Jeruzalém: nejpodivuhodnější město světa

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 43732x

Jeruzalém je rozdělen na 4 čtvrti - židovskou, křesťanskou, muslimskou a arménskou.

Vyberte si z našich zájezdů do JeruzalémaZobrazit zájezdy

Doporučujeme

V Jeruzalémě si dávejte pozor na kapsáře, kteří jsou zejména na turisticky frekventovaných místech, jako je Olivetská hora.

Jeruzalém je muzeem pod širým nebem a zároveň i moderním městem, ve kterém se přítomnost prolíná s minulostí. Je duchovním místem křesťanů, židů i muslimů, a proto tady potkáte černě oděné muže, spěchající do synagogy, uslyšíte hlas muezzina, volajícího muslimy k modlitbě, i vyzvánění zvonů na kostelních věžích. A to vše se mísí se zvuky z tržnice a běžných domácností. Jeruzalém je zcela jistě nejpodivuhodnějším městem na světě.

Důvodů, proč navštívit Jeruzalém, je mnoho. Nemusí jít jenom a duchovní cestu a snahu najít návod na život. Jeruzalém je městem, ve kterém se psaly dějiny – najdete tady stopy všech významným starověkých a středověkých kultur. Jeruzalém dýchá historií a zároveň je městem, které pulzuje životem. 

Čtyři tváře starého města

Určitě byste si měli vyhradit nejméně jeden den na prozkoumání starého města. Obklopují ho 4 kilometry dlouhé hradby a dovnitř se vstupuje jednou ze sedmi bran. Ta osmá, takzvaná Krásná, je zazděná. Po uhrazení vstupného u Jaffské nebo Damašské brány je možné se po hradbách projít a mít tak nejlepší výhled na město ze všech stran. 

Staré město je rozděleno na čtvrť židovskou, křesťanskou, muslimskou a arménskou.

V Židovské čtvrti uvidíte například římskou ulici – cardo – původně hlavní jeruzalémskou tepnu s podloubím a krámky – nyní pasáž s luxusními galeriemi a butiky. Mezi kameny ve Zdi nářků můžete vložit lísteček s nějakým vaším tajným přáním a na náměstí u synagogy Churva pak můžete posedět v některé z kaváren a pozorovat čilý ruch.

V muslimské čtvrti si nenechte ujít hlavní súk s nejrůznějšími orientálními výrobky a podívejte se ke Skalnímu chrámu s nepřehlédnutelnou zlatou kopulí. Touto čtvrtí také prochází současná křížová cesta (via Dolorosa), která začíná u Lví brány a končí u Chrámu Božího hrobu, místa ukřižování, pohřbení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Do křesťanské a Arménské čtvrti se nejsnadněji dostanete Jaffskou branou. V nedaleké Citadele můžete zavítat do Muzea dějin Jeruzaléma. U arménských obchodníků si určitě vyberete hezký dárek – modře zdobenou keramiku nebo kvalitně zpracované šperky.

Olivová hora a Getsemanská zahrada

Pokud opustíte staré město a vydáte se směrem na východ, dojdete na Olivovou horu a místa spjatá s posledními dny Ježíše. Můžete se projít v Getsemanské zahradě a navštívit Chrám národů, podívat se na ruský chrám Máří Magdalény, do hrobky Panny Marie nebo na rozsáhlý židovský hřbitov. Z Olivové hory budete mít krásný výhled na Skalní chrám a staré město. 

Čtení: Zájezdy do Izraele – srovnání a doporučení

Nezapomeňte na vhodný oděv

Pamatujte na potřebu přiměřeného oblečení (stojí za to držet se pravidla „zahalená ramena a kolena“) a vyhněte se návštěvě v pátek a v sobotu, kdy není možné navštívit Chrámovou horu ani fotit u Zdi nářků (od západu slunce v pátek do západu slunce v sobotu).

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Izrael (Jeruzalém)

Posvátný Jeruzalém

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Jeruzaléma

Zájezdy do Jeruzaléma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jeruzalem/Doporučujeme z Izraele

Nejnovější z IzraeleZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024