Locarno: filmem a kaméliemi provoněné město s ideální polohou

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 4. 2018 • Přečteno 6856x

Locarno je město plné voňavých kamélií s ideální polohou. Každoročně na začátku srpna ožívá v době konání vyhlášeného mezinárodního filmového festivalu. Nechte se jeho atmosférou okouzlit.

Vyberte si z našich 23 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Na zdejším filmovém festivalu několikrát zářila i česká produkce? Představil se tu například Bajaja Jiřího Trnky, úspěch sklízeli Jana Brejchová, Miloš Forman a řada dalších.

Když se řekne nejteplejší švýcarské město, vybaví se Locarno. Když se řekne filmový festival, vybaví se Locarno. Když se řekne perfektní poloha u jezera se zdvihajícími se alpskými vrcholky všude kolem… Ano, také Locarno: oblíbené švýcarské letovisko, kde ovšem nejčastěji uslyšíte italštinu – leží totiž jen kousek od italských hranic. Když navštívíte některou ze zdejších zahrad, budete si připadat jako v subtropické oáze. Za perfektními výhledy se z Locarna můžete vydat na jedno z nejvyhledávanějších poutních míst – ke kostelu Madony ve skalách.

Locarno má ideální polohu při západním břehu Lago Maggiore. Můžete se tu procházet po jezerní promenádě a sledovat, jak se ve vodní hladině odrážejí okolní alpské vrcholky, které jakoby obepínaly celou oblast. Od ostatních švýcarských měst se odlišuje tím, že je tu obvykle teplo. Locarno je nejteplejší místo Švýcarska, ve kterém panuje spíše středomořská mediteránní atmosféra.

Za vůní kamélií a na ostrov Brissago

Kamélie v Parco delle camelie v centru města Kamélie v Parco delle camelie v centru města

Díky přívětivému počasí se v Locarnu daří i bujné vegetaci. Majitelé místních vil si toho byli velmi dobře vědomi, když si kolem svých sídel nechali budovat překrásné zahrady. Oči vám budou přecházet, když navštívíte Parco delle Camelie – veřejně přístupný park plný nádherných kamélií.

Nejkrásnější zahradou je patrně subtropická zahrada, založená roku 1885 na malém ostrůvku Brissago. Od roku 1950, kdy byla zpřístupněna veřejnosti, do ní návštěvníci chodí okukovat místní vzrostlé rododendrony, voňavé magnólie, agáve, cypřiše a další skvosty. Na ostrov se nejlépe dostanete pravidelnou lodní dopravou ze sousední Ascony.

Poutní kostel a okouzlující výhledy do daleka  

Výhled na město od poutního kostela Madony ve skalách Výhled na město od poutního kostela Madony ve skalách

Přímo z centra Locarna vyjíždí lanovka vozící návštěvníky k poutnímu kostelu Madonna del Sasso neboli Madony ve skalách. Jde o jedno z nejvyhledávanějších poutních míst ve Švýcarsku. A není se čemu divit, od kostela je nádherný výhled na celé město.

Na místě údajně v roce 1487 došlo k jednomu z mála mariánských zjevení ve Švýcarsku – františkánskému mnichovi ze zdejšího kláštera se tu zjevila Panna Marie. Z původní malé kapličky, vystavené na počest této události, vznikl renesanční kostel s charakteristickým z dálky viditelným arkádovým průčelím. Uvnitř je kostel zdoben freskami a nástěnnými malbami.

Ke kostelu vedou turistické trasy i pohodlná lanovka. Zároveň je výchozím místem pro další túry i vyjížďky: lanovkou se odsud dá pokračovat až na vrchol Cimetta do výšky 1670 metrů nad mořem, odkud je při příznivém počasí vidět jak k jezeru Maggiore, tak na nejvyšší vrchol Švýcarska Dufourspitze, dosahující úctyhodných 4634 m n. m.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Když město žije filmem…

Domy lemující náměstí Piazza GrandeDomy lemující náměstí Piazza Grande

Vraťme se ale do města, a to přímo do jeho živoucího (a přitom dostatečně klidného) centra – na hlavní „velké“ náměstí Piazza Grande, lemované upravenými paláci, kavárnami a obchůdky. Je jakýmsi palácem města, který se každoročně v srpnu mění na obrovské vyhledávané hlediště pod širým nebem.

Děje se tak v době, kdy v Locarnu probíhá vyhlášený dvoutýdenní Mezinárodní filmový festival, jehož tradice sahá až do roku 1946. Patří tudíž k nejstarším filmovým přehlídkám na světě a je prestižní kulturní akcí, na kterou je město právem velmi hrdé.

Až vyrazíte na procházku městem, nasměrujte své kroky třeba k pevnosti Castello Visconteo z počátku 12. století. Připomíná dlouhé období, kdy bylo Locarno až do roku 1513 ovládané rodem Viscontiů z Milána. Za návštěvu rozhodně stojí zdejší kostely Chiesa Nuova, Chiesa di San Francesco a Chiesa di Sant´Antonio. K návštěvě láká i místní archeologické muzeum.

Zdejší Palazzo della conferenza připomíná Locarnské smlouvy, které tu byly podepsány roku 1925. O poválečném uspořádání Evropy tu rozhodovali zástupci jednotlivých států, mezi nimi tehdejší československý ministr zahraničí Edvard Beneš.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 23 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/locarno/Doporučujeme z Švýcarska

Nejnovější z ŠvýcarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024