Počasí v Paříži: v každém ročním období hraje barvami

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 35420x

Paříž hraje v každém ročním období barvami, proto bude krásná v kterémkoli měsíci v roce.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

K romantickým procházkám je francouzská metropole stvořena za každého počasí!

 

Paříž okouzluje své návštěvníky v každém ročním období. Pokaždé hraje jinými barvami a očaruje vás jiným způsobem, vždy má však svůj nezaměnitelný šarm. Ať již světlé fasády domů prozařují sluneční paprsky nebo déšť odráží jako zrcadlo světla noční Paříže. Pořád se zde něco děje, protože Pařížané si vždy najdou nějaký důvod k oslavám a kulturním akcím. Ve kterém ročním období Paříž navštívíte vy?

Jaro

Jarní měsíce jsou bezesporu tou nejvhodnější dobou k návštěvě Paříže, však také velká část turistů, která Paříž každoročně navštíví, sem přijíždí právě v tomto ročním období. Na jaře začínají v Paříži kvést kaštany a kavárníci vytahují stoly ven. Těšit se můžete na jasné dny, je ovšem třeba počítat také s přeháňkami. S oteplením se v pařížských zahradách a parcích začínají objevovat první květy, na stromech se zelenají listy a přibývá také nejrůznějších slavností a festivalů.

Jarní období je ideální k návštěvě některých zelených oáz v centru města. Zvolit můžete třeba Lucemburské zahrady proslavené romantickou scénou z románu Bídníci, ve které se Marius seznamuje s Cosettou. V zahradách Tuilerijských můžete obdivovat sochařskou galerii pod širým nebem, dát si sklenku rosé v zahradní kavárně nebo jen tak relaxovat u některé z fontán. A když se přižene přeháňka, máte to do Oranžerie s Monetovými lekníny co by kamenem dohodil. Že snad prší vydatně? Louvre na konci zahrad vám poskytne přístřeší a kulturní vyžití na celý den. V polovině května navíc můžete využít volného vstupu do předních pařížských muzeí během Evropské muzejní noci.

Pro sportovní nadšence je tu slavný květnový tenisový turnaj French Open na stadionu Rolland Gaross a druhou dubnovou neděli pak Pařížský mezinárodní maraton, který každý rok přiláká více než čtyřicet tisíc běžců ze stovky zemí. Že vás sporty nebaví? V květnu se v Paříži již od počátku 20. století koná každoroční opravdu jedinečný závod. Závodí při něm totiž číšníci běžící s tácem, na kterém stojí sklenice a láhev. Takový běh vás jistojistě nadchne, i když jinak sportu příliš neholdujete.

V březnu se průměrné teploty pohybují mezi 7–13 °C, v dubnu mezi 13–17 °C a v květnu mezi 17–21 °C.

Léto

Paříž leží na severu Francie, proto jsou tu letní večery dlouhé a slunečné a vy si tak můžete vychutnat francouzské hlavní město na maximum. Od 15. července do konce srpna jsou ve Francii prázdniny a mnoho Pařížanů jezdí na dovolenou. Zvláště v srpnu je pak doprava na silnicích mnohem klidnější.

Soumrak se snáší téměř do 23. hodiny a nastává tak ten pravý čas k tomu objevovat nábřeží řeky Seiny. Ať už v průběhu plavby na některé z vyhlídkových lodí nebo během osvěžující procházky podél břehů řeky pod pařížskými mosty. Navečer si kupte láhev vína a něco dobrého na zub a posaďte se na nábřeží společně se stovkami dalších milovníků romantické atmosféry Paříže. Budete-li mít štěstí, zahraje vám k tomu někdo na harmoniku francouzské šansony a dostanete-li se do té správné nálady, můžete si společně s Pařížany kousek od Notre Dame zatancovat pod širým nebem.

Pokud vás snad mrzí, že jste se tento rok nedostali na dovolenou k moři, můžete vyzkoušet pařížské pláže. Od poloviny července do poloviny srpna nábřeží Seiny kolem pařížské radnice lemují písečné i oblázkové pláže se slunečníky a lehátky. Ideální místo k odpočinku po náročném dni.

Během dne nabízí útěk od pálícího sluníčka bezpočet pařížských kostelů. Po procházce na Montmartru se můžete zchladit v bazilice Sacré-Coeur a odpočinek završit posezením na schodech s krásným výhledem na Paříž.

