Oslavy králových narozenin: 5 největších zajímavostí oranžové slávy na počest nizozemského monarchy

Markéta Tučná Markéta Tučná, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 2. 2018 • Přečteno 7464x

Oslava narozenin monarchy je něco, co u nás nezažijete, vězte ale, že o hodně přicházíte! No, podívejme se na takové Nizozemsko...

Vyberte si z našich 8 zájezdů do AmsterdamuZobrazit zájezdy

Chcete-li poznat kousek nizozemské kultury a zároveň se pořádně pobavit, pak si nenechte ujít nejbujařejší oslavy v Nizozemsku. A které to jsou? Jednoznačně oslavy králových narozenin, které se každoročně pojí s obřím blešákem, popíjením v barech, oranžovými zákusky i pouličním uměním. 

1. Nejmohutnější zábava? V Amsterdamu!

Bujaré oslavy v AmsterdamuBujaré oslavy v Amsterdamu

Po celé zemi se každý rok v dubnu pořádají velkolepé oslavy na počest narození krále Viléma Alexandra, který je navíc v Nizozemsku prvním mužským monarchou po více než sto dvaceti letech.

Ty největší a rozhodně nejbujařejší ovšem zažijete jen v Amsterdamu, a to přesně 27. dubna. Ten den se Amsterdam oblékne do oranžové barvy a ulice se zaplaví množstvím pouličních stánků a hudebníků.

2. Králova noc je časem karnevalů

Králova nocKrálova noc

Den krále je svátek, ale rozhodně není dnem odpočinku. Zábava tradičně začíná již v předvečer velkého dne (tzv. Králova noc) a nese se v duchu karnevalu. 

Karnevalová atmosféra pak pokračuje až do dalšího hlavního dne oslav. Mnohé kluby, bary a hospody otevírají své dveře pro všechny, kteří se chtějí bavit.

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

2. Nizozemí jako největší bleší trhy

Bleší trhy jsou po celém městěBleší trhy jsou po celém městě

Nizozemci jsou národem námořníků a obchodníků, proto svůj nejdůležitější národní svátek oslavují nákupem a prodejem věcí, které již nepotřebují nebo nevyužijí. Již od brzkého rána se v den králových narozenin stává z centra Amsterdamu jedno velké bleší tržiště. Prodává se použité oblečení, hračky, knihy, elektronika a mnoho dalšího.

Mnozí obyvatelé si své stánky staví přímo před domem, ale trhy se nachází také v parcích a na náměstích. Některé jsou rozdělené podle konkrétních typů prodejních předmětů. Například Vondelpark nebo Amstelveld jsou tradičně určeny pro děti. Ceny jsou většinou symbolické a rozhodně se nebojte smlouvat.

3. Pouliční hudba na každém kroku

Na ulicích hrají profesionální muzikantiNa ulicích hrají profesionální muzikanti

Kromě blešího trhu se ulicemi Amsterdamu všudypřítomně line hudba. Na každém rohu se profesionální pouliční umělci snaží získat vaši pozornost. Slyšet tedy můžete různé hudební styly, od opery až po hip hop.

Na různých místech města se rovněž pořádají organizované koncerty pod širým nebem. A hudbu neuslyšíte pouze na souši, ale také na vodě. Množství ozdobených lodí plné tančících a zpívajících lidí vás nenechá stát v klidu.

4. Oranžová je barva naše. Proč!? 

Vše se halí do oranžovéVše se halí do oranžové

Oranžová barva je tradiční barva nizozemské monarchie a symbol vládnoucího rodu Oranžsko-Nassavských.

Mnozí lidé se proto oblékají do oděvů oranžových odstínů a barví si vlasy nebo tváře oranžovou barvou. Svůj vzhled navíc doplňují o některý z dalších symbolů královské rodiny, a to koruny nebo lva.

5. Ladit musí jídlo i pití

Sladká tečka - TompouceSladká tečka - Tompouce

Tradiční nápoj na oslavy, jako je Králův den, je Oranje Bitter. Oranžová kapalina se vyrábí namáčením slupky hořkých pomerančů do jeneveru, což je silný alkoholický nápoj někdy známý také jako holandský gin.

Nejen alkohol se barví do oranžova, ochutnat můžete i mnoho dalších oranžových potravin. Pro ty, kteří mají rádi sladké, doporučujeme vyzkoušet Tompouce, sladké pečivo naplněné krémem a ozdobené oranžovou polevou.

+ 1 výhoda: Nejlepší muzea jsou otevřena!

Muzeum Van GoghaMuzeum Van Gogha

Unaví-li vás shon z oslav a budete-li si chtít odpočinout od proudících davů, můžete zavítat do některého z muzeí. Zatímco většina atrakcí zůstává na Králův den zavřena, muzeum Van Gogha, muzeum Rijksmuseum, muzeum Stedelijk a dům Anny Frankové zůstávají v tento den otevřeny.

Markéta Tučná

Markéta TučnáExpert Radynacestu.cz

Cestování znamená nekonečnou svobodu, dobrodružství a nezapomenutelné zážitky, které zůstanou ve vzpomínkách celý život.

Holandsko / Nizozemsko (Amsterdam)

Amsterdam vás dostane

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Amsterdamu

Zájezdy do Amsterdamu

Nejbližší volný zájezd již 1. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/oslavy-kralovych-narozenin/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024