Bledský hrad: strážce malebného jezera a lázeňského města Bled

Lucie Piklová Lucie Piklová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 4. 2018 • Přečteno 13518x

První písemná zmínka o hradu Bled pochází z roku 1011, kdy německý král Jindřich II. daroval hrad biskupu Adelberonovi z Brixenu.

Vyberte si z našich zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Tip pro Vás:

První červnový víkend si nenechte ujít 12. ročník Středověkých dnů na Bledském hradě, kde vás čekají středověcí rytíři, hudebníci, kejklíři, farmářský trh, ohňová show aj.

Ke známému slovinskému jezeru míří ročně tisíce turistů. Většina z nich se vypraví lodí na ostrůvek s kostelíkem nebo na túru kolem jezera. Rozhodně ale neprohloupíte, pokud se rozhodnete navštívit i majestátní Bledský hrad. Stojí to sice trochu fyzické námahy, hrad se totiž nachází na skalním výčnělku ve výšce cca 130 metrů nad jezerem, ale výjimečný výhled na jezero a okolní horskou krajinu vám to plně vynahradí.

Jde o jeden z nejstarších hradů Slovinska

{FOTO-24149}

První písemná zmínka o hradu Bled pochází z roku 1011, kdy německý král Jindřich II. daroval hrad biskupu Adelberonovi z Brixenu. Biskupové tu misionářsky působili mezi slovanskými pohany a v jejich držení zůstal více než 800 let. Díky své poloze na skalní plošině nad jezerem sloužil hrad jako perfektní pozorovatelna a útočiště obyvatel v době nebezpečí.

Čtení na podobné témaBledské jezero: nejnavštěvovanější místo SlovinskaPřečíst

Prohlídka hradu

Výstava v interiérechVýstava v interiérech

Hradní stavby jsou rozmístěné okolo nádvoří ve dvou úrovních. Na spodním podlaží se nachází hradní tiskárna, pamětní místnost Primože Trubara, zakladatele protestantské církve ve Slovinsku a autora první tištěné slovinské knihy, dále tu najdete galerii, obchůdek a kavárnu.

Nádvoří hraduNádvoří hradu

Na horním nádvoří nezapomeňte zajít do hradní kaple ze 16. století s pěknými freskami a také navštívit hradní muzeum, kde se dozvíte spoustu zajímavostí o historickém vývoji osídlení bledské krajiny od doby bronzové do dnešních dní. Nejvíce vás však bude asi lákat nádherný výhled ze středověkých hradeb.

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Až vás přepadne únava...

Vstup do kovárnyVstup do kovárny

Budete-li mít už dost historie i překrásných výhledů, nechte se trošku rozptýlit i něčím jiným. Mezi spodním a horním patrem hradu se nachází hradní vinný sklípek. Tam vám nabízí kvalitní vína a též ukázku lahvování vína z dubových sudů. Pokud si sami jako suvenýr láhev naplníte, opatříte zátkou a voskem, získáte navíc upomínkový certifikát.

Kromě toho je tu i zajímavá hradní kovárna, kde si můžete na památku vyrobit vlastní minci. Příjemné posezení a občerstvení pak na vás čeká v hradní kavárně či restauraci s terasou.

Lucie Piklová

Lucie PiklováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Cestujte s nadšením. I tady platí, že s úsměvem jde všechno líp!

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 8. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bledsky-hrad/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024