Gondelvaart aneb Holandská jízda gondol

Kateřina Lefebvre Kateřina Lefebvre, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 3680x

První gondolvaart, tedy jízdu gondol, tu místní uspořádali 27. července 1963.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do HolandskaZobrazit zájezdy

Nizozemsko je země sebraná vodě. Krajina je tady prošpikovaná řekami a odvodňovacími kanály a kolem nich a na nich tu probíhá život. Lidé si u kanálů staví své domy, bydlí na hausbótech a skoro každá rodina vlastní člun, aby na něm mohla odpočívat o víkendu a o prázdninách. Někdy jsou to bárky, do kterých si ostatní bojí sednout, některé lodě jsou ale výstavní jachty. Na vodě a s vodou se tu žije pořád. Už malé děti se učí lodě řídit, ovládat a navigovat.

Nizozemci jsou prostě na vodě jako doma. Není proto divu, že nizozemské slavnosti jsou také často spojeny s vodou a loděmi. Na několika místech po celém Nizozemsku se organizují jízdy ozdobených člunů, které jsou každoročním zpestřením běžného života a zároveň velkou slavností.

Pohádkový zámek i roboti

Největší „průvod“ lodí se koná v Koedijku, který je součástí města Alkmaar v provincii Noord Holand. Každý rok se tu před zraky deseti tisíců diváků zjeví na osvětleném kanále dvacet člunů, které se snaží co nejvíce zaujmout a co nejvěrněji ztvárnit vybrané téma.

Během jednapadesáti ročníků tu mohli návštěvníci obdivovat zemi Lega, Popelku sedící s princem ve zlatém kočáře, obrovské hodiny, školní vyučování, rodinu Flinstonů, plovoucí vesnici a kromě mnoha dalšího překvapivě i Pata a Mata. Letos se chystá mimo jiné muzikál Pomáda a výjevy z Divokého Západu.

Osazenstvo lodí tvoří většinou rodiny a přátelé či kolegové z práce, pro které je účast už dlouholetou tradicí a každoroční stmelující aktivitou, ale jízdy se již po mnoho let tradičně účastní i třicetičlenné hudební sdružení Aurora, které každoročně překvapí diváky melodiemi a výjevy z jiného muzikálu.

Každý rok již od šedesátých let

Jízda člunů vyzdobených po vzoru benátských gondol má v Koedijku mnohaletou tradici. V této historicky zemědělské oblasti byl dlouhá léta problém s pozemní dopravou, a tak obyvatelé své produkty, především zelí, museli na trhy přivážet na člunech. Loď tu byla nutností a její ovládání patřilo k samozřejmým dovednostem. Není proto divu, že se rozhodli si denodenní rutinu trošku ozvláštnit.

První gondolvaart, tedy jízdu gondol, tu místní uspořádali 27. července 1963. Tehdy se na ní podílelo dvacet účastníků. Dnes dosáhla celá akce gigantických rozměrů. Přípravy začínají již v březnu, kdy se setkají zástupci jednotlivých lodí a zasedá valné shromáždění.

Posádky člunů se scházejí pravidelně během celého roku, vybírají téma pro další léto a postupně ujasňují detaily. Od počátku srpna po odpolednech a nocích staví loď, připravují rekvizity a dolaďují kostýmy a osvětlení.

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

Velká slavnost s mnoha diváky

Samotná jízda gondol se ustálila na třetí sobotě v srpnu. Koedijk se ten den promění v pouliční trh, lidé vyzdobí své domy i zahrady a u řeky vyroste velký stan, v němž večer probíhá diskotéka.

Celý den je jednou velkou slavností, ale to hlavní přichází až večer. Přesně ve 21:00 za zvuku hudby a jásotu diváků vyrazí první zdobený člun ze severního okraje vesnice a pokračuje po Noords-Hollands canal až k mostu Koedijker Vlotbrug. Do jedenácté hodiny večerní, kdy jízda končí, propluje před zraky diváků kolem dvaceti lodí.

Ty nejlépe ozdobené a nejpřesněji vystihující zvolené téma získají ocenění, na které jsou pyšní po mnoho dalších let. A po pořádné oslavě všichni znovu začnou přemýšlet, jaké téma zvolí pro příští rok.

Kateřina Lefebvre

Kateřina LefebvrePrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mého zájezdu

Holandsko / Nizozemsko

Holandsko vás dostane

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Holandska

Zájezdy do Holandska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/slavnosti-gondol/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024