Plavba po amsterdamských kanálech: jedinečný zážitek z holandské metropole

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 27062x

Historie amsterdamských kanálů sahá až do sedmnáctého století.

Vyberte si z našich 15 zájezdů do AmsterdamuZobrazit zájezdy

Víte, že…

Amsterdamské kanály jsou téměř tři metry hluboké? Místní tvrdí, že až jeden metr zabírají utopená kola (ročně se jich v kanálech nenávratně ztratí na šest tisíc), metr bahno a metr voda. V zimě pak úřady vystaví turistickým plavbám po kanálech stopku a ty se po zamrznutí promění v ráj malých i velkých bruslařů.

Architektura a design na každém rohu, muzea a galerie plné uměleckých skvostů, módní butiky, vyhlášené restaurace, květinové trhy, utajené zahrady, slavná čtvrť červených luceren, jedinečná soustava desítek kilometrů vodních kanálů, to vše dohromady a ještě něco navíc – to jsou magické „Benátky severu“ neboli Amsterdam!

Nenápadné, ale působivé kouzlo amsterdamských kanálů, takzvaných grachtů, můžete nasát kdykoliv během dne, stejně tak jako v kterémkoliv ročním období. Idylická rána na kanálech jsou jakoby vytržená z pláten těch nejslavnějších holandských malířů. Později během dne pak poklidný život pomalu ustane a na řece zavládne čilý ruch.

Historie amsterdamských kanálů, které jsou pro Nizozemsko stejně typické jako mlýny či třeba tulipány, sahá až do sedmnáctého století, kdy se Amsterdam postupně měnil ve světovou obchodní a finanční velmoc. Nábřežní domy místních obchodníků tehdy platily za nejhonosnější domy v Evropě.

Zatímco některé z prvních kanálů byly budovány za účelem rozvoje města, jiným byla přisuzována především obranná a hospodářská funkce. Tři nové kanály pomohly zvětšit rozlohu města a Amsterdam tak byl schopen přijímat nové obyvatele i obchodníky.

Čtení na podobné témaGrachtengordel: amsterdamský uzel kanálůPřečíst

Tou vůbec nejdelší historií se pyšní kanál Singel, který v minulosti býval vnější hranicí středověkého Amsterdamu (tehdy ještě Amstelredamme). Tam, kde se kanál Singel setkává s ulicí Leidsestraat, objevíte všemi barvami hýřící „plovoucí květinový trh“, jediný svého druhu na světě. Otevřeno má sedm dní v týdnu (Po–Pá: 8:30–19:00 h; So–Ne: 9:30–19:30 h – 2015), v každém ročním období.

Od dob vzniku důmyslného systému amsterdamských kanálů do dnešních dní sice uplynulo hodně vody, kanály ale ani po letech neztratily nic ze svého původního šarmu. Zakryto či trvale zasypáno bylo jen několik málo z nich.

V průběhu třicátých let minulého století se přece jenom některé z kanálů dočkaly zbrusu nové podoby, to když u nich byly zbudovány obrubníky a ocelové bariéry. Ptáte se proč? A víte vůbec, kolika řidičům se podařilo „zaparkovat“ své auto uprostřed řeky, ještě než město nainstalovalo nezbytné zátarasy? Věřte nebo ne, bylo to přinejmenším jedno auto za týden.

Zaostřeno na to nejlepší: Vybrali jsme pro vás tři inspirativní tipy!

V roce 2010 byl pás hlavních kanálů i s přilehlým okolím zapsán na Seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO a pro další generace tak bude zachován jako součást světového dědictví lidstva. Ačkoliv má každý z amsterdamských kanálů své neopakovatelné kouzlo i příběh a je jedinečný sám o sobě, vy si hlavně nesmíte nechat ujít:

1. De Gouden Bocht (Zlatý oblouk či Zlatá zatáčka) – dost možná ta nejhezčí část hlavního kanálu Herengracht (Panského kanálu), která pokrývá panorama patnácti mostů z místa na rohu ulice Leidsestraat k ulici Vijzelstraat. Pyšní se honosnými městskými vilami vystavěnými podle francouzských vzorů, kam se v minulosti usazovaly ty nejbohatší rodiny z celého Amsterdamu. Za bližší pozornost určitě stojí dům č. 475, vystavěný ve stylu Ludvíka XIV.

2. Jen jeden pohled postačí k tomu, abyste naráz spatřili patnáct mostů! Most na rohu Reguliersgracht a Herengracht, známý jako „Brug van 15 bruggen“, skutečně nabízí v různých směrech pohled přes patnáct různých mostů. Jen se ujistěte, že stojíte na straně s lichými čísly. Během večera pak osvětlené mosty vytváří velmi zvláštní atmosféru. Ne nadarmo se o tomto místu hovoří jako o jednom z nejromantičtějších v celém Amsterdamu.

3. Magere Brug (Štíhlý či Úzký most): tento sklápěcí most v samém centru města považují romantičtí snílkové za jeden z nejpůsobivějších mostů v celém Amsterdamu. V noci je téměř pohádkově osvětlen více než tisícovkou žárovek. Známým a oblíbeným se stal také díky filmovým kamerám. Až budou v televizi zase někdy dávat bondovku Diamanty jsou věčné, pozorně se dívejte, ať jej neprošvihnete.

Toužíte zažít něco zcela netradičního? Pak vzhůru na palubu!

Jako mávnutím kouzelného proutku se před vámi rozprostře zajímavý pohled na historické památky, neuvěřitelně úzké domy z období šestnáctého až osmnáctého století, střechovitě tvarované stromy i nízké, malebně klenuté mosty. Není divu, že vyjížďka lodí po kanálech (těmi nejznámějšími jsou Pánský, Císařský a Princův) platí za nejvyhledávanější turistickou atrakci, kterou si ročně nenechá ujít na tři miliony turistů.

Cena za běžnou plavbu se pohybuje v rozmezí od 6,50 € do 9 € (2015). Pokud se ale rozhodnete třeba pro večerní projížďku se čtyřchodovou večeří a nápoji, připravit si musíte 75 €. Chcete-li spojit příjemné s příjemným, vyzkoušejte napříč všemi generacemi velmi oblíbenou „palačinkovou projížďku“.

Během plavby poznáte nejen omlazenou průmyslovou část města, ale současně můžete sníst tolik naducaných holandských palačinek, kolik jen dokážete. Cena této projížďky a neomezené konzumace palačinek pro dospělého je 17,50 €, pro děti 12,50 € (2015).

Dennodenně amsterdamské kanály brázdí stovky výletních lodí, lodí k pronájmu i šlapadel. Projížďku není nutné dopředu rezervovat. Lodě vyplouvají v pravidelných patnácti až třicetiminutových intervalech.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Holandsko / Nizozemsko (Amsterdam)

Amsterdam vás dostane

Vyberte si jeden z našich 15 zájezdů do Amsterdamu

Zájezdy do Amsterdamu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 28. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/plavba-po-amsterdamskych-kanalech/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024