Na léto si Paříž připravila také mnoho akcí a slavností. Tou nejvelkolepější je Oslava pádu Bastily 14. července. Koncerty, ohňostroje, vojenská přehlídka a letka francouzských vzdušných sil kreslící na nebe nad hlavním městem francouzskou trikolóru. Léto je také dobou hudebních festivalů – během letního slunovratu se koná ten největší, Svátek hudby, který koncerty i improvizovanými hudebními představeními zaplaví celé město. A pro sportovní nadšence je tu tradiční červencový dojezd Tour de France pod Vítězným obloukem na konci Champs-Elysées.

V červnu se průměrné teploty pohybují mezi 21–23 °C, v červenci a v srpnu pak mezi 23–26 °C.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Podzim

Podzimy jsou v Paříži mírné, město není tak přeplněné turisty jako v létě a Pařížané se vrací z dovolených, aby mohli začít novou společenskou sezónu. Na podzim přeřazuje pařížský kulturní život na nejvyšší rychlost, konají se galapředstavení nových filmů a také večírky v palácích na ostrově svatého Ludvíka nebo v pařížské opeře.

Návštěva pařížské opery je jedním z vrcholných pařížských zážitků. Ideální je naplánovat ji na jeden ze sychravých podzimních dní a nechat se obklopit velkolepou nádherou architekta Garniera. V Grand Palais se konají nejrůznější zajímavé výstavy předních umělců a stejně jako v jiných evropských zemích i v Paříži třetí zářijový víkend probíhají Dny evropského dědictví, při kterých můžete navštívit místa, která nejsou běžně přístupná. Třeba Elysejský palác, sídlo francouzského prezidenta.

Říjen je tradičně ve znamení slavností vinobraní na pařížském Montmartru. Ochutnávky vynikajících francouzských vín, regionálních produktů včetně vyhlášených francouzských sýrů, doprovodné koncerty a průvody a na závěr ohňostroj přímo nad bazilikou Sacré-Coeur. Tato pařížská událost rozhodně stojí za návštěvu.

Podzim je také ideální dobou k výpravě mimo centrum Paříže. Zahrady ve Versailles budou hrát podzimními barvami a prohlídka velkolepého zámku krále Slunce Ludvíka XIV. bude příjemnější než v letních měsících s davy turistů. Cestujete-li s dětmi, vypravte se na podzim do země snů a fantazie, pařížského Disneylandu. Oproti jarním a letním měsícům si ušetříte dlouhé fronty a budete si moci oblíbené atrakce a show užít na maximum.

V září se průměrné teploty pohybují mezi 19–22 °C, v říjnu mezi 13–18 °C a v listopadu mezi 8–13 °C.

Zima

Pařížské zimy jsou snesitelně chladné a sníh zde napadne jen zřídka. Zimní slunce francouzské krásce neobyčejně sluší a zvláště v prosinci, kdy na mnoha místech probíhají vánoční trhy, si ji můžete užít za soumraku ozářenou tisíci světel.

V prosinci se nabízí procházka po nejznámějším z pařížských bulvárů, Champs-Elysées. Na náměstí Svornosti začínají vánoční trhy s vynikajícími pochutinami, svařeným vínem a vánočními dárečky. Bulvár Champs-Elysées je také tradičním místem oslav Nového roku. A co takhle si před oslavami a nákupy jít zabruslit před pařížskou radnici?

V zimě byste si rozhodně neměli nechat ujít pařížské výhledy, dny totiž bývají světlé a jasné. Vychutnejte si výhled z noční Eiffelovy věže, která je s úderem soumraku rozsvěcována a každou hodinu bliká tisíci světýlek. Paříž jako na dlani pak můžete sledovat z mrakodrapu Montparnasse a je-li vám zima, můžete se zahřát výstupem po schodech na věže katedrály Notre Dame za známými chrliči.

Únor je pak tou nejlepší dobou k návštěvě pařížských muzeí, protože v tomto měsíci je v Paříži vůbec nejméně turistů a vy si tak můžete velkolepé sbírky vychutnat v co největším poklidu. Co takhle velkolepé muzeum vojenské historie v pařížské Invalidovně? Nebo snad pohřebiště velikánů francouzské historie, pařížský Pantheon?

V prosinci se průměrné teploty pohybují mezi 2–7 °C, v lednu a únoru mezi 4 až mínus 2 °C.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pocasi-v-parizi/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024