nebo kavárnu Zvezda. Kavárna je i na místním mrakodrapu Nebotičnik, káva nenadchne ani neurazí, ale co vám jistojistě vyrazí dech jsou prostory a výhled kavárny. Avšak výčet cukráren a kaváren je bezbřehý.

Užijte si atmosféru mětských trhů

V Lublani jsou však také skvostné trhy se zeleninou, rozličným ovocem, sýrem, masem a mléčnými výrobky. Kdo očekává jen jablka, hrušky, brambory a cibuli, bude velmi mile překvapen. K dostání jsou i čerstvé ryby.

Ty „nej“ trhy najdete na Plečnikově Tržní promenádě mezi Trojmostím a Dračím mostem. A pokud vám štěstí bude přát a bude hezké počasí, vydejte se na trhy, třeba jen nasát hezkou a příjemnou atmosféru…

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Gurmánské zážitky do Slovinska (Lublaň)

Slovinsko (Lublaň)

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Lublaně na téma: Gurmánské zážitky

Zájezdy do Lublaně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 8. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jidlo-a-piti-v-lublani/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024