10 míst v Holandsku, která musíte vidět: hospůdky, lány tulipánů, sýrárny, mlýny a hříšný Amsterdam

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 152763x

Amsterdam, Alkmar, Den Haag, Rotterdam a spousta dalších měst a městeček v Holandsku nabízí kulturní i gurmánské zážitky.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do HolandskaZobrazit zájezdy

Nizozemsko je zemí, která vás uchvátí. Království s vysokou kvalitou života nabízí svým návštěvníkům na malé ploše množství turisticky atraktivních lokalit, historických památek, uměleckých děl i možností nespoutané zábavy. Typická plochá krajina je protkaná vodními toky, posetá květinovými poli a větrnými mlýny… Podívejte se s námi na deset míst v Nizozemsku, která rozhodně nesmíte minout!

1. Amsterdam: Hlavní město s uvolněnou atmosférou, četnými muzei i nákupními možnostmi!

AmsterdamAmsterdam

Amsterdam má takovou atmosféru a náboj jako žádná jiná evropská metropole. Díky své malé rozloze (219 km2, tedy méně než polovina Prahy) projdete jeho hlavní body i pěšky. A nudit se tu rozhodně nestihnete. Vždyť hlavní město Nizozemska nabízí svým návštěvníkům mimo jiné více než šest desítek muzeí, což z něj dokonce činí město s největší hustotou muzeí na světě!

V čele dlouhého výčtu stojí přední muzea a galerie jako Rijksmuseum s Rembrandtovou Noční hlídkou, Van Gogh Museum s nejobsáhlejší sbírkou děl tohoto šíleného holandského génia nebo Dům Anne Frankové připomínající příběh židovské dívky, která po sobě zanechala slavný deník. Nadto však v Amsterdamu naleznete také ojedinělá muzea jako Muzeum brýlí, Muzeum kabelek a peněženek, Muzeum hašiše a marihuany nebo Muzeum prostituce v bývalém nevěstinci v populární Čtvrti červených luceren.

Až vás místní muzea přestanou bavit, můžete se vydat třeba na nákupy: bleší trh se tu koná v bývalé židovské čtvrti na náměstí Waterloo, vše od jídla, přes originální suvenýry až po oblečení seženete na jednom z nejrozlehlejších evropských trhů Albert Cuypmarket a nákupní ulice Kalverstraat zase nabídne obchody světových značek.

A když už budete z muzeí a nákupů unavení, není nic lepšího, než se jít pobavit do jednoho z mnoha tanečních klubů, dát si jointa v coffeeshopu nebo si posedět v některé z malebných restaurací na březích místních grachtů. Amsterdam vás prostě nadchne!

Čtení na podobné témaHolandské coffeeshopy: Silné kafe pro odpůrce, zážitek pro turisty. Na co si dát pozor?Přečíst

2. Země vynikajících sýrů: Alkmar, Gouda, Edam

Sýrový trh v AlkmaaruSýrový trh v Alkmaaru

Ať už se budete pohybovat v kterékoli části Nizozemska, všude narazíte na sýrárny se zlatavými koly holandského sýra vážícími až 20 kg. V Nizozemsku se produkují především dva druhy sýrů: prvním z nich je Gouda, která může mít desítky příchutí (co třeba příchuť wasabi zbarvující sýr dozelena?), několik stupňů zralosti a vyrábí se také z různých druhů mléka (vyzkoušejte kozí, nejlépe uzenou!). Dalším holandským pokladem je pak sýr Edam, jemuž v našich krajinách říkáme Eidam.

Oba tyto sýry pocházejí ze stejnojmenných měst, která jsou právem hrdá na svůj hlavní vývozní artikl, a ve starobylém městě Gouda narazíte také na takzvanou vážní budovu, ve které se kdysi kontrolovala kvalita vyrobeného sýra a po jeho zvážení také stanovovala patřičná daň. Mimo to je Nizozemsko také domovem slavných sýrových trhů – například ten ve městě Alkmaar se koná již od 14. století a je jednou z hlavních turistických atrakcí celé země.

