Koprivštica: jedinečná architektura místa, kde se začaly psát dějiny bulharské samostatnosti

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 8. 2017 • Přečteno 4242x

Koprivštica je pokladnicí ojedinělé starobylé krásy i hrdinských činů spojených s osvobozením Bulharska od Turků.

Tip pro vás: 

Důležitou kulturní událostí je Koprivštický národní hudební festival. Koná se jednou za pět let.

Křivolaké dlážděné uličky, barevné domy, mostky, ukryté kašny a příjemná atmosféra – přesně tak to vypadá nejen v pohádce, ale i v pohádkovém bulharském městě Koprivštica. Je živoucí historickou pokladnicí – padl zde první výstřel boje proti Turkům, kteří Bulharsko obsazovali od 14. až do 19. století. Nechte se pozvat k návštěvě tohoto starobylého města a k objevování jeho podmanivých zákoutí.

Městečko Koprivštica leží v pohoří Sredna gora v údolí Topolnica ve středním Bulharsku v nadmořské výšce 1060 metrů. Profukuje tu proto čerstvý horský vzduch a okolní bukové lesy jsou hotovou pastvou pro oči. Krásné kupecké domy svědčí o obchodní historii města, které zároveň proslavily odvážné činy v době bulharského národního obrození. Leží ve vzdálenosti přibližně 100 km na východ od hlavního města Sofie

Tady se začal plnit sen o bulharské samostatnosti

Na kamenném mostě v Koprivštici padl první výstřel Dubnového povstáníNa kamenném mostě v Koprivštici padl první výstřel Dubnového povstání

70. léta 19. století byla pro Balkán obdobím nepokojů. Bulhaři se dožadovali samostatnosti a Osmanská říše se jen stěží pokoušela zastavit vlny protestů. Velké povstání proti Turkům bylo naplánováno na 1. květen 1877, jenže Turci se o něm dozvěděli a vyslali do Koprivštice své muže, jež měli zatknout vůdce místních rebelů Todora Kableškova.

Ten byl proto nucen jednat, a tak povstání zahájil neplánovaně dříve – již 20. dubna. Do dějin se proto zapsalo jako Dubnové povstání. Bylo sice krvavě potlačeno, ale stalo se předehrou následných událostí, kterými byla například rusko-turecká válka, a následného vyhlášení samostatného bulharského knížectví v roce 1878.

Koprivštica byla v minulosti důležitým obchodním centrem, takže mohla povstání poskytovat nezbytné materiální zajištění. Základ bohatství obce tvořilo hospodářství založené na chovu ovcí a koz a následném zpracování mléčných a vlněných produktů, se kterými se pak obchodovalo široko daleko.

K prvnímu výstřelu boje za nezávislost došlo na „Mostě prvního výstřelu“. Začátek povstání poté ohlašovaly zvony místního kostela svaté Bohorodičky, který je částečně zapuštěn do země – to proto, aby vyhověl tureckému nařízení, podle kterého nesměla být žádná křesťanská stavba vyšší než jejich místní mešita.

Hrdost stavebního umu je cítit z každého domu

V Kableškovově domě se narodil zdejší hrdina Teodor KableškovV Kableškovově domě se narodil zdejší hrdina Teodor Kableškov

Podoba mostu se od dob povstání téměř nezměnila, stejně jako se nezměnil ráz místních uliček plných barevných i dřevěných domů. Dominují barvy červená, modrá a okrová. Nejzdobnější domy pocházejí zejména z 2. poloviny 19. století.

Za jednu z nejkrásnějších budov je považován Oslekovův dům postavený v roce 1856. Sloupy z cedrového dřeva dovezeného z Libanonu podpírají jeho průčelí ozdobené obrazy několika měst, která majitel domu navštívil. Když se na ně zadíváte, ocitnete se náhle v italské Padově, v Římě nebo v Benátkách.

Ve skvostném Kableškovově domě se roku 1851 narodil zdejší hrdina a vůdce místních povstalců proti Turkům. V nedalekém Domě spiknutí se Kableškov rozhodl pro předčasné rozpoutání povstání poté, co ho do Koprivštice přišli zatknout turečtí vojáci.

Debeljanův dům je rodištěm bulharského básníka Dimčo Debeljanova. Další úchvatné domy jsou k vidění po celém městečku lemujícím oba břehy řeky Topolnica, jejíž přítoky obec rozdělují do několika čtvrtí.

Při procházce Koprivšticou na vás dýchne atmosféra života dávných generací. Návštěvníky sem láká nejen touha obdivovat um zdejších stavitelů a krajovou architekturu 19. století, ale také potřeba vzdát hold významnému mezníku bulharské národní historie.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/koprivstica/Doporučujeme z Bulharska

Nejnovější z BulharskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024