Zlatá radgonská penina aneb I Slovinsko vyrábí své „ šampaňské“

Lucie Piklová Lucie Piklová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 3. 2018 • Přečteno 5363x

Nejznámějším slovinským šampaňským je bezesporu Zlatá radgonská penina.

Vyberte si z našich zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Zlatá radgonská penina je nejznámější šumivé víno vyráběné ve Slovinsku tradiční metodou již od roku 1852. Jste milovníci vína s bublinkami? Francouzské šampaňské, španělská cava, německý sekt, italské prosecco,... ano, toto všechno jsou názvy pro šumivá vína pocházející z konkrétní země či oblasti, ale už jste slyšeli o „penine“? Jde o slovinský název pro tento druh vína.

Kam se za peninou vydat?

Největším producentem šumivého vína na Slovinsku je společnost Radgonske gorice d.d. Vyrábí ho již více jak 160 let, od roku 1852, ve městě Gornja Radgona, které se nachází na severu Slovinska v Pomurském regionu. Město leží na pravém břehu řeky Mura. Ta zde tvoří státní hranici mezi Slovinskem a Rakouskem. Jednoduše se tak můžete po překonání mostu na druhý břeh ocitnout v rakouském lázeňském městečku Bad Radkersburg. Ale zpět k lahodnému moku.

Vinná réva k jeho výrobě zraje ve vinicích, rozesetých na slunných svazích zdejších kopců, mezi řekami Mura a Ščavnica. Právě tady se prolíná alpské a panonské klima, které dodává vínu zvláštní kvalitu a svěžest. Věděli to již Římané, kteří tu s pěstováním vinné révy začali.

Zlatá radgonská penina

Zlatá radgonská peninaZlatá radgonská penina

Nejznámějším slovinským „šampaňským“ je bezesporu Zlatá radgonská penina. Ta se tu vyrábí tradiční francouzskou metodou od roku 1852. Tato metoda spočívá v dlouhodobé fermentaci a dozrávání šumivého vína v lahvích. Ve vinném sklepě Gornja Radgona trvá příprava klasickou metodou minimálně dva roky. V některých lahvích ale dozrává až 30 let. Nejstarší dochované šumivé víno je z roku 1977.

Základním vínem pro Zlatou radgonskou peninu je Chardonnay. Vzniká tak mimořádně kvalitní víno oceněné mnohými zlatými medailemi. Existuje ve třech variantách: extra suché (brut), suché (sec) a polosuché (demisec). Jde o šumivé víno zlato-žluté barvy a jemného perlení, v chuti a vůni typické po ovoci a květinách. A teď to nejdůležitější: kam se přijít s výrobou Zlaté radgonské peniny seznámit, a hlavně (a nejen ji) ochutnat?

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Dom penine

Zavítejte v městečku Gornja Radgona do ulice Jurkovičeva. Na jejím konci/začátku (záleží, z které strany se vydáte), kousek od řeky Mura, se nachází Dom penine. Tam se nechte zlákat na zajímavou prohlídku vinných sklepů. Místní průvodci vás zasvěceně a s vtipem provedou nejprve Sklepem sektu, kde ve stovkách lahví zraje Zlatá radgonská penina a dozvíte se vše o klasické metodě její výroby.

Dále vás zavedou do Sklepa pod římským kolem a odtud se spojovací chodbou dostanete do Sklepa pod vodopádem, kde přichází to nejlepší na prohlídce, a sice ochutnávka vín, příjemně dokreslená zvuky vodopádu.

Další produkty

Kromě Zlaté radgonské peniny se zde vyrábí i Stříbrná radgona, a to metodou charmat, tedy fermentace v nerezových nádobách. Pochlubit se tu mohou ale i tichými víny. Typický je např. Tramín „black label“ či původní místní odrůda Radgonska ranina. Ta i další jiná můžete ochutnat a následně i zakoupit ve zdejší prodejně. Takže na zdraví!

Lucie Piklová

Lucie PiklováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Cestujte s nadšením. I tady platí, že s úsměvem jde všechno líp!

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 8. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zlata-radgonska-penina/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024