Čtení na podobné témaKdyž vám svitne Alkmaar aneb Prožijte slavné sýrové trhyPřečíst

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

3. Den Haag: Sídlo vlády i královské rodiny, výtvarné umění a zmenšené Holandsko!

Den HaagDen Haag

Amsterdam je sice hlavním městem, nicméně vláda i královská rodina sídlí na jihozápadě země, ve městě Den Haag. Toto město je vpravdě politickým srdcem Nizozemska a mimo to tu najdete i působivou budovu Mezinárodního soudního dvora, jehož stavbu financoval známý filantrop Andrew Carnegie.

Centrum města se však rozkládá kolem jiné důležité budovy: starobylého hradu, v němž kdysi sídlila holandská hrabata a který je obklopen množstvím historických budov a muzeí v čele s galerií Mauritshuis ukrývající takové poklady výtvarného umění, jako je Rembrandtova Anatomie doktora Tulpa nebo populární Vermeerova Dívka s perlovou náušnicí.

Cestujete s dětmi? Není nic lepšího než návštěva působivého parku zmenšených holandských staveb! V tzv. Madurodamu budete mít celou zemi jako na dlani, včetně miniaturního letiště Schiphol, větrných mlýnů a květinových polí.

4. Kouzlo přímořských městeček: Ochutnejte holandské rybí speciality!

Ochutnejte rybí specialityOchutnejte rybí speciality

Nizozemsko, které kdysi bohatlo na námořním obchodu, nabízí svým návštěvníkům také řadu rybářských vesniček a přímořských městeček s vynikajícími rybími restauracemi, ve kterých si můžete objednat čerstvě ulovené ryby a dary moře. Tady můžete ochutnat také populární holandské rybí lahůdky: co třeba sledi podávaní s cibulí a zeleninou v housce nebo místní specialita „kibbeling“, kousky tresky obalené v těstíčku?

Navštivte např. Scheveningen rozkládající se západně od Haagu, který se může pochlubit dlouhými písečnými plážemi, pěkným akváriem nebo molem z počátku 20. století. Nebo vás naláká spíše Volendam, malebná rybářská vesnička, která učarovala i samotnému Picassovi?

5. Za zábavou do Holandska: Hospůdky, kluby a typické kavárny

Nizozemci jsou známí svou náklonností k dobrým mokům a rádi vysedávají v hospůdkách nebo chodí do tanečních klubů. Amsterdam a Rotterdam jsou už hezkou řádku let vyhledávány milovníky taneční hudby a v místních klubech tu hrají slavní dýdžejové a konají se působivé koncerty a party.

Holandskou specialitou jsou pak tzv. hnědé kavárny, ideální místa na odpočinek a lenošení u šálku kávy a kousku vynikajícího koláče. Také o místních hospůdkách kolují legendy – a co jiného si v nich dát než skvěle vychlazený Heineken, holandské pivo, jehož zelené lahve se proslavily po celém světě?

6. Země tulipánů: Květinová pole, Keukenhof, květinové aukce a výstavy!

KeukenhofKeukenhof

Tulipány jsou jednou z hlavních asociací, která většinu lidí v souvislosti s Holandskem napadne. Aby taky ne, vždyť tu každoročně vykvetou na čtyři miliardy květinových cibulek a tulipány z nich tvoří více než polovinu! Budete-li projíždět Nizozemskem v době jejich květenství, můžete obdivovat rozlehlá květinová pole zářící všemi barvami.

Dva měsíce v roce můžete zavítat do parku Keukenhof, kde je každoročně vysazeno více než sedm milionů cibulovin. U této bývalé lovecké obory v dubnu prochází tzv. květinové korzo: průvod alegorických vozů ozdobených květinami sestavenými do rozličných tvarů.

Čtení na podobné témaNizozemské květinové šílenství: když se v tulipánech točí milionyPřečíst

A věděli jste, že ve městě Aalsmeer nedaleko Amsterdamu se můžete zúčastnit také působivé květinové aukce? Nebo že každých deset let je v Holandsku pořádána velkolepá půlroční světová zahradnická výstava Floriade?

