Kurentovanje: nezapomenutelná lidová slavnost

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 1. 2017 • Přečteno 45103x

Masopustní veselí, hudba, průvody a Kurenti, to je slavnost Kurentovanje.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Kurent, někdy taky Korent, je lidová slavnost, o které se ví i za hranicemi Slovinska. Kurent probíhá i jinde, nejen ve Slovinsku. Ale ten slovinský se řadí k neznámějším. Kurenta uvidíte na přelomu února a března, kdy Slovinci slaví konec masopustu.

Kurentovanje patří k nejneobvyklejším a nejznámějším slovinským lidovým slavnostem. Slaví se po celém Slovinsku, regionální podoby Kurenta se však trochu mění, protože během staletí, kdy se kurentovanje slaví, se tradiční rituály trochu změnily a promísily.

Podobá se samotnému ďáblu

A kdo to ten Kurent vlastně je? Je to jedna z nejčastějších a nejtypičtějších masek oslav slovinského masopustu. Tělo má pokryto ovčí kůži a peřím, má barevný zobák, velké zuby a nechybí ani dlouhý červený jazyk.

Hlava Kurenta je ze všeho nejdůležitější, funguje totiž jako poznávací znamení, odkud Kurent pochází. Tak například Kurenta z Ptuje, (kde je největší a nejslavnější průvod) zdobí uši vyrobené z husího peří a rohy ze slámy nebo dřeva, kdežto v oblasti Haloze potkáte Kurenta s kravskými rohy a ušima z kůže nebo žíní. Holt jiný kraj, jiný Kurent!

S sebou si nese hudební i méně hudební nástroje, které má připevněné na kostýmu a pomocí nich vyhání zlé duchy. A hluk vydávaný Kurenty by vyhnal i Hudiče, tedy ďábla, tak ho Slovinci nazývají. Nejčastěji se na vytvoření randálu používají kravské zvony a Kurenti si cupitají ve vysokých botách, a aby Kurenta nezáblo, má pletené ponožky, často v červené nebo zelené barvě.

V obci Markovec se dochoval zápis kroniky z konce 19. století, který vystihuje podobu Kurenta: „vypadá, jako kdyby utekl z pekla a sám se přátelil s ďáblem.“

Postavy tradičního masopustu

Kurenta nejčastěji uvidíte v průvodech, které se konají na oslavu konce masopustu po celé zemi. Jako první v průvodu jde většinou právě Hudič, toho postrkují Kurenti, kteří se radují z jeho zajetí.

V tradičním průvodu nesmějí chybět oráči, kteří z dřevěného pluhu rozhazují písek, aby zajistili dobrou úrodu.

V některých oblastech se udržuje také tradice rozbíjení hliněných nádob, po střepech pak pro štěstí a zdraví šlapou ostatní účastníci průvodu.

Kurenti se na vesnicích chovají stejně jako naše maškary při masopustním průvodu. V domě, který Kurenti navštíví, se bude po celý rok držet štěstí.

České návštěvníky slovinských folklórních slavností a festivalů určitě pobaví postava staré ženy, která nese na zádech, nejčastěji v koši, svůj protějšek. K vidění je ovšem i opačná verze, kdy nosí stařec stařenu. Původně měla maska představovat duchy, kteří na sebe vzali lidskou podobu. Dnes to naopak nepůsobí vůbec děsivě, postava je to legrační a kostým v průvodu nepřehlédnete.

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Doma i za hranicemi

Kurentovanje je nejvýznamnější kulturní slavností. Karneval má už dlouho tradici, oficiálně se veselí pořádá již 53 let.

Nedostanete-li se do Ptuje nebo Lublaně v době Kurentu, nezoufejte, podobné slavnosti se konají třeba i v Cerknu a Cerknici, ale také v Maďarsku nebo Chorvatsku.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lidova-slavnost-kurentovanje/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024