Ptuj: historie na každém kroku plus zábava rovná se parádní výlet

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 1. 2017 • Přečteno 12700x

Z Ptuje sálá historie na každém kroku, přidejte zábavu, které město nabízí a je z toho parádní výlet.

Vyberte si z našich zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Prý v Ptuji pobývali i Keltové? Tak neváhejte a vydejte se do Ptuje hledat jejich stopy.

Ptuj, město, které je ve Slovinsku považováno za nejstarší a nejkrásnější. Taky se tady koná jedna z nejlepší, stále udržovaných lidových veselic. Říká se jí Kurent. Město není příliš velké, ale má hned několik slovinských „nej“.

Ve Slovinsku platí Ptuj za nejkrásnější město. Bohatá historie, jak z doby římské, tak i ze středověku, zanechala stopy v mnohých ptujských památkách. Masopustní karneval je vyhlášený a proslulý i za hranicemi země.

Když musíš, tak Ptuj!

Téměř ve všech průvodcích se dočtete, že pokud neoplýváte rancem volného času a vybrat si musíte jen jedno místo, pak to musí být Ptuj! A je to pravda, co je psáno, to je dáno.

Protože město je nejdéle souvisle osídlené místo ve Slovinsku, je tady i mnoho archeologických nalezišť, proto neváhejte a navštivte muzeum. Místní zajímavostí je kromě Kurentu i mithraistická svatyně.

Historické prostory najdete i v kavárnách

Nejlepším výchozím bodem pro další turistické cíle, jako je kostel Panny Marie ve vesnici Ptujska Gora nebo – ano, zase to víno – k vinným sklípkům v oblasti Haloze, je právě Ptuj.

Při návštěvě města zavítejte určitě na Mestni trg. Malé náměstí ze 14. století vás zaujme nejen novogotickou radnicí, kterou díky hnědozelené barvě nepřehlédnete, ale právě na náměstí Mestni trg stojí nejoblíbenější podnik místních – Café Evropa, který se nachází v barevné rohové budově z 18. století.

Dalším vyhlášeným podnikem je Muzikafe – kavárna, kde je radost se přes den začíst do novin nebo knihy a užít si pravé kavárenské příjemné posezení třeba v malované jídelně nebo venkovní zahrádce nebo do třetice v neomítnutém sklepě z cihel, kde se pořádají živá vystoupení.

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Stará architektura i „moderna“

Na Minoritském náměstí je knihovna, jež ukrývá jeden ze tří originálních výtisků Nového zákona, které v roce 1561 přeložil do slovinštiny Primož Trubar.

Budete se divit, ale i v historickém Ptuji, lze najít modernu. A to v podobě „designových vychytávek“ na městském opevnění. Drávská věž je jedna ze šesti obranných věží, které tvořily v minulosti opevnění města. Legendy tvrdí, že koule uvízlé na zdivu nejsou dílem tureckých katapultů, ale tehdejších místních nadšenců, kteří chtěli věž ozdobit a ozvláštnit. Dnes ve věži najdete i galerii France Miheliče, která vystavuje jeho grafické práce.

Zajímavost na každém kroku

S řekou Drávou, protékající městem, je spojena nejen věž, ale i Dravska ulica. Při procházce si všimněte, že na budovách jsou pořád štíty se znaky škrabky a kádě, což je pozůstatek z dob minulých, kdy byla ulice sídlem koželužských dílen.

Ptuj skrývá ale mnohem více zajímavostí. Trojhranné náměstí Slovenski trg ukrývá Orfeův památník. Je to náhrobek z mramoru, ten ve středověku sloužil jako pranýř.

Na ulici Prešernova, tepně Starého města, zase můžete obdivovat tzv. parleriánskou masku, což je načerno natřená hlava šklebícího se muže s hustě kudrnatými vlasy. Maska podpírá rohový výstupek domu s číslem jedna.
Na Jadranské ulici zase stojí domy, jejichž fasády jsou zdobeny maskami Kurentů.

Největším lákadlem kromě karnevalu je hrad Ptuj. Jak už to tak u hradů bývá, je na vyvýšeném místě. Při pohledu na město Čechům neunikne podoba s výhledem z Pražského hradu. Červené a oranžové středy domů, kam se podíváš!

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 8. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ptuj/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024