Kuchyně Normandie: vynikající sýry, maso, mořské plody a všudypřítomná jablka

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 1. 2018 • Přečteno 5558x

Mezi nejdůležitější produkty Normandie patří mléko a mléčné výrobky, maso, mořské plody a ovoce.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do NormandieZobrazit zájezdy

Víte, že…

Typické kulaté dýhové krabičky vznikly až na konci 19. století? Tehdy to napadlo jednoho truhláře, který hledal způsob, jak sýry co nejsnadněji přepravovat.

O francouzské kuchyni již bylo řečeno hodně. Každý region je něčím jedinečný a unikátní, každá oblast má své typické potraviny a Normandie rozhodně není výjimkou. Bezmála 600 kilometrů dlouhé pobřeží a především zemědělsky bohaté vnitrozemí, které je poseto ovocnými sady, políčky plnými zeleniny a všelijakými farmami, přímo vybízí ke gastronomickému zážitku. Mezi nejdůležitější produkty tak patří mléko a mléčné výrobky, maso, mořské plody a ovoce.

Mléko a mléčné výrobky

Camembert s brusinkamiCamembert s brusinkami

Máslo a smetana jsou základem nejen francouzské kuchyně, Normandie má v tomto odvětví dost výrazně navrch oproti jiným francouzským regionům, počátky tradice výroby sýrů zde sahá až do 11. století. Říká se, že ve Francii nešlápnete vedle, ať už si vyberete jakoukoliv značku.

Jsou však tři základní věci, které je třeba sledovat, pokud si chcete na severu Francie pořídit jen to nejlepší – obsah tuku, zpracování smetany (syrová či pasterizovaná) a jestli produkt pochází od lokálního farmáře. A samozřejmě čím větší obsah tuku, tím je smetana lepší!

Jedním z nejslavnějších mléčných produktů je camembert. Aby tento sýr mohl nosit název camembert a být označen značkou AOC, musí splňovat velké množství podmínek, ale tou nejdůležitější je ta, že sýr může být vyroben pouze z nepasterizovaného kravského mléka. Mezi další velmi slavné značky sýra pak patří i Livarot a Pont-l’Évêque.

Maso

Tripes a la mode de CaenTripes a la mode de Caen

Normanďané jsou proslulí svou zálibou ve vnitřnostech a krvi, milují hovězí, zvěřinu, kachny a králíky. Mezi jedny z nejtypičtějších pokrmů patří Tripes a la mode de Caen (dršťky po Caensku) – ty jsou připravovány dušením na mírném ohni s kořenovou zeleninou a jablečným vínem. Oblíbené jsou také plněné vepřové nožičky, kachna v husté omáčce s játrou a krví nebo telecí se spoustou másla a smetany.

Obecně se dá říct, že je lepší se nepídit po tom, z čeho a jak je jídlo připravováno, nebát se a ochutnat.

Čtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

Mořské plody

Mořské plody a ryby na místních trzíchMořské plody a ryby na místních trzích

Díky dlouhému pobřeží je normandská kuchyně plná ryb a mořských plodů. Ve všech pobřežních městech, velkých i malých, najdete na nábřežích spoustu restaurací, jejichž základem jsou právě ryby a mořské plody. V přístavech a jejich blízkosti také najdete stánky a trhy místních rybářů, kde si můžete koupit jen to nejčerstvější, ráno vylovené zboží.

Nejčastěji zde ochutnáte slávky, ústřice a humry, mezi nejtypičtější ryby pak patří mořský jazyk, ten se podává s tzv. normandskou omáčkou (smetana, slávky, garnáti a houby). My doporučujeme vyzkoušet tzv. assiette de fruits de mer, to je mísa nebo talíř plný mořských plodů. Každá restaurace má svou vlastní verzi a mezi sebou se předhánějí v tom, kdo má tento pokrm nejlepší.

Věděli jste, že... 21 % celé produkce francouzských ústřic pochází z pobřeží Normandie? 

Ovoce

Jablečný sad v NormandiiJablečný sad v Normandii

Nejčastěji používaným ovocem v regionu jsou jablka a hrušky, jablka jsou považována za jednu ze základních ingrediencí normandské kuchyně. Nejslavnějšími produkty jsou z jablek vyráběný cidre a calvados, z hrušek potom slavný francouzský koláč tarte tatin.

Ve vnitrozemí se nachází cca 40 kilometrový pás nazvaný Route de cidre, tady je koncentrace lokálních výrobců největší a na každém rohu zde narazíte na zemědělce, který si vyrábí vlastní mošt. Zdejší cidre má ve většině případů označení AOC a celý proces jeho vzniku je velmi zajímavý. Jabloňových stromů je v sadu vysázeno maximálně sto na hektar, to aby měly jabloně dostatek prostoru a sluníčka, a plodily tak jenom ta nejlepší jablka.

Sběr jablek probíhá od poloviny října do prosince, jablka se následně na dva týdny uskladní a pak přichází na řadu lisování, purifikace a fermentace. Po stočení do lahve se ještě přidávají kvasnice, aby se mošt přirozeně nasytil oxidem uhličitým. Obsah alkoholu se také u jednotlivých druhů liší – sladký (doux) cidre má přibližně 3 % alkoholu, polosuchý (demi sec) 3–4 % a suchý (brut) má většinou 4–5 %.

Calvados v dřevěných sudechCalvados v dřevěných sudech

Calvados se vyrábí ještě déle a složitěji – jablka se lisují, fermentují šest měsíců a poté se šťáva dvakrát destiluje. Pálenka je čirá, ale většinou má jemně zlatavou barvu, kterou získá díky zrání v dubových sudech. Cidre i calvados se používají nejen jako doplněk před, během i po jídle, v hojné míře se používají i do vaření a pečení a jsou nedílnou součástí života v Normandii. 

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Francouzské Švýcarsko + MONT BLANC
11. – 15. 7. 2024

Další zájezdy

Normandie

Francie, jak ji neznáte

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Normandie

Zájezdy do Normandie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. července



URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kuchyne-normandie/



Doporučujeme z Francie

Nejnovější z Francie



Získejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024