Nida: nejvyhledávanější turistické letovisko Kurské kosy

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 6771x

Nida je nejjižnější vesnicí na poloostrově Kurská kosa.

Vyberte si z našich zájezdů do LitvyZobrazit zájezdy

Nida je nejjižnější vesnicí na poloostrově Kurská kosa na území Litvy a zároveň nejvyhledávanějším letoviskem této oblasti. Již v 19. století ji díky místní nedotčené přírodě objevili Němci. Od té doby je prakticky až dodnes v hledáčku lidí toužících po krásné přírodě a mořském vzduchu.

Nida dnes ročně přivítá 200–300 tisíc turistů, kteří přijíždějí zejména z Německa, Litvy, Lotyšska a Ruska. Od roku 2001 se zde navíc pořádá jazzový festival. V okolí Nidy je mnoho lákavých destinací, mimo jiné i nejvyšší písečné duny v Evropě, obrovské sluneční hodiny či muzeum jantaru.

Muzea a další zajímavosti Nidy

Typický dřevěný důmTypický dřevěný dům

Jednou z největších turistických atrakcí je Rybářské etnografické muzeum, které mapuje život místních rybářů v 19. století. Nachází se jižně od hlavního náměstí. Rybářské domky se vyznačují typickou žlutou, modrou a hnědou barvou.

Historickém muzeu se mohou návštěvníci seznámit s tradičními dopravními prostředky, jako jsou například saně s plachtou sloužící k přepravě přes zmrzlou lagunu.

Dům Thomase Manna

Dům Thomase MannaDům Thomase Manna

Nejznámějším domem v Nidě je bezesporu dřevostavba, ve které po dva roky trávil několik týdnů spisovatel Thomas Mann, nositel Nobelovy ceny. Ten se v Nidě poprvé ocitl v roce 1929, a hned rok na to si najal místního architekta, aby mu postavil tento krásný letní dům.

V domě je instalována expozice se spisovatelovými fotografiemi a vydáními dvou jeho knih, které byly z velké části napsány právě zde. V muzeu najdete mimo jiné i novinový výstřižek, který detailně popisuje přivítání, které svému novému sousedovi připravili tehdejší obyvatelé Nidy.

Písečné duny

Parnidisova dunaParnidisova duna

Hned za jižním okrajem vesnice začíná nejvyhledávanější turistická atrakce poloostrova – písečné duny. Jedna z nejvyšších dun na Kurské kose se nazývá Parnidisova duna. Její nejvyšší vrchol je osazen slunečními hodinami ve tvaru impozantního obelisku. Ten byl bohužel v roce 1999 během silné bouře povalen a dodnes se podařila zrekonstruovat jen jeho část.

Směrem na jih od hodin se nachází nepřístupné duny se zlatavým pískem a jen 2 kilometry odtud už je litevsko-ruská hranice.

Cyklostezka Kurskou kosou

CyklostezkaCyklostezka

Přes poloostrov Kurská kosa vede 16 kilometrů dlouhá asfaltová cyklostezka, která lemuje východní pobřeží a vede více či méně hustými lesy.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Litva

Zelená duše Pobaltí… Litva!

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Litvy

Zájezdy do Litvy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nida/Doporučujeme z Pobaltí

Nejnovější z PobaltíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024