Lugano: nádherné město s jezerem, ideální k procházkám

Jiří Toman Jiří Toman, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 7. 2018 • Přečteno 18427x

Na břehu Luganského jezera najdete na ploše 14 000 m2 kolem 130 modelů významných švýcarských památek, vše v měřítku 1:25.

Vyberte si z našich zájezdů do ŠvýcarskaZobrazit zájezdy

Pokud se vydáte do italsky mluvícího kantonu Ticino, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu jeho největšího města Lugana. Šedesátitisícové město se rozprostírá na břehu stejnojmenného jezera a rozhodně má co nabídnout.

Historické centrum (centro storico) leží jen kousek od promenády, která se táhne kolem jezera. Prohlídku můžete zahájit třeba na hlavním náměstí Piazza della Riforma, na kterém se nachází neoklasicistní budova místní radnice (Palazzo Civico) z let 1845 –1851.

Přímo na náměstí a v okolních úzkých uličkách najdete řadu typických restaurací, kde můžete ochutnat některou z místních specialit, např. rizoto (podává se s bílým vínem a hřiby a je o něco řidší než v Čechách) nebo polentu (kukuřičnou kaši, která se servíruje s masem, zeleninou nebo sýrem gorgonzola). Vše pak můžete zapít některým z vyhlášených místních vín.

Nezapomenutelné výhledy

Výhledy na LuganoVýhledy na Lugano

Pokud si chcete užít pohled na Lugano a okolí z výšky, musíte z centra vyrazit jižním směrem do čtvrti Paradiso. Po cestě si nenechte ujít kostel Santa Maria degli Angioli z 15. století, v němž budete obdivovat renesanční fresky z 16. století znázorňující výjevy ze života Ježíše Krista.

Když dojdete do Paradisa, ohromí vás pohled na 912 metrů vysokou horu Monte San Salvatore, hlavní dominantu Lugana. Nahoru se dostanete buď pěšky anebo lanovkou, která vás po trati vybudované na konci 19. století vyveze těsně pod vrchol hory za 12 minut. Po výjezdu můžete obejít vrchol kolem dokola a užít si výhled do všech světových stran.

Kromě Lugana a Luganského jezera uvidíte třeba i italskou exklávu Campione d´Italia, která je ze všech stran obklopená kantonem Ticino a je vyhlášená především díky tamnímu kasinu. Stezka vedoucí kolem vrcholu je doplněna informačními panely, na nichž si můžete přečíst o výstavbě trati lanové dráhy a prohlédnout si dobové fotografie.

Pokud si chcete chvilku odpočinout, zavítejte do místní restaurace, kde si můžete pochutnat např. na tiramisu nebo domácím mousse. Byl vám výhled z Monte San Salvatore málo? Pak se vydejte na severovýchodní okraj Lugana a absolvujte výjezd na horu Monte Brè. Ta dosahuje výšky 925 metrů a i sem můžete vyjet lanovkou.

Ačkoliv se jedná o horu, bývá toto místo označováno jako jedno z nejslunnějších v celém Švýcarsku. Kromě Lugana a přilehlého jezera můžete obdivovat výhled na Bernské a Walliské Alpy. Stejně jako na Monte San Salvatore se i zde můžete projít kolem vrcholu a vychutnat si třeba dobrou kávu na rozsáhlé terase místní restaurace.

Okolí Lugana

Okolí Lugana rozhodně stojí za zhlédnutíOkolí Lugana rozhodně stojí za zhlédnutí

I v okolí Lugana se nachází zajímavá místa. Na své si rozhodně přijdou milovníci čokolády. V městečku Caslano, které leží jihozápadně od Lugana, stojí čokoládovna Alprose. Čokoláda se zde vyrábí od roku 1957.

Od počátku devadesátých let je tu pak otevřeno muzeum, kde se dozvíte mnoho zajímavostí o tradiční výrobě švýcarské čokolády, a ve zdejším obchodě můžete čokoládu ochutnat i nakoupit. Jen o pár kilometrů dále jihovýchodním směrem stojí městečko Melide, ve kterém můžete navštívit tematický park Swiss Miniatur.

Zde, na břehu Luganského jezera, najdete na ploše 14 000 m2 kolem 130 modelů významných švýcarských památek, vše v měřítku 1:25. Je tu zastoupeno všech 26 švýcarských kantonů a polokantonů. V Luganu a jeho okolí se rozhodně nudit nebudete!

Jiří Toman

Jiří TomanPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Švýcarska

Zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lugano/Doporučujeme z Švýcarska

Nejnovější z ŠvýcarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024