Soutěska Mostnica: alpská romantika nedaleko Bohinjského jezera

Lucie Piklová Lucie Piklová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 4. 2018 • Přečteno 20765x

Mostnica je horský potok, který pramení ve skalách nad alpským údolím Voje.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Tip pro Vás:

Až si prohlédnete vodopád Mostnica, zajděte do horské chaty Slap Voje (732 m n. m.) a nechte se zlákat výbornými místními produkty, třeba domácími klobáskami, sýrem či koláči.

Kaňon Mostnica (Korita Mostnica) se nachází v samém srdci Triglavského národního parku. Nechte se, stejně jako nespočet jiných turistů mířících ke známému Bohinjskému jezeru, zlákat na příjemnou procházku lesním porostem mezi stěnami rokle, během které se můžete kochat nádhernými výhledy na říčku Mostnica či roztodivnými skalními útvary.

Proč jméno „Mostnica“?

Odtud se vycházíOdtud se vychází

Mostnica je horský potok, který pramení ve skalách nad alpským údolím Voje. Nejprve poklidně teče dolinou Voje a následně si cestu razí mezi stěnami kaňonu, které jsou místy až 20 metrů vysoké.

Přes bystřinu se klene několik mostů, které daly soutěsce jméno a umožňují její pozorování z obou břehů, a tudíž i okružní procházku.

Kudy tudy...?

Vstup do soutěskyVstup do soutěsky

Na procházku roklí se vydejte od Ďáblova mostu (Hudičev most), který se nachází kousek nad vesnicí Stara Fužina, vzdálené asi 1 km východně od Bohinjského jezera a poskytující ubytování v mnoha penzionech a možnosti parkování.

Od tohoto jednoobloukového kamenného mostu vede již značená cesta soutěskou proti proudu řeky.

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

„Ďáblův“ Hudičev most a výroba železa

Hudičev mostHudičev most

Most byl postaven, aby zkrátil a usnadnil transport železné rudy a dřevěného uhlí z okolních horských oblastí do železáren podél Mostnice. Bohinj byla nejdůležitějším centrem hornictví, zpracování železné rudy a slévárenství v julskoalpském regionu.

Tradice výroby železa tu byla živá od starší doby železné až po 16. století. Legenda praví, že tento most postavil sám ďábel. Zedníci totiž pracovali na stavbě mostu dlouhé dny, ale vždy co přes den postavili, bylo ráno zničené.

A pak někdo řekl: „Ať most postaví ďábel.“ A tak se opravdu stalo. Lidé se ho ptali, co za stavbu chce a ďábel odpověděl, že první duši, která po mostě přejde.

Jeden farmář, který měl psa, přišel s nápadem, že hodí kost přes most a jeho pes za ní poběží. Tak získal ďábel za odměnu psí a nikoliv lidskou duši. Velmi se kvůli tomu rozzlobil a svým ocasem strhl mostní zábradlí.

Čím soutěska potěší oko návštěvníka?

SlonSlon

Za druhým mostem (Urščov most), kde se platí vstupné, cesta pokračuje úzkým, 1 km dlouhým a až 20 m hlubokým kaňonem. Zde můžete obdivovat smaragdovou barvu řeky, peřeje, malé vodopády či bizarní skalní útvary.

Tím nejznámějším je Slon (Slonček). Jedná se o přírodní okno vytvořené skalnatým obloukem, který připomíná sloní chobot.

Od horské chaty Voje, kde končí koryto řeky, můžete pokračovat údolím Voje až k 21 metrů vysokému vodopádu (Slap Mostnica). Až sem vám túra zabere asi 2,5 hodiny.

Je libo adrenalin? Zkuste canyoning!

Populární je zde canyoningPopulární je zde canyoning

Soutěska Mostnica je i jedním z rájů slovinského canyoningu, tedy adrenalinového prostupování horských toků více či méně hlubokými kaňony.

Prostupování Mostnice trvá cca dvě až tři hodiny a řadí se mezi méně náročné. Jde však vskutku o okouzlující zážitek.

Lucie Piklová

Lucie PiklováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Cestujte s nadšením. I tady platí, že s úsměvem jde všechno líp!

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/souteska-mostnica/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024