7. Rotterdam: Největší evropský přístav a holandská Amerika

RotterdamRotterdam

Rotterdam je naprosto odlišný od ostatních nizozemských měst. Ne nadarmo se mu přezdívá „holandská Amerika“ – jeho panorama je totiž ojedinělé a najdete tu více než 30 mrakodrapů a několik desítek výškových budov!

Druhé největší nizozemské město bylo dlouhá desetiletí největším a nejvytíženějším přístavem světa a dodnes drží prim v rámci Evropy. Nadto je Rotterdam také rájem pro milovníky moderní architektury – město bylo zcela zničeno během druhé světové války a v rámci poválečné obnovy zde vyrostly novátorské futuristické a kubistické budovy.

Panorama tohoto výjimečného města si nejlépe vychutnáte z vyhlídkové věže Euromast, postavené na Světovou zahradnickou výstavu v šedesátých letech.

8. Okouzlující příroda a množství národních parků: Nejlépe na kole!

Nizozemci a cyklistika – to je kapitola sama pro sebe. Vždyť průměrný obyvatel Nizozemska údajně ujede na kole 1200 km ročně! Na kole se tu jezdí všude, krajina je krásně rovná a cyklotrasy v této „nízké zemi“ dosahují úctyhodné délky kolem 20 000 kilometrů! Nenechte se tedy zahanbit, přidejte se k domorodcům a poznejte nizozemskou krajinu zase trochu jinak.

Na kole můžete projet i některý z dvaceti nizozemských národních parků, třeba ten největší Hoge Veluwe. Hned u vchodu můžete  kolo zapůjčit, a to zcela zdarma, a kochat se krajinou plnou mokřin, lesů a písečných dun. Den pak můžete zakončit kulturně – v parku se totiž nachází také muzeum Kröller-Müller, jedna z nejlepších galerií v zemi s působivou sbírkou obrazů Vincenta van Gogha.

9. Větrné mlýny: Typická kulisa nizozemské krajiny

Větrné mlýnyVětrné mlýny

Nizozemskou krajinu si bez větrných mlýnů snad vůbec nelze představit! Tato zemička pro ně totiž má ideální podmínky: Typická rovinatá krajina a od moře vanoucí silný vítr (bezvětrný je tady údajně pouhý týden v roce).

Mlýny byly v minulosti využívány k různým účelům: k mletí mouky, lisování oleje, řezání dřeva, vysoušení půdy. Dodnes jsou některé z nich stále funkční a jiné jsou shromážděny do skanzenů, kam se na ně můžete jet podívat.

Navštivte třeba skanzen Kinderdijk, který je místem s největší koncentrací historických mlýnů v Nizozemsku (obdivovat jich tu můžete celkem devatenáct). Nedaleko Amsterdamu se na mlýny můžete podívat ve skanzenu Zaanse Schans, ve kterém kromě mlýnů najdete třeba sýrárnu, výrobnu dřeváků, historickou pekárnu nebo starobylý obchod z koloniálních dob.

10. Po české stopě do Naardenu

Muzeum Komenského v NaardenuMuzeum Komenského v Naardenu

V městečku Naarden uslyšíte češtinu daleko více než kdekoliv jinde v Nizozemsku – vždyť každý český školák přece ví, že právě tady je pohřben učitel národů a český humanista Jan Amos Komenský.

Komenský velkou část života strávil v exilu a zemřel právě v Nizozemsku, kde je v naardenském valonském kostelíku také pochován. Navštivte tzv. Comenius Museum, které u tohoto kostela vzniklo, a kráčejte hrdě po českých stopách!

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Holandska
30. 4. – 4. 5. 2025

To nejlepší z Holandska

12 990 Kč
z Ostravy

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Holandsko / Nizozemsko

Holandsko vás dostane

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Holandska

Zájezdy do Holandska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 25. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-mist-v-holandsku-ktera-musite-videt/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024