Slovinská vína: jsou málo známá, ale znamenitá

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 12207x

Vínečko bílé… a nejen to, vínečko slovinské a taky červené.

1 zájezd na téma: Gurmánské zážitky – SlovinskoZobrazit zájezdy

Víte, že…

Z 90 milionů litrů vyprodukovaného vína se vypije většina na domácí půdě, tedy ve Slovinsku?

Slovinská vína mají na každé straně pomyslných vah jedno závaží. Na jedné straně jsou slovinská vína tak dobrá, na straně druhé, mimo Slovinsko, tak málo známá. Asi to bude velikostí místních vinic, protože slovinské vinice jsou stejně tak rozlehlé, jako francouzská vinařská oblast Bordeaux. Ale zase ta krásná komorní atmosféra…

Ačkoli je Slovinsko poměrně malou zemí, je protkané asi dvaceti vinařskými stezkami, ve slovinštině vinske ceste. Pokud narazíte na slovinské spojení vinska klet, určitě toto místo navštivte, je to totiž vinný sklípek.

Víno lze objevovat i mimo sklípky

Jste-li ve Slovinsku jen na skok a nemáte čas vyrazit na vinice, nezoufejte. Ve většině měst i menších městeček jsou vinotéky, kde je možné ochutnávat a objevovat slovinské víno. Případně prozkoumejte i nápojové lístky v restauracích, často skrývají překvapení. Hledejte belo vino (bílé) nebo rdeče vino (červené).

Jiný kraj, jiné víno

Abyste se orientovali ve slovinském vínu, je třeba vědět, že vinařské oblasti se rozdělují na tři části. Tyto části se dál dělí na podoblasti – celkem je jich 14 – což není zrovna jednoduché si zapamatovat, po všem tom degustování.

Holdujete-li odrůdě Sauvignon, směřujte svou vinařskou návštěvu směrem na severovýchod Slovinska. V oblasti Podravje vinaři vyrábí převážně bílé víno a kromě Sauvignonu i Laški Rizling a odrůdu Šipon.

Na opačné straně země leží vinařská oblast Posavje. Jihovýchod Slovinska produkuje spíše víno červené a jsou tady pěstována vína s roztomilými názvy a chutí po ovoci jako Cviček nebo Metliška črnina.

Region Primorje najdete na pobřeží. Na prosluněném pobřeží se věnují oběma barvám, červeným i bílým vínům. Zlata Rebula a Tokajské jsou nejznámější bílé odrůdy z oblasti Goriška Brda. A odtud už je to jen co by kamenem dohodil do Itálie. Takže napůl v Itálii a napůl ve Slovinsku – to je pro vinaře doslova ráj na zemi. Stejně tak je povinností ochutnat rubínové víno Teran z oblasti Kras.

Vínečko bílé

Slovinci dávají stále přednost bílému vínu. O tom svědčí i čísla, ze 75 % produkují bílé víno. V evropských zemích se o slovinském vínu ví stále málo, například v našich supermarketech hledání slovinského vína chvíli zabere. Ale situace se zlepšuje a slovinské víno pádí mílovými kroky nejen do Evropy, ale i do světa.

Nekonečné hledání chutí

Slovinské vinařství jako obor se vyznačuje velkým množstvím menších vinařů. Což v praxi znamená, že přejdete „přes kopec“ a hned můžete hledat pravdu na dně skleničky, s jinou odrůdou, s jinou chutí.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Gurmánské zážitky do Slovinska

Slovinsko

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Slovinska na téma: Gurmánské zážitky

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 8. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/slovinska-vina/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024