Klaipéda: nejen největší námořní přístav Litvy

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13904x

Klaipéda je po Vilniusu a Kaunasu třetím největším litevským městem.

Vyberte si z našich zájezdů do LitvyZobrazit zájezdy

Klaipéda je po Vilniusu a Kaunasu třetím největším litevským městem. Žije zde zhruba dvě stě tisíc obyvatel. Město se nachází 311 kilometrů severozápadně od Vilniusu a je centrem Klaipédského kraje, ve kterém se nachází jedinečný národní park Kurská kosa.

Toto nejdůležitější přímořské město Litvy je ztělesněním hned několika zajímavých nej. Mezi ně mimo jiné patří i nejrychlejší nárůst počtu obyvatel. V roce 1945 zde bylo v Klaipédě zaznamenáno pouze šest lidí, následujícího roku se jejich počet zvýšil na závratných 3 600. Od padesátých let se sem začali stěhovat Rusové a po následujících 30 let jich zde byla převládající většina. V současné době se počty vyrovnaly a více než 65 % Klaipéďanů je tvořeno Litevci.

Čím dalším je pro Litvu toto kulturní a hospodářské centrum západní části země významné?

Nejstarší město Litvy

Centrum městaCentrum města

Je obecně známo, že v okolí dnešní Klaipédy už za dob Římanů existovalo lidské osídlení – pocházejí o něm zprávy z 1. století n. l. Město samotné bylo založeno řádem Livonských rytířů až v roce 1252, ale pyšní se nejstaršími dochovanými písemnými doklady.

Tehdejší podhradní osada se začala brzy zalidňovat přistěhovalci z Německa a po čase se z ní stalo významné hanzovní centrum, které těžilo ze své výhodné polohy u Baltského moře a z obchodu s litevským dřevem.

Klaipéda získává nový historický význam v době 2. světové války, kdy byla celá oblast, podobně jako Rakousko a Sudety, zabrána Hitlerovým Německem. Hitler osobně se ve městě vylodil z bojového křižníku Deutschland dne 23. března 1939. Po skončení 2. světové války se z Klaipédy stal strategický přístav bývalého SSSR a cizinci do něj směli vstoupit jen na zvláštní povolení.

Největší námořní přístav Litvy

Nejen že je klaipédský námořní přístav největší v Litvě, ale je také jedním z velmi mála nezamrzajících přístavů v severní Evropě. Byl využíván pravděpodobně již od nejstarších dob lidského osídlení v této oblasti, nachází se totiž na Jantarové obchodní stezce.

V současné době hraje klaipédský přístav velmi důležitou obchodní roli. Železnicí je spojen nejen s Vilniusem, ale také s Moskvou a Minskem. V roce 2010 v přístavu odbavili přes 320 tisíc pasažérů, kteří odtud cestovali především do Německa, Švédska a Dánska.

Čtení: Zájezdy do Pobaltí – srovnání a doporučení

Jedna z nejnavštěvovanějších lokalit Litvy

DelfínariumDelfínarium

V současné době se Klaipéda čím dál víc dostává do povědomí nejen Litevců, ale i turistů – nejen jako výchozí bod při cestě na poloostrov Kurská kosa, ale také jako atraktivní cíl sám o sobě. Pro mládež zejména díky svému vyhlášenému nočnímu životu, pro jiné pro krásné Staré město a četná muzea.

Z místního přístavu se dá zanedlouho přepravit na Kurskou kosu, která je právem považována za jedno z nejexotičtějších a nejkrásnějších míst celého Pobaltí. Celý tento národní park je tvořen téměř stokilometrovým písečným poloostrovem s navátými dunami, který odděluje Kurský záliv a je domovem vzácného ekosystému.

Prohlídka města Klaipéda

Historické Staré město se rozkládá mezi řekou Danė a Kurským zálivem. Z velké části bylo poničeno během osvobozovacích bojů na konci 2. světové války, přesto zde naleznete několik původních středověkých ulic.

Přirozeným centrem města je Divadelní náměstí, pojmenované podle velké budovy klaipédského divadla. Právě z jeho balkonu vyhlásil Adolf Hitler připojení města k třetí říši.

Hlavní nákupní třídou Klaipédy je Manto gatvė lemovaná kavárnami a obchody. Ve městě se rovněž nachází velké množství muzeí, například Historické, Muzeum kovářství nebo Muzeum hodin. Klaipéda má i obrazovou galerii a krásný sochařský park.

Přímořské letovisko Palanga

Jedná se o pěkné přístavní městečkoJedná se o pěkné přístavní městečko

Pár kilometrů od Klaipédy se nachází nejoblíbenější litevské letovisko, městečko Palanga. To ožívá zejména v letních měsících, kdy je hojně navštěvováno nejen rodinami s dětmi, ale i litevskou společenskou elitou a bujarou mládeží, která jezdí za zábavou do četných místních barů a diskoték.

Palanga byla kdysi jen malou zanedbanou rybářskou vesničkou. To se změnilo v roce 1824 s příchodem význačného polského architekta, který zde navrhl velkou lázeňskou budovu a jeho odkaz je dodnes patrný v podobě věžiček a ostrých střešních štítů na mnohých dřevěných budovách.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Litva

Zelená duše Pobaltí… Litva!

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Litvy

Zájezdy do Litvy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/klaipeda/Doporučujeme z Pobaltí

Nejnovější z PobaltíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024